Menu
StudentMag
Studentské finance

Kdy student podává daňové přiznání? Přečtěte si, zda se vám to vyplatí

Redakce

Redakce

21. 5. 2014

Nejste si jisti, v jakých případech máte povinnost podat daňové přiznání? Po přečtení toho článku v tom budete mít jasno, a navíc se seznámíte s různými typy slev na dani.

Student, který si přivydělává formou brigády či zaměstnání, zpravidla nemá povinnost podávat daňové přiznání. Jiná situace nastává v případě, že má student souběh více pracovních poměrů nebo má vedle příjmů z pracovního poměru také ostatní příjmy jako například příjmy z pronájmu. V těchto případech je student povinen podat daňové přiznání.

Studenti, kteří nemusí podávat daňové přiznání, se pro podání mohou sami rozhodnout. Pokud se ptáte, co může někoho vést k tomu dobrovolně strávit čas nad vyplňováním daňového přiznání, pak odpověď zní: sleva na dani. To znamená, že podat daňové přiznání se vám může finančně vyplatit. Stát vám může daň vrátit.

Slevy na dani

V první řadě existuje základní sleva na poplatníka ve výši 24.840 korun za rok. Tato sleva se nevztahuje pouze na studenty, ale na všechny poplatníky, kteří měli zdanitelné příjmy. Zaměstnavatel při zpracování měsíční mzdy pro studenta uplatňuje tuto slevu tak, že započítává vždy 1/12 z celkové výše slevy.

Velkou výhodou je, že student pracující pouze několik měsíců a nikoliv celý rok, může získat tuto slevu v plné roční výši (tedy 24.480 korun), a ne pouze poměrnou část za odpracované měsíce (tedy počet měsíců krát 1/12 z 24.480 korun). K tomu je třeba, aby student podal daňové přiznání. Druhou možností je požádat posledního zaměstnavatele o takzvané roční zúčtování.

V rámci slev na dani je možné uplatnit také přímo slevu pro studenta, která činí 4.020 korun za rok. Nárok na tuto slevu mají studenti do 26 let, případně do 28 let, pokud se jedná o studenty prezenční formy doktorského studia. Nutností je doložit potvrzení o studiu a poté je možné získat opět 1/12 z celkové výše slevy za měsíc.

Na druhou stranu existují i případy, kdy podání daňového přiznání nemůže přinést studentovi žádné výhody a je tedy naprosto zbytečné. To nastává v případě, že je student zaměstnán po celý rok a zaměstnavatel u něj uplatnil plnou výši slev (tedy 24.480 + 4.020 korun).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy student podává daňové přiznání? Přečtěte si, zda se vám to vyplatí