Menu
StudentMag
Studentské finance

10 tipů, jak si přivydělat při studiu: doučujte nebo darujte plazmu

Redakce

Redakce

29. 7. 2019

Studium je doba, kdy bychom se měli věnovat hlavně škole, ale řekněme si to upřímně: peníze prostě potřebujeme a studium nám je nevydělá. Jaké možnosti přivydělat si student má, jsou to jen klasické brigády typu pokladní či doplňování zboží? Určitě ne, jsou i další příležitosti, jak přijít k nějaké té koruně.

1. Doučování

Studujete nějaký obor a je tedy předpoklad, že k němu nějak inklinujete a že v něm máte nějaké znalosti. Tak toho využijte a naučte to, co umíte, někoho jiného. Může to být matematika, cizí jazyk, ale i další předměty.

Nemusíte doučovat jen to, co vyučují základní či střední školy. Pokud umíte hrát na klavír nebo děláte bojové umění, nabídněte své služby třeba domům dětí či mládeže, jazykovým školám nebo si dejte soukromý inzerát, že doučíte tu kterou dovednost.

2. Podnikejte

Máte skvělý nápad, našli jste díru na trhu nebo dokážete nějakou práci dělat výrazně lépe než někdo jiný? Zkuste podnikat. Pracovní dobu si určujete sami a to je při studiu velmi výrazná výhoda.

Podnikáním získáte praxi a možná se váš byznys rozjede natolik, že se po dostudování stane regulérní prací na plný úvazek.

3. Letáky

Nechce se vám chodit do práce pravidelně? Zkuste příležitostnou práci v podobě rozdávání letáků. Jen na vás záleží, jak rychle je rozdáte, a navíc k tomu nepotřebujete žádné zvláštní znalosti či schopnosti.

4. Průvodcování

Umíte dobře cizí jazyk, znáte dobře město, ve kterém studujete? Zkuste pracovat jako průvodce. Je to zajímavá práce, procvičíte si jazyk a možné navážete i zajímavé kontakty se zahraničím.

5. Darování krevní plazmy

Darovat krev či krevní plazmu je ušlechtilé. Věděli jste, že pokud navštívíte soukromé pracoviště, tak za to i dobře zaplatí?

Pánové mohou na klinikách asistované reprodukce darovat i své sperma. Pro ženy je pak možné darovat vajíčka, ale tam už je to trochu složitější. Nestačí jen přijít a podstoupit zákrok, je potřeba hormonální stimulace. Darování vajíček je proto honorováno výrazně lépe než darování krve či spermatu.

6. Pomvěd

Pomvěd není druh pomeranče nebo medvěda, ale pomocná vědecká síla na vysokoškolských či vědeckých pracovištích. Zapátrejte na své škole, jestli někoho nehledají.

Zaplatí vám za něco, co studujete, naučíte se nové věci a získáte cenné známosti z akademického prostředí. A pokud navíc uvažujete o doktorandském studiu a akademické kariéře, je pro vás tato forma přivýdělku úplně ideální.

7. Tvorba

Jste umělecky nadaní, umíte kreslit, zpívat, hrát na hudební nástroj nebo fotografovat? Využijte toho, zkuste prodávat své výtvory. Nabídněte, že zahrajete na narozeninách či svatbě. Uspořádejte kurz fotografování nebo ručních prací.

Budete dělat to, co máte rádi, a ještě za to dostanete zaplaceno.

8. Prodej kosmetiky

Zkuste se zaregistrovat u některého prodejce kosmetiky nebo jiného sortimentu, který své výrobky prodává prostřednictvím katalogového prodeje. Procvičíte se prodejní dovednosti a uděláte lidem radost.

9. Hostesing

Pokud jste společenští, nestydíte se a jste atraktivní, zkuste práci hostesky. Zaregistrujte se u některé agentury. Pokud budete mít štěstí a získáte zakázku například pro výrobce cigaret či alkoholu, přijdete si na velmi pěkné peníze.

10. Dobrovolnictví

Zkuste pracovat u některé neziskové organizace jako dobrovolník. Sice vás nečeká plat, ale uděláte dobrou věc, něco se naučíte, získáte praxi a až budou hledat brigádníka či zaměstnance, určitě dají přednost někomu, s kým už mají zkušenosti.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 tipů, jak si přivydělat při studiu: doučujte nebo darujte plazmu