Menu
StudentMag
Příprava k maturitě 2022

Státní maturita z angličtiny: Co od ní čekat a jak se připravit?

Redakce

Redakce

8. 5. 2018

Státní maturita z angličtiny je jen jednou částí celé maturity. I přesto anebo právě proto je potřeba se na ni náležitě připravit. Pryč jsou ty časy, kdy se studenti utěšovali větou To okecám... Teď už je to trošku těžší a angličtina není výjimkou. Teď už řadu věcí prostě neokecáte a musíte se pořádně připravit. Co nezanedbat? Jak se učit a co vám pomůže?

Bez včasné přípravy státní maturita z angličtiny neklapne

Asi vás už napadlo, že bez přípravy to nepůjde. A není to ani otázka několika málo dnů, kdy bude stačit promrskat si slovíčka a nějaké ty idiomy, musíte začít včas. Státní maturita z angličtiny se totiž skládá ze tří částí, a to z didaktického testu, ústní zkoušky a slohové práce.  Ano, jasně, není to jednoduché, když začít včas musíte s každým předmětem.  Podmínky jsou však dány pro každého stejné, alespoň to vás může trošku utěšit.

První část maturitní zkoušky: Didaktický test

A tato první část se skládá z dalších dvou částí. Jednou částí je poslechový test a tou druhou čtení s porozuměním. Na didaktický test se klade velký důraz a musíte být úspěšní ve všech jeho částech, jinak bohužel neuspějte. Body za oba subtesty se sčítají, dolní hranice úspěšnosti představuje 44 %.

Poslechový didaktický test

Pro řadu studentů představuje tato část didaktického testu to nejtěžší na celé maturitní zkoušce z angličtiny. Po celých 35 minut trvání testu musíte být pozorní, mít nastražené uši a být připraveni domýšlet si slovíčka, jelikož ne všemu budete správně rozumět. Dobrou zprávou na tomto však je, že se poslechový test skládá z několika typů cvičení, které se dají docela dobře natrénovat.

Čtení s porozuměním

To horší máte už za sebou, čtení s porozuměním může být pro mnohé procházkou růžovým sadem, tedy oproti poslechovému testu. V tomto testu se prověřuje, zda umíte anglicky číst a pochopit text. Oproti poslechovému cvičení budete mít trošku více času, a to 60 minut a můžete používat slovník. Pro někoho může být však čtení a porozumění noční můrou, proto neklesejte na mysli. I na tuto zkoušku se můžete docela dobře připravit předem a také se skládá z několika typů cvičení.

6 tipů, jak se rychle naučit anglicky. Nemusíte nutně odjet do Anglie

Pozor na gramatiku

Tím největším strašákem u této části maturitní zkoušky může být gramatika, na kterou se přímo zaměřuje až poslední cvičení v části čtení s porozuměním. U jiných částí maturitní zkoušky není gramatika tak důležitá a je hodnocena pouze jako jedno z více kritérií. Ano, hádáte správně, i gramatika se dá natrénovat.

Druhá část maturitní zkoušky: Slohová práce

Náročnost slohové práce z angličtiny odpovídá úrovni B1 dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Písemná práce se skládá ze dvou částí, přičemž jedna od druhé se liší především délkou. U první části se očekává, že napíšete 120 – 150 slov a u druhé části 60 – 70 slov. Budete tak buď psát dopis kamarádovi, motivační dopis, formální dopis, článek, vypravování, oznámení, pozvánku, e-mail, vzkaz, návod, popis či charakteristiku. Musíte být připraveni na to, že každý text má své formální náležitosti, někde musíte dodržovat odstavce, někde ne. Na celou slohovou práci máte čas 60 minut.

Jak správně napsat datum v angličtině. Vzor pro britský i americký způsob

Za první část vás čeká maximální počet bodů 24, za druhou jen 12. Oba výsledky se sčítají. Úspěšnost je stanovena na 44 %, tedy 16 a více bodů. Povolen je vlastní slovník, pokud není doplněn o přílohu věnovanou písemnému projevu či korespondenci.

Třetí část maturitní zkoušky: Ústní zkouška

Poslední částí maturitní zkoušky z angličtiny je ústní zkouška. Je to takový zlatý hřeb celé maturity z angličtiny, jelikož zde můžete ukázat své jazykové dovednosti. Ano, tady konečně můžete téma tak trochu okecat. Pro někoho noční můra, druhý se zaraduje a povyskočí, protože teď přichází jeho chvíle YES! Hranice úspěšnosti je opět nejméně 44 %.

 Jak ústní zkouška vlastně vypadá?

