Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Vzor, jak by měl napsat motivační dopis absolvent

Redakce

Redakce

16. 11. 2017

Správně sepsaný motivační dopis je pro uchazeče mnohdy nutnou vstupenkou pro získání vysněné práce. Pokud se nebudete chtít vypisovat s motivačním dopisem pro společnost, kde jej přímo vyžadují a zašlete pouze životopis v příslušné podobě, moc se zpětnou vazbou nepočítejte.

Zaslaný průvodní dopis pomůže personalistovi či přímo potenciálnímu zaměstnavateli získat povědomí o vašich vyjadřovacích schopnostech a jestli máte potřebné dispozice, znalosti i zkušenosti k vykonávání dané činnosti.

Popište praktické zkušenosti ze školy

V úvodu motivačního dopisu popište, o jakou konkrétní pozici byste se rádi v dané společnosti ucházeli. Pokud je to možné, vyhněte se sepisování informací uvedených ve vašem životopise, namísto toho se zaměřte spíše na sdělení informací, o kterých se v CV personalista příliš nedočte.

Absolvovali jste stáž, kurz, brigádu, vyhráli soutěž zaměřenou na tentýž obor nabízené pracovní příležitosti? Zabodovali jste s vypracovaným projektem, který sklidil úspěch a byl tématicky zaměřený na obor práce, o kterou se ucházíte? Nebuďte zbytečně skromní a vyzdvihněte jej v průvodním dopisu, zvýšíte tím svoje šance. Třeba právě zmíněná informace vám zajistí zahájení spolupráce. Potřebné dovednosti či schopnosti můžete podložit i některými koníčky.

Buďte konkrétní z hlediska dané firmy

Zmiňte své pracovní ambice. Co potenciální zaměstnavatel může získat tím, že vás na danou pozici přijme? Jak oné společnosti můžete být prospěšní? Do motivačního dopisu nezapomeňte připsat žádost o pohovor, vaše časové možnosti, pokud jsou ze strany zaměstnavatele vyžadovány, a kontaktní údaje.

Vzor motivačního dopisu pro absolventy

Vážená paní, vážený pane,

reaguji na inzerát uveřejněný na webovém portálu xy se zájmem o nabízenou pracovní pozici xy. Během studia na univerzitě xy jsem absolvoval(a) stáž x po dobu y. Zde jsem získal(a) příležitost uplatnit své dosavadní znalosti, a to při práci na projektu xy, který se stal později tématem mé diplomové práce.

Nyní, po úspěšném absolvování státní závěrečné zkoušky z xy, bych osvojené znalosti a zkušenosti z praxe rád(a) uplatnil(a) na pracovní pozici xy, a získal(a) tak možnost stát se součástí společnosti xy. O obor xy se zajímám (od) x let; rád(a) bych svůj dosavadní koníček povýšil(a) na pracovní náplň. Pokud Vás můj životopis i motivační dopis zaujal a přemýšlíte o uskutečnění osobního pohovoru a případné spolupráci, neváhejte mě kontaktovat.

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

xy

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Vzor, jak by měl napsat motivační dopis absolvent