Menu
StudentMag
Bakalářská a diplomová práce

Jak probíhá obhajoba bakalářské práce? Přinášíme návod, jak se na ni připravit

Adéla Lišková

Adéla Lišková

8. 8. 2017

Těžší části spojenou s bakalářskou prací je samozřejmě její sepsání, ovšem i obhájit ji v některých případech nebývá nic jednoduchého, zvlášť když posudky nezní moc vstřícně. Jak probíhá obhajoba bakalářské práce? Přinášíme návod, jak to zvládnout a na co nezapomenout.

Jak dlouho trvá obhajoba bakalářské práce

Na některých školách je obhajoba bakalářské práce formalitou, jinde to může být pěkná dřina. Na jiných institucích se to liší i napříč jednotlivými fakultami či katedrami. Není tedy na škodu zjistit si konkrétní informace o poměrech na vaší škole. Od náročnosti obhajoby se pak odvíjí i samotná předpokládaná délka, kterou ostatně často najdete i v příslušných dokumentech katedry, na které práci píšete.

Obecně lze ovšem říct, že obvykle se to pohybuje mezi 10 až 30 minutami. Dalším rozhodujícím faktorem je nicméně i kvalita samotné práce, respektive známky navržené v posudcích vedoucího a oponenta. Čím více nedostatků našli, tím delší a pernější obhajobu lze předpokládat. I délku vaší přípravy byste tak měli přizpůsobit zejména hodnocení práce.

Jak probíhá obhajoba bakalářské práce

I průběh obhajoby bakalářské práce se mezi jednotlivými institucemi mírně liší, proto si je potřeba sehnat konkrétní informace od vedoucího práce, případně na stránkách příslušné katedry. U obhajoby kvalifikační práce je přítomna komise, která obvykle bývá složena z vedoucího práce, oponenta práce a dalších členů katedry. Na některých školách však platí, že vedoucí ani oponent nemusí být přítomen.

Vázání bakalářských prací: Jak můžete ušetřit co nejvíce peněz?

Jak vypadá obhajoba bakalářské práce

A jak probíhá obhajoba bakalářské práce? Obhajobu práce obvykle začínáte vy, jakožto student – řeknete své jméno, název své práce a podle poměrů na vaší škole dostanete pár minut (spíše než pár desítek), abyste svou práci představili. Poté vám členi komise položí otázky z posudků vedoucího a oponenta práce. Nakonec vás pošlou ven a poradí se výsledku, který vám poté sdělí.

Zeptat se vás však mohou i na cokoliv jiného, ať už jde o doplňující otázku k samotné práci, nebo něco obecnějšího. Často padají dotazy ohledně vlastního názoru na danou problematiku, určitě buďte také připraveni na otázku, proč jste si dané téma vybrali.

Jak probíhá obhajoba diplomové práce. Na co se musíte připravit?

Jak má vypadat obhajoba bakalářské práce

A jak se připravit na obhajobu bakalářské práce? Na dobu, kdy budete mluvit samostatně, je vhodné si sepsat na papír alespoň osnovu. Ať už vaše katedra vyžaduje prezentaci, či ne, struktura vaší obhajoby by měla být zhruba následující:

  • téma práce – nejprve komisi krátce uvedete do problematiky, kterou jste zkoumali
  • cíl práce – dále představíte konkrétní cíl práce, případně hypotézu, kterou jste testovali
  • metody práce – dále uvedete metody, jakými jste se cíl snažili naplnit (pokud máte práci rozdělenou na teoretickou a praktickou část, můžete to rozdělit, více se ovšem soustřeďte na důležitější praktickou část), je možné uvést také literaturu, z které jste čerpali
  • závěry práce – na závěr představíte nejdůležitější závěry své práce

Potřebuji pomoc s napsáním bakalářské práce? Jaké jsou ceny, možnosti a rizika

Při představování své práce byste zkrátka ve velmi omezeném čase měli vydestilovat to nejdůležitější ze své práce. Pokud s tím máte problém, pomůže vám podívat se do abstraktu vaší bakalářské práce, kde jste v podstatě dělali to samé. Dobře si také připravte odpovědi na otázky z posudků, případně na další uvedené výhrady. Není na škodu si den před obhajobou celou práci znovu přečíst.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Jak probíhá obhajoba bakalářské práce? Přinášíme návod, jak se na ni připravit