Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Studentská brigáda: doučování. Radíme, jak se připravit na hodinu

Redakce

Redakce

28. 1. 2014

Doučování se v poslední době stává čím dál častější možností, jak se zdokonalit v jakémkoliv oboru, od hudebních nástrojů až po učivo ve škole. Sahají po ní nejen dospělí jedinci toužící po vlastním zdokonalení, ale tuto možnost pro své děti volí převážně rodiče.

Právě pro rodiče je to nejschůdnější cesta, neboť si za takzvaného domácího učitele sice zaplatí, ale zato by měli mít jistotu, že se jejich dítě skutečně něco naučí. Nehledě na to, že doučování dětem dává možnost přípravy na přijímací zkoušky, většinou tedy na gymnázia.

Doučovat může téměř každý

Doučování dnes tedy není nijak výjimečné. Co však k němu potřebujeme, je umění dobře vysvětlovat. Ne každý tuto schopnost má, a tak i když se snaží sebevíce, nikdo od něj probíranou látku nepochopí. V takových případech je lepší poohlédnout se po jiné brigádě.

Ti, co touto vlastností oplývají, si již mohou vybrat na základě svých dosavadních zkušeností a vědomostí, koho budou doučovat. Někomu postačí základní a střední škola, jiný si troufne i na doučování vysokoškoláků. Pro všechny varianty platí, že by člověk měl být dobře připraven.

Vždy je potřeba znát úroveň žáka

V závislosti na tom, co doučujeme, bude probíhat naše příprava na hodinu. Ta se odvíjí také od toho, jaké úrovně je doučovaný. Doučujeme-li žáka základní či střední školy, vždy je důležité vědět, v jakém je ročníku, a jaké věci právě probírá. Poté je možné tomu hodinu přizpůsobit.

Má-li s látkou právě probíranou ve škole žák problém, můžeme ji na základě množství cvičení procvičit a u každého cvičení posléze vysvětlit, proč tomu tak je.

V případě, že má problém s látkou z dřívějška, platí totéž. Vraťme se k ní a dělejme cvičení, podle nichž pak budeme moci převést pro žáka složité poučky do jednodušších frází.

Příprava na přijímací zkoušky se odvíjí od testů

Pakliže máte doučovat žáka základní školy, který se chystá na přijímací zkoušky, většinou tedy na gymnázium, vězte, že postup nebude nijak složitější.

Je nezbytné vědět, na jakou školu se žák hlásí a následně si zjistit, jaké testy k přijímacím zkouškám dávají. To lze většinou najít na webových stránkách školy. Poté se již můžeme dát do procvičování těchto testů a vysvětlování jednotlivých úloh.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Studentská brigáda: doučování. Radíme, jak se připravit na hodinu