Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Co patří do životopisu studenta? Máme pro vás 7 tipů i vzorový příklad

Redakce

Redakce

16. 5. 2018

Při hledání práce bývá často rozhodující správně sepsaný životopis, který zaujme zaměstnavatele a posune uchazeče blíže k přijímacímu řízení. V podstatě jednoduchý formulář může ale pro studenta hledajícího brigádu představovat tvrdý oříšek. Co psát do životopisu, když předchozí praxe a vzdělání chybí?

Zaměstnavatel musí u studentů počítat s menšími zkušenostmi, proto od vás nikdo neočekává pětistránkový výčet praxí a absolvovaných oborů. Určitě si tedy žádné informace nevymýšlejte, v budoucnu byste na to mohli doplatit. Pokud ale máte co nabídnout, nebojte se to ukázat.

Piště v bodech, postačí jedna strana A4

Ať už váš životopis bude číst personalista firmy nebo přímo její ředitel, ani jeden z nich určitě nebude mít čas na dlouhé vyprávění s košatými souvětími. V případě studentského životopisu bohatě stačí jedna strana A4 s chronologicky seřazenými informacemi ve formě bodů.

Na začátek patří jméno, důležité je i datum narození – mnoho zaměstnavatelů přijímá až od šestnácti a více let. Není nezbytné uvádět adresu bydliště, přesto však životopis musí obsahovat nějaké kontaktní informace jako telefonní číslo nebo e-mail.

Co napsat do kolonky Vzdělání?

Další část je věnována informacím o vašem vzdělání. Jedním ze základních pravidel pro psaní životopisu bývá vynechání základní školy. V případě, že studujete střední školu, vám však jiná možnost nezbude. Vymezte počet let strávených na základní či střední škole a napište její celý oficiální název spolu s adresou.

Studujete-li například druhý ročník střední školy, můžete pod tyto body dopsat zaměření vašeho oboru spolu s informací, zda školu zakončujete maturitní zkouškou nebo výučním listem.

K pracovním zkušenostem vždy uvádějte náplň práce

Pokud se ucházíte o svou první brigádu, tento krok samozřejmě přeskočte. Máte-li však za sebou již nějaké zaměstnání nebo nárazovou výpomoc, vyjmenujte všechny pozice, na kterých jste pracovali. Nestačí zmínit pouze název pracoviště, ale také popis vaší pracovní náplně. Znovu ale myslete na to, že nepíšete slohovou práci – vše postačí v bodech. Rozepsat se můžete v motivačním dopise.

Do CV patří pouze jazyky, kterými se domluvíte

Ať už se ucházíte o brigádu v kanceláři, nebo manuální práci, výčtem vašich jazykových dovedností nikdy nic nezkazíte. Snaha o zaplnění životopisu ale občas svádí k připisování jazyků, ve kterých člověk zná pouze pozdrav nebo několik sprostých výrazů. Tyto znalosti si raději nechte jen pro známé – do životopisu patří pouze jazyky, jimiž se dokážete dorozumět.

10 nejčastějších chyb v životopise, kterými odradíte personalisty

Pokud vlastníte diplom z nějaké mezinárodní zkoušky, máte situaci jednodušší. V jiných případech za zmíněný jazyk napište dosaženou úroveň, nebo zda jej ovládáte aktivně či pasivně.

Nebojte se ukázat své záliby

Především v poloprázdném životopise se tato kolonka osvědčí. Stačí v bodech uvést, čím se zabýváte ve volném čase a co vás baví. Nikdy nevíte, třeba váš budoucí šéf poslouchá tentýž hudební styl nebo je stejným nadšencem do běhání jako vy. Máte-li navíc koníčky spojené s nabízeným povoláním nebo brigádou, v životopise si své místo určitě zaslouží.

V případě potřeby přiložte aktuální fotografii

Fotografie není povinná, záleží ovšem na požadavcích pro dané zaměstnání. Pokud se již v inzerátu objevuje žádost o životopis s přiloženou fotografií, jeden snímek byste do svého CV měli umístit. Nejedná se samozřejmě o vaše foto z prázdnin nebo nějaké povedené akce. Na fotografii byste měli působit seriózně. Pozor také na zastaralé snímky, vaše podoba musí co nejvěrněji odpovídat vybranému obrázku.

Zapomeňte na barvy a zábavné fonty

Mám málo textu, tak co kdybych to oživil alespoň nějakými barvami? Tahle otázka by vás neměla ani napadnout. Životopis je formálním typem dokumentu, proto musí splňovat určitá pravidla. Na barevné nadpisy nebo křiklavé obrázky tedy rovnou zapomeňte.

Jak má vypadat grafická úprava životopisu? Dbejte i na formality!

Zaměstnavatel ve vašem životopisu nehledá pobavení, ale informace a fakta. Proto se nepouštějte ani do žádných experimentů s druhy fontů. Bezpatkové písmo je na čtení nejpříjemnější a ničím neruší.

Ukázka struktury studentského životopisu:

Osobní údaje
Jméno a příjmení: Marek Dohnal
Datum narození: 05. 12. 1996
Adresa: Novákova 56, Plzeň, 000 00
Telefonní spojení: 123456789
E-mail: dohnalM@seznam.cz

Vzdělání:
2003 – 2012  Základní škola, Novákova 20, Plzeň
2012 – současnost  Klasické gymnázium, Novákova 21, Plzeň

Od roku 2010 studuji klasické gymnázium se zaměřením na anglický jazyk, roku 2016 budu skládat maturitní zkoušku.

Pracovní zkušenosti:
srpen 2012  Výpomoc na stavbě. Firma Stavíme, Novákova 10, Plzeň

Znalost cizích jazyků:
anglický jazyk – aktivně, znalost slovem i písmem
německý jazyk – pasivně

Záliby:
Horolezectví, jízda na kole, četba

V Plzni dne 23. 5. 2014

Marek Dohnal

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Co patří do životopisu studenta? Máme pro vás 7 tipů i vzorový příklad