Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak se dostat na VŠ? Provedeme vás od výběru oboru až po (ne)přijetí

Denisa Stromecká

Denisa Stromecká

4. 11. 2013

I když stoupá počet přijatých uchazečů, ne každý vysokoškolák studuje svůj vysněný obor. Obvykle to je zapříčiněné nedostatečnou přípravou na přijímací zkoušky či vysokým zájmem o konkrétní obory. Poradím vám, jak se dostat na vysněnou vysokou školu krok po kroku.

1. Výběr oboru a vysoké školy

Při výběru vysoké školy si přečtěte, jaké jsou nároky na studium a jak se po absolvování můžete na pracovnímtrhu uplatnit. I když vás zajímá filozofie a rádi byste ji studovali, uplatnit se jako filozof budete mít po absolvování studia velice těžké, ačkoli ne nemožné. I folozofie se dá využít v praxi.

Řešením je studium dvou oborů. Řada vysokých škol takovou možnost nabízí a vy se tak během studia budete věnovat i tomu, co vás nejvíc zajímá. Jak zjistit uplatnění na pracovním trhu? Stačí navštívit internetové stránky úřadu práce.

2. Přihláška na vysokou školu

Zatímco na umělecké obory se podávají příhlášky už v říjnu či v listopadu, ostatní obory mají uzávěrku pro zaslání přihlášky ke studiu většinou v únoru následujícího roku. Soukromé vysoké školy přijímají přihlášky obvykle později – v dubnu až září.

Co budete k přihlášení se na vysokou školu potřebovat? Některé vysoké školy jsou natolik pokrokové, že tištěnou přihlášku už nevyžadují a lze ji vylnit a odeslat přes internet. Potřebné informace naleznete na webových stránkách škol. Nezapomeňte, že budete muset zaplatit administrační poplatek za každou přihlášku. Poslat jich můžete kolik chcete, každá vás ale vyjde na 400 až 600 korun.

3. Přijímací zkoušky

Ty obvykle probíhají v měsících duben až červen. Připravenému štěstí přeje, což u přijímacích testů platí dvojnásob. Podívejte se, zda vašemu vysněnému oboru nepředchází nějaký volitelný přípravný kurz.

Zjistěte si dopravní spoje a přijeďte k přijímačkám tak, abyste měli ještě časovou rezervu. Vyhnete se tak stresu. U přijímacích zkoušek mějte oči i vzadu. Proč? Myslete na zadní vrátka. Kdybyste náhodou u přijímacích zkoušek neobstáli, mějte argumenty pro své odvolání. Pracovníci školy či specializované firmy, kterým byly přijímací zkoušky svěřeny, se mohou dopustit chyb, které se mohou stát vašimi trumfy.

Sledujte, zda někteří uchazeči nebyli zvýhodněni nebo zda je dodržen přísný postup otevírání obálek s testy. Při psaní testu máte právo na klid. Pokud z otevřeného okna slyšíte sbíječky a pracovníci u testů nejsou schopni na vaši žádost zajistit klid, pak si tento fakt určitě zaznamenejte.

4. Nedostali jste se na vysokou školu?

Neklesejte na mysli. Příležitostí je ještě spoustu. Vaší šancí při nepřijetí ke studiu je odvolání děkanovi. Poohlédněte se i po jiných oborech či školách – některé vysoké školy totiž vypisují druhé i třetí kolo přijímaček, jiné otevírají nově akreditované obory.

Další možností je nultý ročník, což je placená forma studia – pokud obstojíte, můžete se dostat do druhého ročníku řádného studia, aniž byste už museli později za studium platit. Nulté ročníky nabízí i specializované firmy; jedná se o jakési pomaturitní studium, které vám zajistí statut studenta. Možnosti nabízí i soukromé vysoké školy, které přijímají nové studenty i v září.

A pokud si jiný obor prostě nevyberete? Podívejte se, jak využít volného roku. Možností je vždy spousta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se dostat na VŠ? Provedeme vás od výběru oboru až po (ne)přijetí