Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

10 nejčastějších chyb v životopise, kterými odradíte personalisty

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

23. 10. 2017

Nevhodné fotografie, vymyšlené údaje, překlepy a pravopisné chyby. To je jen zlomek nedostatků, kterými se lidé často připravují o možnost získat kvalitní zaměstnání. Podívejte se na deset nejčastějších chyb v životopisech.

Životopis je spolu s průvodním dopisem první vizitkou, podle níž zaměstnavatel pozná, kdo se u něj uchází o práci. Jakých chyb byste se měli rozhodně vyvarovat?

1. V osobních údajích neuvádějte zbytečné detaily

Informace o vaší osobě uvidí každý jako první. Žádného personalistu přitom nezajímá, kolik členů má vaše rodina, nebo v jak velkém domě žijete. Neuvádějte v této části více, než je nutné. Bohatě postačí vaše jméno, rok narození, rodinný stav, občanství a kontaktní údaje.

2. Foto s činčilou a lahví vodky nechte v domácím albu

Kontaktní údaje může v hlavičce životopisu doplnit fotografie uchazeče. Většinu společností však příliš neuchvátí vaše selfie z bujaré oslavy, momentka z dovolené nebo roztomilá fotografie s domácím mazlíčkem.

Někteří personalisté si podle fotografie snaží uchazeče představit na dané pozici. Pokud nemáte seriózní foto, do svého CV raději žádné nevkládejte.

3. S dokončenou základkou se počítá automaticky

V přehledu absolvovaných škol neuvádějte ZŠ, pokud není vaším jediným dosaženým vzděláním. Vzhledem k tomu, že v celé ČR je jen několik tisíc lidí bez vzdělání, svou jedinečnost musíte ukázat střední či vysokou školou a získanou praxí.

4. Životopis není evidence brigád

Nevypisujte zvlášť všechny nárazové brigády, které jste absolvovali o prázdninách a během studia. Buď je shrňte ve zvláštní kolonce (například Krátkodobé praxe), nebo uveďte jen brigády související s nabízenou pozicí.

Co patří do životopisu studenta? Máme pro vás 7 tipů i vzorový příklad

5. Lež má skutečně krátké nohy

V žádném případě si nevymýšlejte nové pracovní pozice ani dovednosti. Většina kvalit, kterými se v životopise prezentujete, se dá jednoduše ověřit. V lepším případě si sbalíte věci za pár týdnů.

6. Nepomůže ani špinění bývalého šéfa

Někteří lidé cítí neskonalou potřebu vylívat si svou zlost na předchozích zaměstnavatelích. V životopise ani motivačním dopise neuvádějte důvod vašeho vyhození nebo odchodu ze zaměstnání. Budete-li na něj dotázáni během pohovoru, odpovídejte diplomaticky a bez přehnaných emocí.

7. Nepíšete román ani telegram

Nepřehánějte to s rozsahem textu. Vaše CV by rozhodně nemělo přesáhnout dvě strany formátu A4. Častou chybou bývá i přílišná stručnost – u každé pracovní pozice uveďte jméno a sídlo zaměstnavatele a náplň vaší práce.

U absolvovaných škol by neměl chybět název, sídlo, vystudovaný obor a způsob zakončení. Údaje o vzdělání a praxi seřaďte chronologicky, od nejnovějších k nejstarším.

Jak odpovědět na 21 nejčastějších otázek při pracovním pohovoru

8. Pozor na pravopis a překlepy

Velká spousta životopisů bývá přehlídkou překlepů a pravopisných chyb. Před odesláním si svůj životopis několikrát pročtěte. Máte-li mezery v písemném vyjadřování, dejte jej přečíst ještě někomu jinému.

9. Kolik vám zaplatí, zjistíte na pohovoru

Pokud o to zaměstnavatel přímo nepožádá, nedoporučujeme psát do životopisu očekávaný plat. Prostor k diskusi o vašem finančním ohodnocení určitě dostanete během pohovoru.

Jestliže personalista na této informaci trvá, uvádějte spíše přibližné rozmezí než přesnou hranici (například Čistá mzda: 15 000 – 20 000 Kč). Myslete na to, že ne každý zaměstnavatel bude mít pochopení pro váš přehnaný optimismus.

Jak napsat motivační dopis, aby personalistu zaujal? Stručný návod

10. Společnost musí vědět, kam se na vás obrátit

Na závěr se ujistěte, že personalista ve vašem CV zjistí, jak vás může kontaktovat. Lidé poměrně často zapomínají uvést platné kontaktní údaje. Vyvarujte se používání rádoby vtipných e-mailových přezdívek typu beruska123 nebo adolf88. Ideální adresa pro komunikaci se zaměstnavatelem obsahuje pouze jméno a příjmení.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 nejčastějších chyb v životopise, kterými odradíte personalisty