Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Přinášíme 7 tipů, jak odpovídat na inzeráty. Potopit váš může i detail

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

23. 10. 2016

Tápete v tom, jak odpovědět na nabídku brigády? Připravili jsme pro vás tipy, jak postupovat a nediskvalifikovat se hned na začátku potenciálního pracovního poměru. Často vám totiž může uškodit i malá chyba.

1. Pošlete vše, co se po vás chce

Zdánlivě triviální rada, kterou ale mnozí z nepozornosti nedodržují. Důkladně si přečtěte, co všechno má odpověď obsahovat. Máte-li poslat jak životopis, tak motivační dopis, a do přílohy přidáte jen životopis, ukážete, že neumíte splnit ani ten nejsnazší úkol.

2. Prozkoumejte terén

O dané firmě a pozici byste si měli zjistit, co se dá. Ať se vám nestane, že se v motivačním dopise budete chlubit, jak dobře umíte HTML, a přitom máte umět C++. A pokud v inzerátu není uvedeno, o jakou firmu nebo společnost se jedná? Pak si dejte pozor, zda nejde o podvod. Zvlášť u případného pohovoru mějte oči na stopkách a nepodepisujte se pod nic, co zní až příliš lákavě.

3. Dbejte na jazykovou kulturu

Nikdy nevíte, zda je příjemcem vaší odpovědi osoba vašeho věku nebo ne. V každém případě ale ocení učesaný, neutrální a střídmý projev. Nejste-li zrovna pravopisní experti, zkontrolujte si výrazy, u nichž si nejste jisti, ve slovníku spisovných slov.

4. Pozor na typografické chyby

Nejste-li zvyklí psát na počítači, možná nevíte, jak je to s interpunkčními znaménky a mezerami. Než se rozhodnete odpovědět na inzerát, byste si to ale měli zjistit. Mezera se nepíše před, ale po znaménkách, a nepíše se ani vně závorek, nýbrž před nimi (tedy takto).

5. Prodejte sebe

Větu „rád bych se zeptal na více informací o dané pozici“ si nechce na později. Zaměstnavatele pravděpodobně jen naštve, protože nemá čas každému vypisovat týdenní pracovní plán. Máte-li konkrétní dotazy, nechte si je na pracovní pohovor. V případě, že vám koncept práce nebude vyhovovat, můžete ji vždy odmítnout.

Zaujala-li vás pracovní nabídka, soustřeďte se na to, abyste i vy zaujali zaměstnavatele. Na to máte prostor v motivačním dopise.

6. Neprozraďte své slabiny

„Bohužel zatím nemám žádné pracovní zkušenosti…“ Ne. Možná zkušenosti nemáte, zato jste ale pracovití, pečliví a rádi se učíte nové věci. A přesně to do odpovědi napište. Lenost nebo nedochvilnost mohou na povrch vyplout až později.

7. Expresivní výrazy si nechte pro přátele

Svou radost z toho, že jste našli skvělou nabídku práce, v odpovědi na inzerát nedejte znát. Ukažte, že jste seriózní člověk, jenž umí komunikovat na úrovni.

„Dobrý den, narazila jsem na váš inzerát. Vypískla jsem nadšením: tato práce je přesně pro mě! Budu velmi ráda, když mě přijmete.“ Takto určitě ne.

Pokud stále nevíte přesně, co napsat, inspirujte se naším vzorem. Do samotného těla e-mailu nemusíte psát žádné litanie. Rozhodně ho ale nenechávejte prázdné. Životopis a motivační dopis se obvykle dávají do přílohy.

Vážená paní, vážený pane,

reaguji na Váš inzerát, který jste zveřejnili na pracovním portálu www.xxx.cz. V příloze zasílám svůj životopis a motivační dopis.

S pozdravem
Jméno Příjmení

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Přinášíme 7 tipů, jak odpovídat na inzeráty. Potopit váš může i detail