×
StudentMag

Jak napsat recenzi? 6 tipů, se kterými zaútočíte na výbornou

Jak napsat recenzi
Recenze je jedním ze slohových útvarů, které můžete potkat u maturity. Foto: Eliška Pokorná, StudentMag.cz

Maturita roku 2013 už klepe na dveře a pro přípravu na písemku z češtiny zbývá jen několik desítek hodin. Dnes se proto podíváme na to, jak psát další z maturitních slohových útvarů: recenzi.

1. Ujistíme se, že o tématu máme dostatek informací

Recenze je slohový útvar na pomezí publicistického a odborného stylu. Přesto, že se v poslední době recenze píší spíše ve stylu publicistickém, neměli bychom zapomínat, že vychází ze stylu odborného.

Proto bychom měli o tom, co recenzujeme, něco vědět. Těžko napíšeme recenzi na knihu o jaderné fyzice, když nevíme, čím se jaderná fyzika zabývá. Za prvé se tedy ujistíme, že o daném tématu jsme schopni psát.

2. Představíme recenzovaný objekt

Každá recenze musí mít úvod, kde čtenáři dílo představíme. V úvodu předstíráme, že čtenář o díle nic neví. Proto zmíníme autory, žánr, rok vydání, případně další důležité informace. Jedná-li se o epické dílo – beletrii nebo film – shrneme základní dějovou linii.

3. Text logicky rozčleníme

Recenze jako každý jiný slohový útvar potřebuje být logicky členěn, a to do odstavců. U recenze se nabízí členění na kladné a záporné body. Nicméně každý si může práci rozdělit, jak se mu to hodí. Řekněme, že se tedy držíme klasického schématu. V tom případě v prvním odstavci vyzdvihneme například klady díla. A v druhém naopak to, co se nám nelíbilo.

4. Dostatek místa vyhradíme na náš názor

Recenze je útvar subjektivní, proto především prezentujeme svůj vlastní názor na dílo. Můžeme používat výrazy jako „myslím si“, „zdá se mi“, „když to porovnám s“ a podobně.

Jak napsat vypravování. Naučte se snadno vykonstruovat příběh

5. Použijeme odborné termíny

Zároveň, pokud je to v rámci našich znalostí, se v recenzi cení použití odborných termínů z oblasti recenzovaného díla. Tedy pokud recenzujeme film, není od věci mluvit o střihu, hloubce ostrosti či o scénáři.

6. Pointa jako třešnička na dortu

Nakonec vytvoříme závěr naší práce, kde shrneme všechny podstatné myšlenky a celou práci tak logicky uzavřeme. Není to nutné, ale na závěr můžeme dodat jednu vypointovanou větu, která celou práci mistrně uzavře nebo obrazně shrne celé dílo.

Jak psát popis? Přinášíme nejdůležitější tipy, na co si dát pozor

Například recenzujeme-li film od Larse von Triera, který se nám líbil, lze napsat: „Po zhlédnutí filmu Melancholia mohu naprosto otevřeně říci, že Lars von Trier je, alespoň pro mě, novým Fellinim.“

Po přečtení tohoto návodu byste měli zvládnout napsat recenzi na jakékoliv téma. Jen si dejte pozor, zda opravdu každému rozumíte. Protože jeho neznalost je to jediné, co by vás mohlo v pátek zastavit v útoku na výbornou!

4.6/5 - (226 votes)
4.6/5 - (226 votes)


3 Komentáře Jak napsat recenzi? 6 tipů, se kterými zaútočíte na výbornou

    • Prosím, nepoužívejte „myslím si“ či „zdá se mi“ – to je v recenzích spíše nešvar. Když kritik/recenzent napíše „Nejslabší stránkou filmu jsou herecké výkony“, každému je jasné, že si to myslí, a nemusí tedy psát „Myslím si, že nejslabší stránkou filmu jsou herecké výkony.“

  1. Obchod PCsuport.cz je nejhorší shop co znám.Poprvé jsem koupil zářivkovou trubici 150 cm a doručili 120 cm rekamace po měsíci bez odpovědi dostl peníze zpět.Po druhé jsem ojednal venkovní led reflektor který jem poslal po 14 dnech do vpravy ,už jeto 34 dnu ani žádná odpovět ani peníze Jeto absoluzně šmej shop…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..