Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak sehnat brigádu: Využívejte nabídek agentur i internetu

Barbora Milotová

Barbora Milotová

24. 1. 2012

Brigáda je snadný způsob přivydělání peněz. Oblíbená je mezi studenty, ženami na mateřské dovolené i mezi důchodci. České právo ale pojem brigáda nedefinuje. Co přesně brigáda znamená a kde ji sehnat?

V době vysoké nezaměstnanosti se může zdát, že najít si přivýdělek je téměř nemožné. Přesto ale pracovní agentury nabízí jednorázové i dlouhodobější brigády. Svou roli hraje také smlouva, kterou se zavážete k vykonání práce.

Brigáda v zákoníku práce

První možnost skýtá brigáda na dohodu o provedení práce (DPP). V písemné smlouvě musí být uveden rozsah, druh práce a odměna.

Z odměny se odečítá daň z příjmu. Od 1. 1. 2012 se navíc mění platba pojistného. Pokud si brigádník měsíčně vydělá více než deset tisíc korun, zaměstnavatel za něj zaplatí zdravotní a sociální pojištění, což se promítne do výplaty.

Od 1. 1. 2012 můžete nově odpracovat až 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele. Původní pracovní doba se tak dvakrát navýšila.

Dohoda o provedení práce se většinou uzavírá při jednorázových akcích a kratších pracovních poměrech.

Další variantou je písemná dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Měsíčně můžete odpracovat průměrně 80 hodin. Průměr se bere z celého roku.

Jak si najít brigádu nejen na léto? Hledání na internetu nestačí

Práci tedy můžete vykonávat na plný úvazek po dobu až šesti měsíců. Z odměny se strhává daň z příjmu a rovněž zdravotní a sociální pojištění.

Kde najít přivýdělek

Aktuální nabídky brigád poskytují personální agentury, kde se můžete zaregistrovat a později se informovat o volných pozicích.

V hledání vám pomůže správně vyplněný životopis. Dodržujte několik základních pravidel: stručnost, vyváženost a pravdomluvnost.

Pokud se jen vychválíte a dotaz na negativní stránky budete ignorovat, obrátíte zaměstnavatele proti sobě. Uvádějte ale jen ty zápory, které vám nezabrání práci vykonávat.

Alternativy hledání

Nikdy také neuškodí pozorovat výlohy obchodů, kde občas vyvěšují nabídky na volnou pozici. I internet je plný pracovních nabídek. Při výběru ale buďte opatrní. Raději se obraťte na seriózní internetové stránky, kde si najdete volné místo podle bydliště.

A mějte na paměti, že nikdy neuškodí si potenciálního zaměstnavatele proklepnout a najít případné komentáře a zkušenosti na internetových diskusích.

Když vám bude firma nabízet příliš lákavou odměnu za lehkou práci, zpozorněte. Nenechte se napálit a vždy si pečlivě přečtěte smlouvu. Pokud firma nemá seriózní stránky, existující adresu sídla a odmítá vám sdělit podrobnosti, raději od nabídky upusťte.

Nic nemusí vyjít napoprvé. Nenechte se zastrašit prvotními neúspěchy a buďte vytrvalí. Každá firma ocení šikovnou výpomoc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak sehnat brigádu: Využívejte nabídek agentur i internetu