Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak se dostat na VŠ? Šance zvýší nultý ročník nebo přípravný kurz

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

23. 9. 2013

V těchto dnech končí opravné maturity, což znamená, že někteří studenti z tohoto ročníku nastoupí na vysokou školu až s jejich o rok mladšími kolegy. Mnoho vysokých škol nabízí do svých oborů přípravné kurzy i nulté ročníky.

Bez práce nejsou koláče, a tak je nutné začít pracovat co nejdříve. Pro zvýšení pravděpodobnosti přijetí na vysněnou vysokou školu jsou její nulté ročníky vhodným řešením. Zápisy na ně začínají zpravidla v průběhu září.

Ceny nultých ročníků se pohybují nad pěti tisíci

Chce-li uchazeč skutečně tuto možnost využít, musí si ale také připravit svou peněženku. Ceny nultých ročníků v rámci programů celoživotního vzdělávání začínají většinou na 5.000 korun. Částka samozřejmě roste s prestiží instituce – a to zejména na školách právnických a lékařských.

Nicméně taková investice se zcela jistě vyplatí, a to zejména u uchazečů, kteří jsou rok nebo déle mimo vzdělávací proces, a tak si potřebují připravit mozkové závity. Ve své podstatě obsah vzdělávání kopíruje požadavky prvního ročníku. Některé školy v případě přijetí dokonce řadu předmětů rovnou uznávají jako splněné.

Absolventi nultých ročníků mají různé výhody

Následné uplatnění nultých ročníků je různé. Na některých školách studenti nemusí posléze konat přijímací řízení, na jiných ano, ale jsou přijati rovnou do druhého ročníku. To vše závisí i na intenzitě kurzu, která se rovněž projevuje na ceně. Nejdražší mohou vyjít až na 40 tisíc korun.

Nechce se vám do nultého ročníku? Zkuste kurz

Řadu přípravných kurzů na VŠ organizují i soukromé firmy. Mezi ty nejznámější patří Scio, Sokrates, Amos či Tutor. U soukromníků ovšem nemusí vždy existovat stoprocentní korelace, jež je potřebná ke složení přijímacích zkoušek. Proto zapátrejte, zda přípravný kurz nepořádá i fakulta, na kterou se plánujete hlásit.

Radek (20)

Zůčastnil jsem se přípravného kurzu z chemie na PřF UK. Kurz probíhal formou opravování příkladů ze sylabu dostupného na stránkách školy – o opravování a vysvětlování se starali doktorandi a profesoři z fakulty. Pomohl mi ucelit si znalosti ze středoškolské chemie a lépe předmět pochopit.

Vendy (20)

Chodila jsem na kurz Uvedení do jazykovědné a literárněvědné bohemistiky, který pořádala Univerzita Karlova jako přípravu pro studium bohemistiky na FF UK. Kromě toho, že jsem si vyzkoušela, zda by mě studium tohoto oboru skutečně bavilo, jsme dostali i pár tipů, na které otázky se u příjímaček soutředit a které naopak zas tak rozhodující nejsou. Takovou přijímačkovou strategii. Ta mi pomohla asi nejvíc a na fildu jsem se nakonec dostala.

Ovšem žádný kurz ani nultý ročník není zárukou úspěchu. Nezbývá nic jiného než využít všechny příležitosti, které jsou k dispozici, a vrhnout se do práce. Investice do vzdělání (finanční i časová) se vždy vyplatí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se dostat na VŠ? Šance zvýší nultý ročník nebo přípravný kurz