Menu
StudentMag
Studentské finance

5 nejpalčivějších otázek ohledně financí. Víte, jak to chodí s daněmi?

Na jaký typ smlouvy pracovat, kdy vyplňovat daňové přiznání a kdy se hlásit na úřad práce? Přinášíme odpovědi na nejpalčivější otázky studentů ohledně práce a financí.

Na jaký typ smlouvy můžu pracovat?

Dohoda o provedení práce (DPP) se uzavírá na max. 300 hodin v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele. Při výdělku do 10 000 Kč za měsíc se neodvádí zdravotní a sociální pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se uzavírá na polovinu týdenní pracovní doby, takže u klasického 40 hodinového pracovního týdne je to 20 hodin. Z DPČ se odvádí jak zdravotní, tak sociální pojištění a oproti DPP je zde 15 denní výpovědní lhůta.

Na základě pracovní smlouvy zaměstnavatel odvádí za zaměstnance zdravotní a sociální pojištění a zálohy na daň. Zaměstnanec má nárok na placenou dovolenou nebo nemocenskou. U pracovních smluv je zavedena zkušební i výpovědní lhůta.

Takzvané dohody konané mimo pracovní poměr (DPP a DPČ) jsou administrativně méně náročné, proto jsou především u menších přivýdělků oblíbené.

10 tipů, jak si přivydělat při studiu: doučujte nebo darujte plazmu

Méně obvyklé typy smluv upravuje obchodní zákoník. Pracovat můžete např. na mandátní smlouvu, smlouvu o dílo nebo o smlouvu o zprostředkování, které už se spíše blíží poslední možnosti, jak si vylepšit svůj rozpočet, a tou je vlastní podnikání na živnostenský list.

Jak se počítá zdravotní a sociální pojištění a záloha na daň?

Po měsíci v nové práci přišla výplatní páska. Na první pohled změť čísel v nepřehledné tabulce. Pokud si chcete zkontrolovat výpočet, postupujte takto.

Základem pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění je hrubá mzda (případně plat). Zdravotní pojištění, které si platíte za sebe, činí 9 % hrubé mzdy, sociální pak 6,5 %. Mzda k výplatě je tedy hrubá mzda snížená o 15,5 %. Kromě toho ale za vás platí zaměstnavatel 4,5 % hrubé mzdy na zdravotním pojištění a 25 % na sociální zabezpečení. Tyto odvody zaměstnavatele spolu s hrubou mzdou tvoří tzv. superhrubou mzdu, která slouží pro výpočet daně z příjmů.

10 nejčastějších chyb v životopise, kterými odradíte personalisty

Daň z příjmu fyzických osob (přesněji záloha) se vypočítá jako 15 % ze superhrubé mzdy. Pokud jste podepsali tzv. Prohlášení, z vypočtené zálohy na daň jsou každý měsíc odečteny slevy na dani – na poplatníka (2070 Kč) a na studenta (335 Kč). Pokud jste Prohlášení nepodepsali je záloha odvedená v plné výši. Při tom platí, že Prohlášení můžete mít v každém kalendářním měsíci podepsané (a slevu tedy uplatňovat) pouze u jednoho zaměstnavatele.

Kdy se mám přihlásit na úřad práce?

Zanedlouho skončí školní rok nebo poslední semestr na vysoké škole a zatím jste nenašli práci ani brigádu? Nejlépe do 3 pracovních dnů od okamžiku, kdy ztratíte statut studenta (nejčastěji od 31. srpna) se zaregistrujte na úřadu práce v místě trvalého bydliště.

Registrace na úřad práce není povinná, ale pokud se nepřihlásíte, zdravotní pojištění si musíte platit sami. Sociální pojištění je vázané na příjmy, takže to odvádět nebudete.

Kdy student podává daňové přiznání? Přečtěte si, zda se vám to vyplatí

Kdy vyplňuji daňová přiznání já a kdy zaměstnavatel?

Po skončení roku porovnáte skutečně zaplacené zálohy na dani s vypočtenou výší v daňovém přiznání. To se podává na příslušný finanční úřad nejpozději do 31. března. Pokud jste během roku pracovali současně u více zaměstnavatelů, musíte si daňové přiznání vyplnit sami (nebo požádat daňového poradce), jinak vám jej může připravit poslední zaměstnavatel.

Jak vyplnit daňové přiznání?

Vyplňovat daňové přiznání je nejjednodušší do připravené excelovské tabulky, která je ke stažení na internetu a má nastavené automatické vzorce. Roční příjmy zvýšené o zdravotní a sociální pojištění zaplacené zaměstnavateli se mohou snižovat o odpočty, např. o zaplacené příspěvky na penzijní připojištění. Následně vypočtená 15 % daň se snižuje o slevy na dani uplatňované během roku.

Pokud jste během roku žádné zálohy na daň neplatili, tedy slevy na dani byly vyšší než vypočtená 15 % daň, daňové přiznání nepodáváte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejpalčivějších otázek ohledně financí. Víte, jak to chodí s daněmi?