Menu
StudentMag
Studium

Jak se naučit rychle učit? Podívejte se na naše tipy!

Klára Hyláková

Klára Hyláková

14. 7. 2022

Jistě to taky znáte. Necháváte učení na důležitý test na poslední chvíli a pak zjistíte, že absolutně nestíháte. My máme pro vás několik tipů, jak se naučit rychle učit.

Ať už se chcete naučit jen tipy, jak zefektivnit váš čas a produktivitu během přípravy na test nebo vás právě teď jedna písemka čeká a vy v rámci prokrastinace hledáte na internetu rady, tento článek vám představí několik jednoduchých pravidel, jak se v rámci učení na test lépe připravit. Nezapomeňte ale, že správná příprava je nejdůležitější a ty nejlepší známky se neobejdou bez trochy píle a studia v knihovně.

Dostatek spánku

Před jakýmkoliv testem byste měli být vždy dobře odpočatí. Nemá tedy smysl se učit až do noci a na zkoušku dorazit s tmavými kruhy pod očima. To samé platí i pro učení. Pokud za sebou nemáte dostatek kvalitního spánku, informace vám do hlavy jednoduše nepolezou. Takže až se příště budete učit, dbejte na to, abyste byli vyspalí.

Hodně vody

Nezapomeňte během učení hodně pít, a to především čistou vodu. Voda vám pomůže okysličit celé tělo a hlavně mozek. Ten bude lépe reagovat na nové informace a navíc celkově zlepší a zrychlí všechny mentální procesy.

Doplňte energii

Studiem vydáváte hodně energie, takže ji musíte dodat i dostatek nazpět. Necpěte ovšem do sebe žádné rychlé a nezdravé cukry, ty vás jen zpomalí a udělají vám těžko v žaludku. My doporučujeme hořkou čokoládu nebo čerstvé ovoce.

4 tipy, jak se snadněji naučit

Připravte se na test již během přednášky

I přestože máte hodné spolužáky a ti vám poskytnou své zápisky z přednášek na kterých jste chyběli, často bývá velmi složité se učit z poznámek někoho cizího. Proto si raději učivo zapisujte sami a hned během hodiny si můžete jinou barvou zvýraznit ty části, které pedagog několikrát opakoval nebo k nim přikládal větší význam. Nezapomeňte si poznámky psát stručně a věcně.

Jak se naučit rychle učit: Rozdělte učivo do celků

Podívejte se na své poznámky a logicky si roztřiďte text do učebních odstavců. V učivu se vám bude snáz orientovat a jednodušeji se vrátíte k částem, kterým jste úplně nerozuměli.

Udělejte si časový plán

Ve chvíli, kdy sednete za stůl k poznámkám, vytvořte si přesný časový plán, podle kterého se budete učit. Dopodrobna si rozdělte jednotlivé kapitoly či úseky a na každý si vynahraďte určitou časovou dotaci. Lépe získáte představu, jak moc pozadu jste nebo na které kapitoly vám zbude více času na opakování.

Máme 7 nápadů, jak se rychle naučit cizí slovíčka. Zkuste naše metody

Najděte si kamaráda

Spousta učení jde lépe od ruky, pokud jste na to dva. Máte dvojí poznámky, dvojí znalosti a váš kamarád možná bude vědět vysvětlení určité teorie, kterou vy jste ve škole zmeškali. Navíc se můžete zdravě namotivovat a vsadit, kdo z testu dostane více bodů. Výhru za sázku si určete každý sám tak, aby vás vyhecovala k lepším výsledkům. Dejte si ale pozor, aby se váš vzdělávací kroužek nestal drbacím.

Odměňte se

Není důvod si nadávat, že jste začali pozdě a že teď se již nic nenaučíte. Tento přístup vás naopak demotivuje a vy vaše stále ještě reálné šance na dobrou známku úplně zahodíte. Raději k tomu přistupte pozitivně a optimisticky. Pokud se zvládnete dané učivo naučit ve stanoveném čase, odměňte se. Ať už to budou odměny za krátkodobé cíle (jako například: teď se budu učit 30 minut v kuse, za odměnu si pustím jedno video na YouTube) nebo i dlouhodobé (jako například: pokud dostanu dobrou výslednou známku, koupím si mé vytoužené šaty).

Jak se naučit rychle číst. Skript a povinné četby už se bát nemusíte

Vyberte důležité učivo

Pokud již opravdu nestíháte a váš test je za dveřmi, k učení vyberte jen to nejdůležitější učivo. Nezabíhejte tolik do detailů a zvyšte své povědomí alespoň na obecné rovině. Tak máte šanci, že ke každé otázce v testu budete vědět aspoň nutné minimum.

A co vy a testy? Učíte se dlouho dopředu nebo necháváte vše na poslední chvíli? Jaké tipy a triky se osvědčily vám? Podělte se s námi!

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Jak se naučit rychle učit? Podívejte se na naše tipy!