Menu
StudentMag
Příprava k maturitě 2022

Svaťák 2022: Jak přežít poslední týden před maturitou a dohonit bycha

Barbora Milotová

Barbora Milotová

23. 4. 2019

Do svatého týdnu vkládá každý maturant poslední zbytky nadějí. Musí dohnat čtyři roky aktivního prokrastinování a konečně vzít zodpovědnost do vlastních rukou. Existují ale i lepší varianty trávení posledního týdne, než je modlení.

Prázdniny jsou pro každého studenta posvátným časem a v diáři mají zvýrazňovačem vyznačený prostor pro odpočinek a zábavu.

Již na začátku každého školního roku musíme nutně znát dny volna, abychom mohli začít odpočítávat. Jenže i v životě studenta je jeden týden prázdnin, na který se netěší. Svaťák. Konec prokrastinace, mládí a zdravého rozumu.

Výmluvy skončily, na řadu přichází zodpovědnost

Už se nemůžeme vymlouvat na to, že volného času máme málo, kdežto učení věnujeme až podezřele příliš mnoho prostoru ve škole. Už nemůžeme odkládat čtení knížek k maturitě na další den, neboť víme, že v tom případě už je nikdy neotevřeme.

Maturitní otázky – Český jazyk: Antická literatura. Přehled všeho, co musíte znát

Pakliže patříte mezi poctivé studenty, kteří se průběžně připravovali během celého roku a knížky máte přečtené už od základní školy, pak patříte mezi vzácný, možná ohrožený druh a ostatní vám mohou jen závidět. Celý svatý týden si pak můžete užívat zaslouženého klidu a smát se ostatním, kteří se hystericky snaží dohnat čtyři roky poflakování.

Většina z nás ale bohužel propadla novým trendům a zaujala pozici pasivního studenta, jenž se spoléhá na wikipedii a odkládání. Jenže i prokrastinace má své hranice. Ty se boří právě poslední týden před ústní maturitní zkouškou.

Naplánujte si den

Ačkoliv se to bude zdát nemožné, nepropadejte panice. Ostatní mají také tendenci požádat doktora o prášky na uklidnění či se rovnou nechat hospitalizovat.

Maturitní otázky z Českého jazyka – Národní obrození

Každý den si pečlivě rozplánujte a snažte se skutečně dodržovat stanovené cíle. Porušte základní prázdninové dogma a nevstávejte až na oběd. Zkuste si nařídit budík, v klidu se nasnídat a probrat se ještě před devátou hodinou.

Na dopolední jízdu si vyberte pouze jeden maturitní předmět a věnujte se mu až do oběda. Tak se během učení budete mít na co těšit. Nenechte se ničím a nikým rozptylovat a vypněte mobil i facebook. Bude to bolet, ale vyplatí se to.

I stravování má svá pravidla

K obědu nejezte těžké ani mastné jídlo, zbytečně se připravíte o energii, již byste mohli vložit do „honění bycha“. Pijte dostatek čisté vody (nejlépe s citronem) a pusťte si kratší seriál nebo sitcom, u něhož budete moci vypnout.

Maturitní otázky z Českého jazyka – literatura doby husitské

Nerozmazlujte se ale dlouho a znovu se pusťte do učení. Tentokrát si vyberte předmět jiný (pokud jste dopoledne počítali matematiku, teď zaměstnejte druhou polovinu mozku a studujte cizí jazyk), snažte se využívat různých učebních metod. Čtěte si učivo nahlas, pište si poznámky a hledejte souvislosti s jinými otázkami a předměty.

Pokud jste si na svaťák nechali celý jeden předmět a nyní zjišťujete, že jste svůj mozek přecenili, naučte se z každé otázky základní osnovu a na tu nabalujte další informace podle zbývajícího času. Rozhodně se neučte jen polovinu otázek precizně. Zákon schválnosti působí bez ohledu na věk.

U učení pouze neseďte, choďte po místnosti a měňte prostředí. Pakliže vám chybí pohyb, namluvte si jednu otázku do mobilu a poslouchejte ji při běhání či cvičení. Nepropadejte stereotypu.

Maturitní otázky z českého jazyka: Renesance a humanismus ve světové literatuře

Kofein, kofein a zase kofein

I během odpoledního učení doplňujte tekutiny a jezte čerstvou zeleninu či ovoce. Nenechte svůj mozek usnout.

Před večeří si zvolte jiný předmět a uvařte si do zásoby kávu či čaj s guaranou. Pokud váš mozek přetéká informacemi, dopřejte si na 20 minut klid a prolistujte si časopis nebo rozečtěte knihu. Nejlépe některou z maturitního kánonu.

Na alkohol je už pozdě

Večery věnujte buď čtení maturitních knih nebo přátelům. Nerobotizujte se, nikdo nevydrží strávit celý den na samotce s učením. Snažte se ale nepropadat alkoholovému pokušení, ztratili byste tak celý další den. A to si žádný maturant nemůže dovolit.

Pokud vás příliš netíží čas, vyhraňte si jeden den v týdnu jen na relaxaci a zábavu. Nakopne vás to do dalšího učebního maratonu.

Maturitní otázky z Českého jazyka: Světová próza 2. pol. 20. století

Ve dvou se to lépe táhne

Aby vás učení neomrzelo, domluvte se s přáteli a jeden den se učte společně. Zkoušejte se, probírejte slabší místa zpracovaných otázek a psychicky se podporujte. Nic totiž nedokáže zamávat se studentem tolik jako hořící koule jménem maturita za zády.

Ani před spaním nezahálejte. Snažte se opakovat si to, co jste se ten den naučili. Před spaním váš mozek načerpá informace a přes noc je uloží.

Pokud vám to čas dovolí, ráno si opakujte to, co již umíte. Pakliže jste v nepřijatelném skluzu, rozvrhněte si opět části dne a věnujte je jednotlivým předmětům v jiném pořadí než předešlý den.

Tip: Jestliže se vám obsah knih z kánonu, které jste podle stop v paměti četli asi před sto lety, míhá před očima jen v mlžných oparech, zjistěte, zda není kniha kvalitně zfilmovaná. Film sice četbu ve většině případů nenahradí, paměť ale dokáže skvěle osvěžit.

Jak plánujete strávit svaťák Vy?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svaťák 2022: Jak přežít poslední týden před maturitou a dohonit bycha