Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak se připravit na pohovor v angličtině? Podívejte se na 10 tipů

Redakce

Redakce

30. 4. 2013

Znalost cizích jazyků je v dnešní době době vyžadována stále častěji. Pro mnoho povolání se již stala naprostou samozřejmostí. Přinášíme několik důležitých rad, jak se efektivně připravit na pohovory v cizím jazyce.

Zopakujte si specifická slovíčka

Dáte tím najevo, že o dané oblasti skutečně něco víte, což je v takovéhle situaci nutné. Navíc se termíny a specifické fráze velmi těžko vymýšlejí na místě. I pro váš klid je lepší jít k pohovoru s vědomím, že se nenachytáte na důležitých slovíčkách.

Předvídejte, jaké otázky vám mohou být položeny

Klidně si vypište seznam otázek, na které budete pravděpodobně muset odpovídat. Tyto otázky se budou týkat především průběhu vašich dosavadních studií, pracovních zkušeností (pokud nějaké máte, například brigády), schopností, motivace pro daný projekt nebo vašich výhod i nevýhod.

Připravte si jasné a srozumitelné odpovědi

Můžete tak přijít na elegantní formulace, které byste v rychlosti a ve stresu při opravdovém pohovoru třeba ani nevymysleli. Samozřejmě nesmíte působit dojmem, že jen prezentujete prázdné fráze, které jste se předtím naučili nazpaměť.

Zkuste si doma udělat simulaci pohovoru

Zkuste si takový modelový pohovor „nanečisto“ s někým, kdo daný jazyk velmi dobře ovládá, v ideálním případě s rodilým mluvčím nebo učitelem. Zjistíte, jestli vám nějaké fáze pohovoru dělají potíže a budete pak mnohem klidnější při tom opravdovém.

Zvykněte si na mluvenou formu jazyka

Jde o to, abyste si během pohovoru připadali co nejpřirozeněji. A to jak při vlastním mluveném projevu, tak i při poslechu vašich komunikačních partnerů. Proto je dobré před pohovorem (a nejen před ním!) nějakou dobu pravidelně poslouchat rádio nebo sledovat televizní vysílání v daném jazyce.

Vyhněte se specifickému přízvuku

Například při pohovoru anglicky se nesnažte o americký přízvuk. Stejně tak nepřehánějte vyslovování některých slovíček.

Pečlivě artikulujte

Důležité je pochopit a být pochopen. Dávejte si pozor na nejasnou výslovnost a zbytečně si nekomplikujte život příliš těžkými souvětími. Ve stresové situaci totiž celkem reálně hrozí, že se v nich sami ztratíte.

Nenechte se rozhodit gramatickou či jinou chybou

Tohle je pohovor, nikoli jazyková zkouška. Testuje se vaše schopnost pracovat v daném jazyce, ne vaše učebnicová znalost všech jazykových pravidel a chytáků. Pokud ve vašem mluveném projevu uděláte nějakou chybu, nesnažte se na ní zbytečně upoutávat pozornost a pokračujte dál.

Nebojte se požádat zkoušejícího, aby otázku zopakoval

Je to mnohem lepší než riskovat, že špatně pochopíte nějaký výraz nebo rovnou celou otázku. Zbytečně byste se tím ztrapnili. Personalisté navíc uvidí, že se nebojíte klást otázky, pokud něčemu nerozumíte. A to je rozhodně vaše plus.

Nebojte se požádat zkoušejícího, aby mluvil pomaleji

Pokud to uděláte slušně, není žádný důvod, proč by vám zkoušející neměl vyhovět.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se připravit na pohovor v angličtině? Podívejte se na 10 tipů