Menu
StudentMag
Studium

Brigáda v neziskovce? Víme, co práce obnáší a jaké má klady a zápory

Redakce

Redakce

14. 6. 2018

Sháníte slušně placenou brigádu a nechcete přitom zanedbávat studium? Chcete se naučit lépe komunikovat a přitom si nadále rozšiřovat všeobecné znalosti? A co třeba vyzkoušet si práci pod tlakem, který vás ve vašem vysněném povolání dříve či později stejně nemine?

Co jsou neziskové organizace?

Už slovo nezisková dává tušit, že nejde o žádnou firmu nebo společnost, jejímž účelem je vytvářet zisk. Naopak, neziskovky jsou určeny výhradně k obecně prospěšné činnosti, nebo k neziskové činnosti pro soukromý prospěch. Před pojem nezisková organizace si přidejte ještě slovo „nevládní“, což znamená, že není zřizována státem a je zcela nezávislá.

Ze kterých neziskovek můžete vybírat?

Pokud se zajímáte o lidská práva, zkuste oslovit například Amnesty International, Člověka v tísni nebo UNICEF. Že vám je bližší ekologie? Zkuste Greenpeace, Hnutí Duha nebo Děti Země. Pak jsou tu také nejrůznější organizace starající se o potřebné, mentálně postižené a tak dále.

Jak si najít brigádu nejen na léto? Hledání na internetu nestačí

Kolik peněz si můžete vydělat?

U většiny neziskovek vám nabídnou hodinovou mzdu, která se pohybuje okolo 100 korun, což vůbec není špatné. Když si k tomu navíc připočtete bonusy, tak se dostanete na ještě větší číslo. A pokud budete ve své práci opravdu dobří, můžete si přijít klidně i na 150 korun na hodinu.

Jaká je šance na přijetí a co bude náplní vaší práce?

Šance, že projdete přijímacím pohovorem, je poměrně vysoká. Pečlivě si nastudujte informace o dosavadních činnostech a současných kampaních vámi vybrané organizace. K tomu přidejte i komunikativnost, která bude hrát během vaší brigády stěžejní roli.

Hlavním úkolem pro vás bude získávání nových podporovatelů, díky kterým neziskovka vůbec může fungovat. Většinou se budete pohybovat v ulicích nebo ve vestibulech metra a budete se snažit oslovit a získat co největší počet dárců.

10 způsobů, jak změnit svět. Jde to i bez peněz!

Klady a zápory

Jedním z největších kladů kromě mzdy je samozřejmě pocit, že děláte něco opravdu užitečného. Dále se pak rozhodně zlepšíte v celkové komunikaci a ztratíte stud, protože se naučíte mluvit a prezentovat před cizími lidmi. Lépe poznáte i sami sebe: to když budete muset zvládat chvíle, kdy vám nikdo nezastaví. V praxi se tak naučíte využívat asertivního chování, které budete potřebovat i v případě nekonečného odmítání lidí, které oslovíte.

Mezi největší zápory patří už zmíněné odmítání, na které si budete muset zvyknout. Mezi lidmi se často najdou i tací, kteří vás obdaří nějakou tou nadávkou, nebo se vás budou snažit během vaší prezentace rozhodit. Zvyknout si musíte i na tlak ze strany vedoucího, který od vás bude po každé směně očekávat dobré výsledky v podobě nově získaných podporovatelů. Nečeká vás tedy nic úplně snadného, ale rozhodně získáte mnoho nových zkušeností, které se vám v budoucím životě budou hodit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Brigáda v neziskovce? Víme, co práce obnáší a jaké má klady a zápory