×
StudentMag

7+5 tipů, jak psát úvahu. Neplácejte jednu myšlenku přes druhou

Jak psát úvahu
Psát úvahu u maturity může být hračka. Foto: Eliška Pokorná, StudentMag.cz

Maturitní písemky jsou už téměř za dvěřmi. V dnešním seriálu jsme pro letošní maturanty vybrali 7 doporučení, jak psát úvahu, a 5 tipů, na co si naopak dát pozor.

1. Osnova úvahy

Zamyslíme se nad daným tématem a zapíšeme si základní myšlenky, o nichž chceme mluvit, na vedlejší papír. Seřadíme si nápady tak, aby na sebe logicky navazovaly.

Úvaha je subjektivní slohový útvar, a proto zde máme možnost otevřeně prezentovat své názory. Přesto je žádoucí, abychom se nad problémem zamysleli z různých úhlů pohledu a neupřednostňovali pouze ten náš.

2. Úvod úvahy

Začneme tvořit úvod. Nejdříve čtenáře uvedeme do problému. Hodí se pár obecných vysvětlujících frází. To nám zároveň pomůže si ujasnit, o čem přesně chceme mluvit a později se nám nestane, že se odchýlíme od tématu.

3. Seznamte čtenáře, o čem chcete psát

Dále oznámíme, proč je toto téma důležité a čím se chceme zabývat. Nakonec můžeme říci, k jakému cíli chceme dospět nebo naznačit strukturu práce. To znamená: zaprvé bych chtěl mluvit o, potom musím také říci, že… ale přesto musím také zmínit, že…

Kdo se na to cítí, může psát rovnou na čisto. Každopádně ten, kdo si i úvod napíše nejdříve nanečisto, by měl mít dostatek času celou práci přepsat.

4. Práce s argumenty

Pustíme se do vlastní práce. Začínáme naším nejsilnějším argumentem. Různé myšlenky dáváme do vlastních odstavců. Jednotlivé odstavce strukturujeme logicky tak, že na začátku je uvedení do problému, pak vysvětlení posílené třeba příkladem a nakonec napíšeme, k jakému závěru jsme dospěli.

Charakteristika osoby u maturity na jedničku jako lusknutím prstu

5. Nezapomeňte na protiargumenty

Na konec vlastní stati je dobré zařadit i nějaký protiargument, aby bylo vidět, že jsme se nad problémem zamýšleli z různých úhlů. Struktura protiargumentu je stejná jako u argumentu.

6. Závěr úvahy

Začneme tvořit závěr práce. V závěru je důležité shrnout všechny hlavní myšlenky úvahy. Dále přesně řekneme, k jakému závěru jsme v práci dospěli.

Když závěr, ke kterému jsme došli, není jednoznačný, vůbec to není chyba. Napíšeme, v čem je pro nás téma neřešitelné a k jakému závěru se spíše přikláníme.

7. Citát na konec

Nakonec můžeme vyšperkovat práci nějakou pointou, vyústěním nebo například trefným citátem. Není to nutné, ale pozvedne to práci na vyšší úroveň.

5 rad, jak napsat fejeton. S úsměvem a lehkostí o všednosti

Na co si dát v úvaze pozor?

  1. Úvaha musí být především logicky strukturovaná. Není dobré plácat jednu myšlenku přes druhou.
  2. Myšlenky by se neměly opakovat.
  3. Jazyk by měl být spisovný. Pokud používáme nespisovnou češtinu, musíme k tomu mít logický důvod.
  4. Je důležité neprezentovat pouze svůj názor, ale zamyslet se i nad jinými pohledy.
  5. Používají se formulace jako myslím si, věřím, že, podle mého názoru, zamýšlím se. Časté je užití řečnických otázek, hodnotících příslovcí a přirovnání.

Tady tedy máme podrobný postup, jak ,,uvařit úvahu“. Vidíme, že se opravdu nejedná o nic těžkého. Je pravda, že napsat perfektní úvahu musí člověk prostě umět. Na druhou stranu, dobrou úvahu může vytvořit téměř každý. A u maturity vám navíc odpustí i nějaké to klišé.

4.8/5 - (202 votes)

4.8/5 - (202 votes)


4 Komentáře 7+5 tipů, jak psát úvahu. Neplácejte jednu myšlenku přes druhou

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..