Menu
StudentMag
Maturitní slohová práce

5 rad, jak napsat fejeton. S úsměvem a lehkostí o všednosti

Redakce

Redakce

8. 3. 2022

Fejeton je publicistický žánr,  setkáte se s ním nejčastěji v novinách nebo časopisech. Většinou bývá umístěn hned na první straně daného periodika. Každý z nás už se tedy dozajista s fejetonem setkal. Jak se ale takový fejeton vůbec píše? Přinášíme vám několik tipů.

1. Titul fejetonu musí zaujmout

Pakliže chcete své čtenáře zaujmout, pokuste se vymyslet nějaký vtipný nebo provokující název svého díla. Tak, aby byl kreativní, a donutil čtenáře si váš fejeton přečíst.

2. Jak vybrat téma fejetonu

Volba tématu fejetonu nemusí být nijak složitá. Fejeton totiž může být takřka o čemkoli. Stačí se kolem sebe rozhlédnout. Tématem fejetonu se totiž velmi často stávají běžné věci a obyčejné, všednodenní zážitky.

Jak napsat recenzi? 6 tipů, se kterými zaútočíte na výbornou

Důležité ovšem je toto téma zpracovat jinak, s nadhledem, podívat se na problém z jiné strany. Můžete si dělat z věcí legraci – nadsázka, ironie i sebeironie je v rámci fejetonu žádoucí.  Ve fejetonu můžete zpracovat třeba nějakou svou vtipnou příhodu.

Když už si téma fejetonu zvolíte, musíte se ho držet. Fejeton je totiž vždy založen pouze na jedné příhodě, myšlence. Fejeton se nikdy nesnaží o komplexní a vyčerpávající popis.

3. Dobrý fejeton musí mít správný styl

V rámci fejetonu klidně propojte několik slohových postupů. Fejeton můžete psát částečně jako úvahu, kterou prodchnete vtipnými glosami. Užívat lze také vyprávěcí postup, kdy vypravujete nějakou příhodu, popřípadě postup výkladový či popisný.

Fejeton můžete zpestřit a oživit i dialogy, které přirozeně k zážitkům všedního dne patří.

Pro ozvláštnění fejetonu lze užívat také různých jazykových prostředků: například jazykové hry. Sáhněte do rozličných vrstev jazyka, jak spisovných, tak nespisovných. Volit můžete slova archaická i ryzí neologismy.

Fejeton by měl být zábavný a snadno čitelný. Nepouštějte se proto do žádných dlouhých vět a souvětí. Nesnažte se čtenáře zahltit informacemi. Fejetonu vévodí krátké věty a humor stojí nad vyčerpávajícími informacemi.

Zvládněte maturitní slohovou práci na jedničku. Víme, jak probíhá

4. Závěr fejetonu

Závěr fejetonu nemusí přinášet žádné rozuzlení celého problému. Spíše naopak, fejeton má teprve vyvolávat otázky, vybízet k zamyšlení. Ovšem ani to není nutné, některé fejetony slouží pouze k pobavení. Pokuste se však váš fejeton jakkoli vypointovat. Od začátku byste měli vědět, k jaké myšlence směřujete.

5. Inspirace na fejeton

Pakliže jste i nyní ještě drobně na vážkách, jak svůj fejeton pojmout, můžete se inspirovat u klasiků českého fejetonu. Mezi ně patří nesporně Jan Neruda a Karel Čapek. Zkuste ale také třeba fejetony Ludvíka Vaculíka či Rudolfa Křesťana.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

5 rad, jak napsat fejeton. S úsměvem a lehkostí o všednosti