Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak se obléct na pracovní pohovor? Známe nejvhodnější barvy a střihy

Redakce

Redakce

15. 8. 2013

Odpověď od možného budoucího zaměstnavatele je důkazem, že váš životopis někoho zaujal. Stále však není vyhráno. Každý ve svém životě zažil nebo zažije situaci, kdy se musí připravit na první pracovní pohovor. Vhodný oděv je základem úspěchu.

Zapracujte na svém vzhledu a vložte do toho stejné množství energie jako při psaní životopisu a motivačního dopisu. Již během několika prvních vteřin si personalista o vás vytváří svůj první dojem. Ano, je to dlouho předtím, než se dostanete ke společné konverzaci. Proto se věnujte i vylepšování celkového dojmu (chůze, pozdrav, podání ruky).

Ujasněte si, o jaké zaměstnání se ucházíte

Obecně platí, že je vhodné se obléci o jednu až dvě úrovně výš, než vyžaduje práce, o níž máte zájem.

Jdete-li na pohovor do bankovního sektoru, finančních služeb či advokátní kanceláře, očekávejte konzervativnější způsob odívání. Pro muže je povinný oblek (pozor, důležitá je délka kalhot i saka!). Kalhoty by vpředu měly mít nažehlený puk, sako by mělo dosahovat do dlaní připažených rukou. Pro ženy se doporučují sukňové nebo kalhotové kostýmky a uzavřené boty s nižším podpatkem.

Na pohovor v reklamní agentuře, médiích, zábavním průmyslu je možné zvolit netradiční kombinace barev, střihů, doplňků anebo asymetrické účesy.

Volte vhodné barvy

Pánové nic nezkazí tím, že zvolí oblek (viz předchozí odstavec) sladěný s jednobarevnou košilí, kravatu nevýrazné barvy a boty na šněrování. Nezapomeňte na obličej – upravit si vlasy, oholit se.

Dámy, buďte elegantní a sáhněte po kalhotovém či sukňovém kostýmku (voleném dle vaší konfekční velikosti) v černé, tmavě modré, bordeaux, lososové a podobně. Halenku si pořiďte z kvalitního nemačkavého materiálu s decentním výstřihem v barvě bílé, šedé, béžové, hnědé nebo tmavě modré.

Dobře střižené kalhoty podtrhnou ženské křivky, pro štíhlé je vhodný úzký rovní střih, pro silnější volnější typ kalhot. Sukně by neměla být kratší než nad kolena (tužková, rozšířená, skládaná). Silonky jsou nutné v každém případě a za každého počasí. Vše dokonale slaďte s kabelkou a dobře padnoucí obuví s podpatkem.

Vyzkoušejte různé varianty

Není nic horšího, než až na pohovoru zjistit, že sukně je příliš krátká, halenka se mačká a nesedí vám. Proto zkoušejte ubrat nebo přidat (barvy, šperky, šátky) do té doby, než to nebude přesně to, co hledáte. Sedněte si před zrcadlo v pozici, v jaké budete při pohovoru. Pokud máte ve zvyku dávat nohu přes nohu, ujistěte se, že obuv, kterou jste si vybraly, je v perfektním stavu (čistá a neodřená).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se obléct na pracovní pohovor? Známe nejvhodnější barvy a střihy