Menu
StudentMag
Studium

Pomoc, nebaví mě vysoká škola! Co dělat?

Jana Langová

Jana Langová

6. 11. 2017

Kdo z nás neměl někdy pocit, že ho škola jenom vysává a semináře jsou nezáživné, že radši skončí? Jenže u někoho to není jen přechodný splín. Pomoc, nebaví mě vysoká škola! Do školy chodíte neradi a nemáte motivaci. Co s tím?

Nebaví mě vysoká škola

V situaci, kdy si řeknete tuto větu, jsou čtyři možná pokračování:

  • zatnete zuby a vydržíte do titulu,
  • půjdete na jinou školu,
  • učení vás nebaví celkově a radši budete pracovat,
  • nezvládnete zkoušky a vyhodí vás ze školy.

První varianta je nejjednodušším řešením, ale stojí hodně úsilí. Budete muset hledat motivaci k učení, možná vás to unaví nebo psychicky vyčerpá. Je těžké dělat něco, k čemu má člověk nechuť. Ale kdo ví, třeba to v dalším ročníku bude lepší a studium vás začne bavit. A vy budete rádi, že jste neodešli.

Pozor! Pokud zvolíte toto řešení, hlídejte si svojí psychickou pohodu. Nechoďte až na dřeň, kdy školu začnete nenávidět. Raději včas skončete.

Další tři možnosti jsou složitější na řešení, a proto se jim budeme věnovat jednotlivě.

 

Chci skončit s vysokou školou a jít do práce

Po středoškolském maratonu jste naskočili na vysokou školu, i když jste si nebyli jistí. Možná kvůli rodičům, možná proto, že vám tvrdili, že bez titulu se neuplatníte. Ať to bylo tak či onak, po několika týdnech nebo měsících jste zjistili, že vás škola nebaví.

Nevidíte ve studiu smysl, nezajímá vás ani žádný jiný obor. Chcete se školou skončit a jít pracovat, protože i člověk se střední školou přeci může mít skvělou kariéru.

 

Dobře si to promyslete

Určitě je vám jasné, že nejde o žádné rychlé rozhodnutí. Nejednejte zbrkle a dobře si svou budoucnost rozmyslete. Dejte šanci hledání jiných vysokých škol, zeptejte se kolegů z vyšších ročníků, jak studium dále pokračuje a zjišťujte, jestli by vás to později nezačalo bavit.

Klasickým příkladem v tomto je medicína, kdy se nejdříve musíte prokousat hromadou teoretických předmětů než se poprvé setkáte s pacientem a přičichnete k pravé medicíně. Teorie typu biochemie, histologie nebo biofyzika mnoho studentů nebaví, ale musí zatnout zuby a vydržet.

Pečlivě zvažte veškerá pro a proti. Klidně si to napište na papír. Jaké pocity ve vás škola vyvolává? Baví vás předměty? Dokážete si na tom najít něco zajímavého? Má vaše studium vůbec smysl? Dokážete se uživit jen s maturitou?

 

Ale co na to řekne…

Možná vás trápí reakce vašeho okolí a hlavně rodičů. Tolik peněz do vás investovali, tak byli šťastní, že jste se dostali. Musíte si ale uvědomit, že je to váš život, který budete žít. Nikdo ho neodžije za vás.

Nejenže vás nebaví už škola, ale pravděpodobně vás nebude bavit ani následující práce. Sice za to třeba budete mít hezké peníze, ale umíte si představit, že každý den chodíte do práce, co vás nebaví? Pokud ne, vykašlete se na svoje okolí a jděte za štěstím.

 

Jak to říct rodičům

Připravte se na těžké vyjednávání, zvláště pokud vás rodiče do studia tlačili. V takovém případě se obrňte, nepodlehněte nátlaku a mějte dobré argumenty a jasné plány do budoucna. Nejlepší bude, pokud už budete přijati do nové práce anebo aspoň na stáž.

Důležité je s rodiči mluvit upřímně. „Nebaví mě vysoká škola, nevidím v ní smysl a chci se věnovat něčemu úplně jinému!“ Popište své pocity. Připravte se ale i na tu možnost, že to rodiče nepřijmou a vy se budete muset postavit na svoje nohy a za své rozhodnutí.

 

Odchod z vysoké školy

Jste pevně rozhodnutí, rodiče už to vědí, zbývá tedy jen ukončení studia na vysoké škole. Máte na výběr ze dvou možností. Buď si necháte status studenta a ze školy vás „vyhodí“ kvůli nesplnění kreditů anebo sáhnete po možnosti předčasného ukončení studia na VŠ, které provedete na studijním oddělení.

