Menu
StudentMag
Studentský život

Co si sbalit na kolej? Vybrali jsme 11 věcí, které nesmíte zapomenout

Že bude třeba vzít si na kolej oblečení, zubní pastu a notebook, to napadne každého. Máte pocit, že ale stále na něco důležitého zapomínáte? Vybrali jsme 11 věcí, které vám přijdou vhod a možná jste na ně nepomysleli.

1. Ložní vybavení

Na většině kolejí se sice fasují erární peřiny a polštáře, často k nim dostanete i jakési pofidérní povlečení. Zvažte, zda by nestálo za to přivézt si s sebou vlastní ložní prádlo. Přece jen budete na koleji trávit hodně času a stane se takovým vaším druhým domovem.

2. „Kancelářská“ výbavička

Zamyslete se, jaké psací, lepicí či rýsovací potřeby doma běžně používáte. Tužky a propisky si do školy nejspíš sbalíte automaticky, možná vám ale přijde vhod i izolepa, zvýrazňovače, pravítko, malé lepicí papírky, nůžky a podobné věci.

3. Základní suroviny

Ne každá menza vaří i večeře. Vsaďte se, že čas od času si budete muset vařit sami. Určitě se vám šikne sůl a pepř, případně koření, které máte nejraději, mouka a olej na smažení. Hned do začátků si nakupte i nějaké těstoviny, rýži nebo instantní polévky. V prvních dnech na VŠ budete dost vytížení a oceníte, že nemusíte letět ještě na nákupy.

Foto: Studentské koleje v Praze. Kde bydlí pražští vysokoškoláci?

4. Vybavení do kuchyně

Zjistěte si, jak moc (případně jak málo) jsou na vaší koleji vybaveny kuchyně. Možná budete potřebovat vlastní příbory, talíře a alespoň jeden hrnec a pánev. Nezapomeňte ani na jar, houbičku a utěrku!

5. Škraboška a špunty do uší

Soužití s jiným vysokoškolákem nebude žádný med. Až se váš spolubydlící rozhodne, že bude celou noc pařit počítačové hry, škraboška a špunty vám zachrání život.

6. Šatní ramínka

Ramínka na oblečení jsou sice základní výbava, přesto na spoustě kolej chybějí. Vezměte si jich s sebou zásobu, ať si nemusíte všechno oblečení naházet na postel nebo přes židli (tam se časem přemístí samo od sebe, uvidíte).

6 vžitých mýtů o životě na kolejích

7. Ručníky

Šampon, mýdlo a zubní kartáček jsou jasná věc. Nezapomeňte ale ani na ručníky. Na koleji se možná nějaký povalovat bude. Předpokládáme však, že většina lidí upřednostní svůj vlastní než jakýsi pochybný hadr, jejž používali studenti už za tatíčka Masaryka.

8. Pantofle a deštník

Věci, které dlouho nepotřebujete, ale pak přijde den, kdy bez nich prostě nemůžete žít. V říjnu si možná vystačíte s teplými ponožkami, kterými budete vytírat podlahu, ale ve studenějších měsících se vám pantofle budou hodit. O deštníku ani nemluvě.

9. Oblečení na imatrikulaci

Oblečení do školy, na kolej a na spaní s sebou určitě berete automaticky. Rovnou s sebou ale sbalte i nějaké lepší, které se bude hodit na imatrikulaci nebo jiné slavnostní příležitosti, jako je třeba fakultní ples.

Hlad, plíseň a sliz. Známe 11 nejhorších věcí, které zažijete na koleji

10. Krabička na svačinu

Vážně chcete dennodenně shánět nový igeliťák, do kterého byste si mohli dát rohlík? Taková pěkná svačinová krabička vás zachrání nejen ve dny, kdy kvůli nabytému rozvrhu nebudete stíhat oběd.

11. Kousek domova

Na koleji budete trávit spoustu času. Vezměte si s sebou něco hezkého, co vám pobyt zpříjemní: pěkné povlečení na peřinu, kytku v květináči, obrázek, plakát. Ať se cítíte alespoň trochu jako doma.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Co si sbalit na kolej? Vybrali jsme 11 věcí, které nesmíte zapomenout