Ústní zkouška trvá 15 minut, na ni máte čas se připravit během 20 minut. Pracujete na konkrétním zadání ústní zkoušky, které jste si na začátku vylosovali. Poznámky si psát můžete, ale také nemusíte. Na potítku však jako když je najdete, určitě se vám budou hodit. Používat můžete slovník a jiné učební materiály, jako jsou mapy, úryvky textů či obrázky. To všechno záleží na typu školy, kterou studujete.

Podle počtu studentů se určuje počet otázek. Takže čím více kandidátů, tím více otázek. Student si vylosuje jedno zadání minimálně z 5. Zkouškou vás bude provázet tzv. pracovní list, který zadání specifikuje. Všeobecná témata jsou v 1., 2., a 4. části listu. Třetí část si škola dotváří sama.

Jak se naučit číst anglicky. Vyznejte se ve fonetických značkách

Čas vám ještě neběží: můžete se rozcvičit

Na začátku se představíte maturitní komisi, to vám zabere tak půl minuty a prozradíte jim číslo vybraného pracovního listu k ústní zkoušce. Teď se vlastně nacházíte na startovní čáře. Ještě neběžíte, připravujete se, rozehříváte se, protože tato část není hodnocena. Máte tak čas krátce si oťukat komisi a zahnat strach.

Oťukávání skončilo, teď už běžíte naostro.

Čas běží: 2,5 minuty na otevřené otázky

V první části na vás čekají tematicky zaměřené otevřené otázky, jako jsou například koníčky či volný čas, na které budete hovořit 2,5 minuty. To se zatím dá.

Čas běží: 4 minuty na obrázek

Ve druhé části, která trvá 4 minuty,  budete popisovat a porovnávat obrázek. Může se jednat o něco z kultury nebo dovolené. Pak můžete očekávat samostatné mluvení. Pokud budete například popisovat divadlo, budete hovořit například o tom, jakou kulturní akci jste nedávno navštívili apod.

Raději počítejte i s popisem obrázku a dialogem bez možnosti přípravy

Čas běží: 5 minut na maturitní otázku

Vytáhnete si jedno maturitní téma. V rámci tohoto tématu budete buď odpovídat zkoušejícímu na otázky a diskutovat s ním, anebo maturitní otázku sami odprezentujete. Každá škola si přitom zadá tuto část státní zkoušky podle svého zaměření. Pokud tedy studujete obchodní akademii, čekejte například otázky z ekonomiky.

Čas běží: 3 minuty na komunikační situaci

Zde budete se zkoušejícím řešit komunikační situaci, přičemž se budete snažit dojít k cíli tím, že se zkoušejícím proberte několik bodů, které závěrem shrnete.

Whatcha doin’? 20 výrazů z hovorové angličtiny, které byste měli znát

Co kromě ležení v učebnicích můžete pro přípravu udělat?

Čtěte knihy v angličtině, nemusíte přeci rozumět všem slovíčkům, stačí, když pochopíte text. K zahození není ani časopis Bridge, kde najdete celou řadu zajímavých článků, plno slovíček, u kterých si ověříte, že je už umíte, připomenete si je anebo se něco nového přiučíte. Pravda, některé články mohou být těžší, proto určitě oceníte slovník, respektive internet.

Maturitní speciál

Časopis Bridge však také myslí na vaši zkoušku dospělosti, a proto vydává Maturitní speciál, kde najdete jak části didaktického testu, tak náměty na slohové práce a texty, které souvisí s maturitními otázkami.

 

Máme 7 nápadů, jak se rychle naučit cizí slovíčka. Zkuste naše metody

Vyzkoušejte si maturitu nanečisto

Poděkovat můžete teď všem maturantům před vámi, kteří didaktické testy už dělali. Díky nim si je můžete vyzkoušet a zjistit tak, jak úspěšní byste u maturity byli. Odhalíte své silné stránky a budete tak moci zapracovat na těch slabších. Hodně záleží na tréninku, učený z nebe přeci nespadl a když budete skutečně poctivě trénovat, máloco vás při maturitě z angličtiny zaskočí.

Nebojte se, nakonec to dáte

Nikdo neřekl, že maturita bude lehká. Konec konců je to zkouška dospělosti, která vás na život sice nepřipraví, ale otevírá vám dveře k řadě dalších zkoušek. Ať už se chystáte na vysokou školu nebo se chystáte dělat řidičák, vězte, že ani toto nejsou poslední zkoušky vašeho života. Čím víc zkoušek podstoupíte, tím otrlejší budete. Tím chytřejší a připravenější budete. Je zcela přirozené bát se maturity, nicméně každá ústní nebo písemná zkouška na vysoké škole bude podobná maturitě. A bakalářka s diplomkou? Maturita bude oproti nim takhle maličká.

Jak se připravit na pohovor v angličtině? Podívejte se na 10 tipů

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Státní maturita z angličtiny: Co od ní čekat a jak se připravit?