Menu
StudentMag
Angličtina

Whatcha doin‘? 20 výrazů z hovorové angličtiny, které byste měli znát

Redakce

Redakce

14. 4. 2018

„But firts… Lemme take a selfie!“ Jaké „lemme“, ptáte se? Well, my vám to osvětlíme. Přinášíme dvacítku nejčastějších krátkých výrazů, které se v anglofonních zemích v běžné řeči používají. Spousta z nich vám bude určitě povědomá.

V obyčejném slovníku budete po těchto výrazech marně pátrat. Nepoužívají se při formálním rozhovoru, do školních prací a podobně. V současné době však vychází tituly, které se zaměřují přímo na slovní zásobu slangu a hovorové angličtiny. Například v učebnici Wazzup?: slovník slangu a hovorové angličtiny naleznete přehled termínů a obratů používaných v běžné řeči.

1. Stuff

Slovo stuff má zástupnou funkci téměř pro cokoliv, co neumíme či nechceme konkrétně pojmenovat. Odkazuje na obecné věci, které lidé dělají a myslí a nenajdou pro ně ten správný výraz.

2. Cool

V hovorové angličtině nehledáme za slovem cool žádný chladný a zimomřivý význam. Cool je zkrátka vše, co je skvělé, úžasné a perfektní.

3. Chill out!

Známý výraz užívaný nejen v rozhovoru, ale stéle častěji také jako potisk na módních tričkách a kšiltovkách nás nabádá, abychom se uklidnili, relaxovali a hodili se do pohody.

4. Ain’t

Sloveso ain’t lze použít místo záporného tvaru slovesa be nebo pomocného have. Je to zvláštní výraz, se kterým se však setkáváme často. Například namísto věty: „He isn’t listening…“ zaměníme záporný tvar a věta poté zní: „He ain’t listening…“

5. Damn

Výraz damn lze chápat jako citoslovce a označuje náhlé rozčílení a v překladu se uvádí jako zatraceně, k čertu, sakra, proklatě. Jedná se o zdůraznění významu přídavného jména a vyjádření větší intenzity.

6. I don’t give a damn

Fráze znamená, že nás něco nezajímá, je nám to zcela jedno. Nahrazuje běžní spojení I don’t care.

Nejlepší anglické nadávky. Mějte připravenou pádnou odpověď za každé situace!

7. So? So what?

So what by v překladu znělo jako české takže co jako. Dáváme tím tedy najevo nezájem o danou věc. Dle kontextu se také užívá jako výzva pro pokračování nebo doplnění obsahu hovoru. Samotné so slouží především ke zveličení významu podstatného jména.

8.  You bet!

Toto krátké zvolání bychom v českém jazyce použili jako pozitivní a nadsazenou reakci na otázku. Funguje jako obdoba českého to si piš!

9.  What the hell!

Slovní spojení užíváme jako nadávku, která však není nijak významně sprostá. Často ji slyšíme i ve spojení s nějakou nečekanou a šokující událostí.

10. Fuck

Velmi sprostá verze předešlého významu není jistě nijak neznámá a v anglicky mluvících zemí se běžně používá napříč věkovými kategoriemi. Slovo má však mnoho dílčích významů. Kromě nadávky funguje v tázací větě při nepříjemném překvapení nebo jím vyjadřujeme něco nepodstatného, mizivého.

11. No way

Way, neboli cesta, způsob. Při užití spojení no way nemůžeme uvěřit tomu, že je nějaká cesta (způsob) skutečně možná.

12. Kidding

Pokud si někdo dělá srandu nebo si něco vymýšlí a my mu to nevěříme, pak použijeme výraz kidding.

20 nejlepších anglických vtipů. Pobavte své spolužáky z ciziny

13. Guys!

Pomocí slova guys voláme nebo oslovujeme nějakou skupinu lidí. Nemusí se tedy jednat pouze o mužské pohlaví.  Nejčastěji je užívané ve spojení hey guys, jako české hele, lidi.

14. What’s up?

Běžná otázka v hovorové angličtině, která se ptá, co děláme, co se děje. Je to neutrální otázka užívaná například namísto pozdravu, takové české jak je.

15. It suck!

Spojení užívá při nespokojenosti s nějakou věcí nebo událostí, když se nám něco nelíbí.

16. I see…

Tím, že něco vidíme, že jsme prozřeli reagujeme na pochopení a porozumění situaci v pozitivním i negativním smyslu.

Státní maturita z angličtiny: Co od ní čekat a jak se připravit?

17. Guess what!

Guess what se často užívá ve spojení s oznámením nějaké nečekané, nebo radostné události. Výraz použijeme, pokud chceme někoho napínat předtím, než mu sdělíme podstatu věci.

Následující tři výrazy vznikly splynutím. V angličtině se vyslovují velmi nevýrazně, a tak došlo k jejich zkomolení. Mezi nejznámější výrazy toho typu patří gonna (going to) nebo wanna (want to) a v každodenní komunikaci se používají zcela běžně.

18. Dunno  (I donť know.)

19. Whatcha (What are you?)

20. Lemme (Let me.)

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Whatcha doin‘? 20 výrazů z hovorové angličtiny, které byste měli znát