Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Obory, kde je nejvíc volných pracovních míst. Vyberte si školu správně!

Klára Hyláková

Klára Hyláková

10. 5. 2017

Rozhodujete se o vaší budoucí profesi a rádi byste měli jistotu, že se uplatníte? My jsme vybrali ty práce, které jsou momentálně ty nejžádanější. Kde je nejvíc volných pracovních míst?

V minulém roce se Českem šířila zpráva, že je v současné době na našem území nejvíce volných pracovních míst od roku 2008. Tato zpráva ovšem neznamená, že by se nabízely jen ty nejlepší pozice. Z daných údajů vyplývá, že se shánějí hlavně hůře placené pozice.

Obecně se ale stále shánějí práce v těchto daných odvětvích:

Stavebnictví

Stavebnictví je stále jedno z nejatraktivnějších a nejvíce obsazovaných míst. Uplatnění zde najdete téměř na kterémkoliv stupni vykonávané práce – od dělníků, přes stavbyvedoucí až po architekty.

V současné chvíli se tedy můžete rozhodnout pro odborné vyučení na některé ze stavebních řemesel. Potřeba je zedníků, instalatérů nebo truhlářů. Pokud tušíte, že vaše studijní výsledky mohou dosahovat i vyššího vzdělání, neváhejte podat přihlášku na vysokou školu.

Kde studovat fyziku: Víme, kde nemusíte skládat přijímací zkoušky

Průmysl

Průmysl, ten nestavební, je také stále oborem, kde se shání řada zaměstnanců. Nejvíce volných pracovních míst najdeme potom ve výrobě. Zde najdou uplatnění hlavně pomocní pracovníci. Připravte se ovšem na to, že to jsou pozice nekvalifikované a s velmi nízkými platy.

IT obory

IT specialisté jsou žádanými a velmi dobře placenými zaměstnanci. Navíc uplatnění je velmi široké. V době počítačů se můžete sami zaměřit na konkrétní specifikaci, která vás zajímá a naplňuje. Výhodou potom je, že můžete pracovat na volné noze, pro agenturu nebo se stát IT specialistou určité firmy.

Kde studovat marketing a reklamu. Vybírejte z vysokých škol i kurzů

Marketing

Obor, který před 15 lety téměř nikdo neznal a nikoho nenapadlo se jím zabývat. V současnosti má již každá větší firma své marketingové specialisty, kteří se starají o image firmy, vizi značky a její komunikaci na zákazníky. Uplatnění je zde široké, od kreativců, grafiků, specialistů na online sítě přes copywritery. Díky neustále měnícímu se prostředí je to navíc obor, kde se stále hledají noví zaměstnanci.

Technika, matematika a fyzika

Specializované technologické obory nebo ty s matematikou a fyzikou. To jsou ty, na které ročně chodí jen velmi málo studentů, a to kvůli jejich náročnosti. Šanci tuto školu dostudovat mají jen opravdu výjimečně inteligentní jedinci. Odměnou jim za to jsou pak jistá místa v atraktivních firmách nebo ve výzkumných centrech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obory, kde je nejvíc volných pracovních míst. Vyberte si školu správně!