Menu
StudentMag
Pravopis

Potencionálně? 10 slov, která často píšete špatně

Denisa Stromecká

Denisa Stromecká

22. 12. 2017

Dnes jsme pro vás dali dohromady 10 slov, ve kterých často chybujeme. Samozřejmě je jich více, ale tyto patří mezi stálice a možná se někdy připletly do cesty i vám. A nám také.

Na shledanou

Tuto frázi používáme každý den. Ale i přesto se v ní velice často chybuje. Pravopisně správně je jenom tvar na shledanou, protože pozdrav je odvozen od slovesa shledat se.

Potenciálně

Potenciálně, nebo potencionálně? Toť otázka. Spousta lidí vás bude za potencionálně pranýřovat. Ale jak se dočteme v Internetové jazykové příručce, můžeme použít i tvar potencionálně.

Spontánně

Spontánně je odvozeno od přídavného jména spontánní. Tedy se dvěma n. Takže hojně užívaný tvar spontální je chybný.

Dceřiný

Jediný správný tvar je dceřiná. S jedním n. A platí to ve všech významech: s jedním n se píší jak dceřiné buňky vzniklé dělením z buňky mateřské, tak i dceřiná společnost.

Přinášíme 8 nejčastějších chytáků v diktátech: Výjimka nebo vyjímka?

Perzekvovat

Budete znát spíše jako perzekuovat. Špatný tvar, tedy perzekuovat, najdete snad v každé diskusi. Ale jediným správným tvarem je perzekvovat.

perze

 

 

 

Exekvovat

Podobný případ jako perzekvovat. Dávejte si na to pozor. Správně je exekvovat – exekvovat někoho; exekvovat něco. Ne exekuovat.

exe

Tip, nebo typ?

Velice často zaměňovaná slova, ačkoli spolu nemají nic společného. Slovem tip něco doporučujeme, jako například my zde, zatímco slovo typ zastupuje skupinu s určitými vlastnostmi (typ auta, typ písma).

Nashledanou x na shledanou? 36 výrazů, které se (ne)píší zvlášť

Viz

Spousta lidí píše slovíčko viz jako zkratku. Píší ho teda nesprávně jako viz. s tečkou. Ale o žádnou zkratku se nejedná. Slovo viz je rozkazovací tvar slovesa vidět.

 viz

Bizarní

Slovo bizarní, tedy zvláštní, podivný, vyslovujeme jako bizardní. Ale opravdu tam to d jenom vyslovujeme. Správná podoba slova je pouze bizarní.

Výjimka

Stejně jako u slova bizarní, i slovo výjimka většinou vyslovujeme jako vyjímka. Ale správná psaná podoba slova je výjimka.

A pokud budete někdy tápat, zeptejte se příručky.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Potencionálně? 10 slov, která často píšete špatně