Menu
StudentMag
Studium

Jak napsat odvolání proti nepřijetí na VŠ? Přinášíme vám 5 tipů

Redakce

Redakce

17. 7. 2018

Nepřijali vás na vysokou školu, kterou jste si vysnili? Nezoufejte a zkuste si napsat odvolání. Škola vaše nepřijetí přezkoumá a může vás ještě dodatečně přijmout. Přinášíme vám několik tipů na to, co v takovém odvolání nesmí chybět.

Než začnete své odvolání psát, zjistěte si, nakolik jste byli úspěšní u přijímacích testů a pohovorů. Abyste se mohli odvolat proti nepřijetí ke studiu, je nezbytné, abyste splnili počet bodů, jenž je pro přijetí ke studiu nutný. Dnes jsou veškeré informace přístupné na internetu, kde bývá zveřejněn počet získaných bodů a minimum, které je třeba ke splnění požadavků.

Pakliže jste v přijímacím řízení získali nižší počet bodů než takový, jenž je vyžadován k přijetí ke studiu, odvolání vám bohužel nepomůže.

Odvolání musíte podat nejpozději do 30 dnů od doby, kdy obdržíte tištěnou zprávu o nepřijetí ke studiu.

Jak psát odvolání proti výsledkům maturity 2018? Čas máte do 4. června

Co musí odvolání obsahovat?

Jak má takové odvolání vypadat a na co nesmíte zapomenout? Než začnete odvolání psát, zjistěte si, zda škola nemá již předtištěný odvolávací formulář (tak je tomu například na Ostravské univerzitě v Ostravě).

Obecné informace

Odvolání je Žádost o přezkoumání Rozhodnutí děkana o výsledku přijímacího řízení.

Hned na počátku odvolání sdělte základní informace: vaše jméno, popřípadě také specifické číslo, které vám bylo přiděleno. Připojte název oboru, o který se ucházíte. Nesmí chybět ani datum konání přijímacích zkoušek.

Hned „pod čarou“

V této části napíšete, proč se vlastně odvoláváte proti nepřijetí ke studiu. Jedním z nejčastějších důvodů bývá ten, že jste se umístili takzvaně „pod čarou“. Znamená to, že jste měli kupříkladu o bod či dva méně, než měl poslední přijímaný uchazeč.

Obor mne zajímá, mám dobré výsledky

Do této části můžete také připojit osobní úspěchy v oboru, na který se hlásíte. Když se pokoušíte dostat na obor s matematikou, mohou vám pomoci úspěchy v matematických soutěžích.

Jak využít volného roku po nepřijetí na VŠ? Podívejte se na 6 tipů

Doporučení

Hodnotnou součástí odvolání se mnohdy také stávají různá doporučení od učitelů, popřípadě různých vedoucích kurzů, kteří potvrdí vaši píli a nadání.

Indispozice

Součástí odvolání někdy bývají i zmínky o subjektivní indispozici během konání přijímacích zkoušek. Zde zmíníte kupříkladu nemoc nebo hluk v místnosti, jenž byl rušivý. Buďte ale raději opatrní s těmito informacemi, držte se vždy průkazných tvrzení.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak napsat odvolání proti nepřijetí na VŠ? Přinášíme vám 5 tipů