Status studenta v sobě skrývá řadu výhod, je proto dobré se nad tímto zamyslet. Na druhou stranu se vám tímto odečítají dny, po které můžete studovat VŠ zadarmo. Pokud se tedy něco stane a budete třeba jen o semestr prodlužovat, musíte si ho zaplatit z vlastní kapsy.

Jak neztratit status studenta? Zkuste učiliště nebo studium jazyků

 

Nebaví mě vysoká škola a chci na jinou

Každý chybujeme. Vybrat si správný obor ke studiu není nic jednoduchého a je snadné se seknout. I když se přihlásíte na něco, co vás ve volném čase baví, nemáte jistotu, že studium bude to, co od něj očekáváte.

Pořád ovšem máte šanci začít odznova a nic tím neztratit.

 

Výběr vysoké školy

Výběr nového oboru protentokrát nepodceňujte a sežeňte si všechny dostupné informace. Dobré je zajít na kafe s někým, kdo to studuje anebo se přímo jet podívat na některou z přednášek, které jsou veřejnosti přístupné. Uděláte si tím mnohem jasnější obrázek.

Váháte při výběru? Zkuste zajít k poradci pro volbu povolání, který vás může nasměrovat. Pokud je na váš nový obor těžké se dostat, nepodceňujte přijímací zkoušky a poctivě se připravujte. Uvědomte si, že jste dostali druhou šanci a bylo by hloupé jí promarnit.

 

Jak to říct rodičům

Především s nimi jednejte narovinu. Jste dospělý člověk, který udělal důležité rozhodnutí a musíte se za něj umět postavit, čelem. Vysvětlete vaše důvody, okolnosti i plány do budoucna a jak nastalou situaci chcete řešit. Hlavně mějte jasnou představu, tím rodičům ukážete, že to opravdu není žádný rozmar.

Je velmi vhodné jít v mezičase pracovat. Sdělíte tím rodičům, že je nechcete jenom finančně vysávat a flákat se, a že máte svůj život pevně v rukou. Může se také stát, že vás rodiče přestanou podporovat, takže se budete muset spolehnout na sebe.

Počítejte s tím, že z toho rodiče nebudou nadšení, budou vás přemlouvat, možná dojde i k hádce. Potřebují čas na zpracování nové reality. Vy sami jste k svému rozhodnutí pravděpodobně docházeli postupně, hned jste se nerozhodli a nepřiznali si to. Musíte ten samý prostor proto nechat i jim.

 

Tip: Nechte si zadní vrátka a studium přerušte

Jednou ze záchranných možností při přechodu z jedné školy na druhou, je přerušení studia. Budete tak mít kam se vrátit, kdyby z jakéhokoliv důvodu nová vysoká škola nevyšla. Přerušit můžete až na tři semestry.

O přerušení studia žádáte oficiální cestou, kdy uvedete důvod a délku přerušení studia. Pokud se budete chtít na školu opět vrátit, musíte tak učinit před začátkem semestru a řádně se zapsat. Více informací vám řeknou na studijním oddělení.

 

Obory, kde je nejvíc volných pracovních míst. Vyberte si školu správně!

 

Co dělat, když mě vyhodí z VŠ

Zkouškové nevyšlo podle vašich představ a pro postup do dalšího ročníku vám chybí kredity. Zkrátka, vyhodili vás z vysoké školy. Co teď?

Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Ujasněte si, co chcete dále dělat. Jistě, neúspěch bolí, ale musíte se co nejrychleji dostat zpět na nohy a začít racionálně uvažovat. Vyhození z vysoké školy není konec světa. Chcete vyzkoušet jinou školu nebo raději půjdete do práce?

 

Chci ještě studovat

V tom případě se jako první krok nahlaste na Úřadu práce, který za vás bude platit pojištění. Poté se pusťte do hledání druhé školy. Hodně záleží na tom, kdy vás vyhodí – pokud v zimním semestru, ještě máte šanci se přihlásit na některé školy a jít v létě na přijímací zkoušky, pokud v letním zkouškovém, tak pravděpodobně budete jeden rok stát.

Pokud máte z předchozího studia nějaké zkoušky, můžete na novém oboru požádat o jejich uznání.

 

Status studenta po vyloučení

Chcete-li si uchovat status studenta, podívejte se po jazykovkách. Některé umožňují nástup i do rozjeté výuky.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Pomoc, nebaví mě vysoká škola! Co dělat?