Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat farmacii? Česká republika nabízí více variant

Jana Langová

Jana Langová

12. 12. 2018

Pokud vás na škole bavila hodně chemie a biologie a nechcete se dát na strastiplnou a dlouhou cestu medicíny, může být pro vás farmacie to pravé. Po vystudování máte před sebou širokou paletu možností uplatnění. Můžete jít pracovat do lékárny, do výzkumu léčiv anebo dělat obchodního zástupce ve farmaceutických firmách. Kde studovat farmacii?

Farmacie je dřina

Ačkoliv studium trvá standardních 5 let a po ukončení vás nečekají nutné atestace, je dobré mít na paměti, že to není žádná procházka růžovou zahradou. Při studiu budete zahlceni všemi odvětvími chemie, na jejíž pochopení se klade velký důraz, hned v prvním ročníku skládáte zkoušku z matematiky a budete muset rozpoznávat stovky léčivých bylin. Rozhodně je to náročností (zvláště časovou) na podobné úrovni jako medicína. Své o tom ví i Tereza, studentka druhého ročníku Farmaceutické fakulty UK. „Člověk tu nemá čas na nějaký koníčky nebo osobní život. A i když se sebevíc snaží, tak je fakt těžký to všechno skloubit dohromady,“ popisuje svojí zkušenost. Ale pokud víte, že přesně tohle chcete dělat, není třeba se bát a skočit do toho po hlavě. Přeci jenom, cesta za snem bez překážek neexistuje.

Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové

Fakulta nacházející se v pulzujícím studentském městě nabízí dva studijní směry, jedním z nich je magisterské studium Farmacie. Její specialitou je zaměření nejenom na lékárenství, ale i na výzkum, do kterého se studenti mohou zapojovat již od začátku. To nemusí vyhovovat každému: „Co se týče výuky, tak mi tu chybí víc kontaktu s nějakou praxí – vyrábění mastí a tak podobně,“ říká Tereza. „Hodně času trávíme v laboratořích, ale pořád děláme jen všeobecné úkony.“ Laboratoří je na škole opravdu hodně a po celé studium budou vaším domovem. Chemie je zkrátka nejdůležitějším předmětem. Fakulta dále může lákat na rozlehlou botanickou zahradu a propojení s nedalekou Lékařskou fakultou.

Přijímací zkoušky jsou jednokolové a písemné, skládají se z testu z chemie a biologie včetně botaniky.

Kde studovat zubní lékařství. Nepodceňte zkoušky a využijte všechny možnosti

Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové

Pokud vás láká představa stoprocentního uplatnění a platu už při studiu, poohlédněte se po oboru Vojenský farmaceut. Výuka probíhá pod záštitou Farmaceutické fakulty UK (farmaceutická část) a Fakulty vojenského zdravotnictví (vojenská část). Z toho důvodu je nutné úspěšně splnit přijímací zkoušky na Farmaceutickou fakultu a projít další náležitosti pro přijetí. Těmi jsou zdravotní způsobilost, ukončené střední vzdělání s maturitou, test z anglického jazyka a tělesné zkoušky.

Farmaceutická fakulta Veterinární a farmaceutické univerzity Brno

Jedná se o nejstarší farmaceutickou fakultu u nás, založenou v roce 1945. Je známá svojí orientací především na přípravu budoucích lékárníků, takže je vhodná pro uchazeče, které výzkum neláká. Nabízí spoustu vyžití včetně Erasmu a pohostinnost moravské metropole.

Přijímací zkouškou je test z chemie, biologie a fyziky.

Víme, kde lze studovat chemii a co vás čeká během studia

Fakulta chemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické Praha

VŠCHT nenabízí přímo obor Farmacie, ale studijní program Syntéza a výroba léčiv, který vychovává odborníky do farmaceutického výzkumu. Během tříletého studia projdete množstvím laboratoří a chemie a můžete pokračovat na navazující magisterský obor. Je to výhodné především pro ty uchazeče, kteří vědí, že v lékárně pracovat nechtějí.

Přijímací zkoušky se nekonají, uchazeč pouze zasílá známky z matematiky a chemie, podle čehož se sestavuje žebříček.

Jednou z dalších variant je obor Diplomovaný farmaceutický asistent, což je tříletý pomaturitní obor, který nabízí Vyšší odborné školy zdravotnické (např. v Plzni a Ostravě). Po jeho absolvování sice před jménem nebudete mít kouzelnou formulku Mgr. anebo PharmDr., ale i tak můžete pracovat v lékárně a chemických laboratoří pro kontrolu léčiv. Možností je i obor Analýza léčiv na Fakultě chemicko-inženýrské VŠCHT, kdy z vás bude odborník na kontrolu a registraci léčiv. Farmaceutické sféry se dotýká i obor Farmakochemie a medicinální materiály Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Jak se naučit chemické prvky? Mnemotechnické pomůcky pro periodickou tabulku

Chystáte se na studium farmacie? Jakou fakultu byste si vybrali?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kde studovat farmacii? Česká republika nabízí více variant