Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

6 nejčastějších trapasů na pracovním pohovoru. Dejte si na ně pozor

Redakce

Redakce

20. 8. 2013

Abyste před potenciálním zaměstnavatelem zazářili, měli byste se na pohovor dobře připravit. Nejhorší je, když se dostanete do trapné situace. Jen málokdo umí z tak nepříjemné chvíle dobře vybruslit. Přinášíme vám přehled 6 nejčastějších trapasů, které mohou během pracovního pohovoru nastat.

1. Zkontrolujte si, zda vám termín pohovoru skutečně vyhovuje

Ihned, jak dostanete pozvání k přijímacímu pohovoru, ověřte si, zda vám nabízený termín skutečně vyhovuje a nekryje se vám s jinými aktivitami. Své plány byste pak měli přizpůsobit tak, aby vám v pohovoru nic nebránilo a abyste před ním měli dostatek času na přípravu.

Pokud zjistíte, že nemůžete navrhovaný termín kvůli jiným povinnostem přijmout, ihned kontaktujte firmu, která vás na pohovor zve. Uveďte důvod svého zaneprázdnění a zažádejte o náhradní termín. Bude-li vaše odůvodnění dostatečně věrohodné a závažné, váš protějšek bude mít jistě pochopení. Nikdy však nezapomeňte tyto překážky řešit včas. Již v takovéto situaci si váš budoucí zaměstnavatel může dělat obrázek o vás a sleduje, jak schopně umíte řešit problematické situace.

2. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí

Pozdní příchod na pohovor není zrovna dobrou vizitkou uchazeče o místo.  Vždy si předem zjistěte, kde přesně se pohovor má uskutečnit, jak se na dané místo dostanete a kolik času vám zabere cesta. Pamatujte, že vždy je lepší dorazit o něco dříve než pozdě.

Stane-li se vám po cestě něco nepředvídatelného a vy víte, že nemůžete pohovor stihnout, raději s předstihem kontaktujte osobu, se kterou máte domluvenou schůzku. Informujte ji o svém zpoždění a situaci, ve které se nacházíte. Pokud tak neučiníte a přijdete na pohovor pozdě bez vysvětlení, bude toto chápáno jako známka vaší nespolehlivosti.

3. Zapamatujte si jméno kontaktní osoby

Pokud jdete na pohovor, měli byste znát jméno firmy a osoby, se kterou máte domluvenou schůzku. Není nic trapnějšího, než když přijdete na recepci a řekne: „Já tady mám s někým domluvenou schůzku…“ Není ani na škodu si předem zjistit, jakou pozici daná osoba ve firmě zastává. Jinak bude probíhat pohovor s personalistou, jinak s potenciálním přímým nadřízeným a jinak s ředitelem firmy. Když budete předem vědět, kdo vás bude u pohovoru hodnotit, můžete se na něj předem lépe připravit.

4. Zjistěte si co nejvíce informací o společnosti a pozici, o níž se ucházíte

Nejčastější otázkou při pohovoru, kterou vám personalista položí, je: „Co víte o naší společnosti/pozici, na kterou se hlásíte?“ Pokud nejste schopni dát sebevědomě dohromady ani pár vět, může to být kámen úrazu. Personalista či váš potencionální nadřízený čeká u odpovědi na tento typ otázky zájem, nadšení a všeobecný přehled.  Všechny potřebné informace můžete najít na webových stránkách firmy, někdy můžete vycházet i z informací uvedených v inzerátu.

5. Šaty dělají člověka

Vhodné oblečení hraje na pohovoru důležitou roli.  Jiný outfit se od vás bude očekávat v případě, že se hlásíte na dobrovolnickou práci, hostesku či prodavače ve fast-foodu.  Zcela odlišně byste se však měli obléknout, pokud se hlásíte na místo obchodního zástupce, asistentky ředitele či jiné odborné pozice.

Vaše oblečení při přijímacím pohovoru by mělo jasně ukázat, že jste si vědomi odpovědnosti související s danou pozicí. Obecně však platí, že oblečení na pohovoru by mělo být o trochu více slavnostní než obvykle, čisté a udržované. Určitě byste se v něm měli cítit dobře.

Někteří lidé mají ve zvyku si na důležitý pohovor kupovat zbrusu nové oblečení. V takovém případě nezapomeňte z věcí sundat nevkusné cenovky a visačky. Kromě šatů je důležité zvolit také vhodnou obuv. Před odchodem na pohovor zkontrolujte, zda je vaše obuv čistá a dobře vyleštěná.

6. Mobil nechte raději v tašce

Během pohovoru je krajně neslušné přijímat telefonáty či řešit soukromé věci po SMS. Před samotným pohovorem určitě vypněte na svém mobilu vyzvánění a mobil nechte raději v tašce, aby vás nerozptyloval. Pokud se vám stane, že zapomenete vyzvánění vypnout a mobil vám začne při pohovoru zvonit, hovor odmítněte a protější osobě se omluvte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 nejčastějších trapasů na pracovním pohovoru. Dejte si na ně pozor