Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak se stát průvodcem na zámku? Máme pro vás čtyři jednoduché kroky

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

16. 7. 2013

Průvodcování na zámku je jednou z brigád, na nichž se skutečně připravujete pro život. Jak? Třeba tím, že si trénujete mluvení před lidmi a zbavujete se tak trémy. Krok za krokem vám ukážeme, jak se takovým průvodcem stát a jak probíhá konkurz.

První krok: Prozkoumejte okolí

Máte v blízkosti svého bydliště nějaký zámek či jinou památku, kde by se vám líbilo pracovat? Při výběru místa myslete i na to, zda se vám práce vyplatí i s pravidelným dojížděním. Brigádníci dnes penězi zrovna neoplývají, spíše naopak. Počítejte, že odměna se bude pohybovat mezi 40 a 60 korunami na hodinu. Vyberete-li si památku v centru velkého města, je možné doufat ve vyšší plat.

Druhý krok: Oprašte znalosti jazyka

S největší pravděpodobností po vás bude vyžadováno i provádění v cizím jazyce. Proto průvodcovství doporučujeme těm, kteří ovládají nějaký jazyk alespoň na úrovni B1. Odborné termíny si dohledáte, nesmíte ale mít problém z nich složit smysluplnou větu.

Autorka článku si na konkurzu prošla pouze jazykovou zkouškou, znalosti z historie zámku po ní vyžadovány nebyly. Připravte si několik vět, kterými se představíte, a odpovědi na otázky, proč vás daná práce láká a jak trávíte volný čas.

Znalost netradičního jazyka se vám vyplatí. Nejvíce konkurentů budete mít, budete-li se ucházet o místo průvodce v angličtině nebo němčině.

Třetí krok: Projevte iniciativu

Zámky jen málokdy vyvěšují inzeráty, nenechte se ale odradit. Možná brigádníky shánějí. Na webu si najděte kontakt a pošlete svůj životopis a krátký motivační dopis. Zdůrazněte v něm vše, co by vám při průvodcování mohlo přijít vhod: zájem o historii, účast na výměnném pobytu, při kterém jste cizince prováděli po českých památkách, a podobně.

Čtvrtý krok: Připravte se na biflování

Byli jste přijati? Gratulujeme! To nejhorší vás ale teprve čeká. Připravte se na to, že průvodcovské texty budou dlouhé a plné podrobností. Nečekají vás jen desítky letopočtů. Zámky jsou plné soch a obrazů a vy byste měli vědět, koho představují či kdo na nich je.

Malý tip: Ať je venku jakkoli, v zámku je vždy zima. Ujistěte se, že jste do práce vhodně oblečeni. Hodně zdaru!

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak se stát průvodcem na zámku? Máme pro vás čtyři jednoduché kroky