Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Podívejte se na 6 tipů, jak psychicky zvládnout přijímačky na VŠ

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

5. 6. 2018

Mimo praktickou přípravu, která je stěžejním faktorem pro zvládnutí přijímacího řízení, hraje taktéž velkou roli i příprava psychická. Testování může pro studenta znamenat velký nápor. Podívejte se, jak stres z přijímaček překonat.

Ovládnutí strachu a nervozity je pak klíčové pro úspěšné splnění zkoušky. Právě tyto dvě skutečnosti se totiž často podílejí na snížené koncentraci a častém chybování, a tak není radno psychickou přípravu podceňovat.

Dobrá příprava

Ačkoli je psychické rozpoložení důležité, ani stokrát opakované „to zvládnu“ vám nenahradí špatné či žádné znalosti. Praktická a psychická příprava spolu navzájem úzce souvisí. Takže pokud jste se opravdu poctivě připravovali a udělali vše, co bylo ve vašich silách, ovlivní to i míru vaší nervozity a strachu. Pomoci mohou také různé druhy kurzů, doučování a zkoušek nanečisto, které přispějí k většímu klidu a sebejistotě.

Přípravné kurzy na VŠ. Přečtěte si, zda se vyplatí a co od nich čekat

Relaxace

Poslední den před přijímacím řízením by měl být víceméně odpočinkový. Obecně se doporučuje zopakovat si již naučenou látku, která se nám jeví jako nejvíce obtížná a problematická. Vhodné je věnovat se opakování v dopoledních hodinách, ty odpolední potom zasvětit odpočinku.

Abyste nepropadali černým myšlenkám, je dobré se nějakým způsobem odreagovat – sejít se s přáteli, sportovat, věnovat se oblíbeným koníčkům.

Dostatečný spánek

Veškerá příprava by mohla snadno přijít nazmar, pokud byste ke zkoušce přišli unavení, s výrazným spánkovým deficitem. Na ponocování u televize můžete rovnou zapomenout. Minimálně týden předem byste měli dodržovat pravidelný spánkový režim a spát alespoň osm hodin denně. Je tedy dobré jít v den před zkouškou brzy spát, abyste mohli časněji vstávat a vymezit si čas na přípravu.

Co jíst při učení. 7 superpotravin pro vás mozek

Vhodná strava

Zpříjemnit si hodiny před zkouškou lze jednoduše i vaším oblíbeným jídlem. Večeře by měla být lehce stravitelná, tučná a těžká jídla nejsou příliš vhodná, mají totiž negativní vliv na spánkový proces. Ráno si pak vymezte dostatečný čas na klidnou snídani. Dobré je připravit si snídani sladkou, která vám zajistí dostatek „rychlé energie“ pro váš mozek. Nezapomeňte si vzít s sebou také svačinu, pravidelné doplňování energie vám pomůže lépe se koncentrovat.

Pohodlné oblečení

Oblečení, které zvolíte, by mělo korespondovat s typem zkoušky, kterou hodláte absolvovat. Na ústní část přijímacího řízení je vhodné spíše formální oblečení, avšak na většinu písemných zkoušek není nutné se společensky oblékat. Důležité je především, aby vám bylo oblečení pohodlné a cítili jste se v něm příjemně.

Jak uspět u přijímacího pohovoru na VŠ? Známe 7 tipů, které vám pomohou

Den „D“

Pokud vás čeká dlouhá cesta na místo určené pro přijímací řízení, zpříjemněte si ji vaší oblíbenou hudbou. Pomůže vám odreagovat se a myslet pozitivně. V případě, že máte přestávky mezi jednotlivými zkouškami, využijte je na malou procházku či protažení, nejlépe na čerstvém vzduchu.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Podívejte se na 6 tipů, jak psychicky zvládnout přijímačky na VŠ