Menu
StudentMag
Pravopis

Pavlovi nebo Pavlovy rodiče? 10 nejčastějších chyb ve vlastních jménech

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

9. 12. 2017

Vlastní jména bývají velmi oblíbeným jevem v diktátech na základních a středních školách. Tápou v nich však i rodilí Češi, kteří mají školní docházku dávno za sebou. Podívejte se na nejčastější chyby.

Nejvíce nás dokáže potrápit především skloňování, přivlastňovací přídavná jména i velice oblíbené zeměpisné názvy. Kterých chyb byste se měli vyvarovat?

Pavlovi rodiče vs. Pavlovy rodiče

Spousta lidí bojuje se skloňováním jmenných spojení jako Pavlovi rodiče, Petrovy kameny (vrchol v Hrubém Jeseníku) nebo Honzova přítelkyně.

Přivlastňovací přídavná jména se řídí pádem a rodem následujícího podstatného jména. Ve 2. ani 4. pádě množného čísla proto nikdy nebude měkké ividěli jsme Jirkovy rodiče, vystoupili jsme na Petrovy kameny, zeptáme se Honzovy přítelkyně.

Pozvali jsme manžele Novákovy

Stejným pravidlem se řídí označení manželských párů. V 1. pádě mají měkkou koncovku (manželé Novákovi), ve 4. pádě naopak tvrdou (pozvali jsme manžele Novákovy). Podstatné jméno manžel kolísá mezi vzory muž a pán, v akuzativu tak končí krátkým e.

K Pavlově, nebo Pavlovu bratrovi?

Pořádně dokážou rodilým mluvčím zatopit i tvary 3. pádu přivlastňovacích přídavných jmen. Nejdete k Pavlově, nýbrž k Pavlovu bratrovi. Ještě větším paskvilem je populární tvar k Pavlovo bratrovi, který do naší mluvy proniká z jižních Čech.

V 6. pádě se ve spojení s mužským a středním rodem akceptují obě varianty – Honzovu i Honzově.

Panu prezidentovi Miloši Zemanovi

Mluvíte-li o nějaké osobě více oficiálně, ve 3. a 6. pádě byste měli použít tvar Janu Novákovi (nikoliv Janovi). Vyvarujte se psaní několika tvarů s koncovkou -ovi za sebou – napsali jsme panu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Prvním pádem neoslovujeme ani nevoláme

Většina pánů se určitě setkala s tím, že je někdo oslovil 1. pádem jednotného čísla – pane Novák. Neustálé omílání školní fráze 5. pádem oslovujeme, voláme se totiž na spoustě lidí vůbec nepodepsalo. Jediná správná podoba oslovení zní pane Nováku.

Nohavici vs. Petrarcy

Tisíce Čechů poslouchají skladby populárního písničkáře Jarka Nohavici. Velká část z nich by ale na konci jeho příjmení ve 2. pádě napsala tvrdé y. Přestože se jména jako Nohavica, Pavlica nebo Hlavica skloňují podle vzoru předseda, větší váhu má v tomto případě měkká souhláska c. 

11 slov, která spousta lidí skloňuje špatně. Nechybujete v nich i vy?

Aby to nebylo příliš jednoduché, pokud se c vyslovuje jako k, na konci jmen se píše ypsilon – Sonety Francesca Petrarcy.

Bláznivý život Charlese Bukowského

Nejeden absolvent střední školy by se ještě dnes zapotil při skloňování jmen slovanského původu jako Dostojevskij, Tolstoj nebo Bukowski. V češtině se správně skloňují jako přídavná jména – Dostojevského, Tolstého, Bukowského.

Křídla Ikarova, nikoliv Ikarosova

Při vzpomínce na hodiny dějepisu se nejspíš každému vybaví souboje se skloňováním antických jmen zakončených na -us, -es, -os a -as. V jednotlivých pádech totiž odlučují koncovku a skloňují se podle vzoru pán. Pravděpodobně jste se tedy učili o Titovi (nikoliv Titusovi), Periklovi nebo Ikarovi.

Oblíbeným chytákem je skloňování jména nejvyššího řeckého Boha – Zeus se v ostatních pádech promění v Dia a skloňuje se opět podle vzoru pán.

Chytáky ve vyjmenovaných slovech: připravte se na zákeřné diktáty

Karlův most vs. Černý Most

Vlastní jména se netýkají jen osob, ale i oblíbených zeměpisných názvů. Velkým hitem školních diktátů jsou víceslovné názvy, v nichž se vyskytují republiky, hory, moře a další obecná podstatná jména. Ta se píší zpravidla s malým počátečním písmenem – Česká republika, Severní moře, Krušné hory.

Výjimku představují oficiální názvy oblastí a městských čtvrtí. Přestože obsahují obecná podstatná jména, obě počáteční písmena jsou velká – Bílá Hora, Černý Most, Malá Strana.

Názvy ulic nás zlobí i po 22 letech

Na závěr vybíráme specialitu, která Čechy trápí přes dvě desetiletí. Spousta lidí totiž ještě nestihla zaregistrovat nový způsob psaní názvů ulic, náměstí, nábřeží a dalších veřejných prostranství z roku 1993.

Pokud název začíná předložkou, následující slovo se píše rovněž s počátečním velkým písmenem – ulice U Horského pramene, náměstí Na Výhledech, nábřeží U Přívozu a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Pavlovi nebo Pavlovy rodiče? 10 nejčastějších chyb ve vlastních jménech