Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Přípravné kurzy na VŠ. Přečtěte si, zda se vyplatí a co od nich čekat

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

5. 11. 2013

Chcete-li se dostat pouze na jeden konkrétní obor a jiný pro vás nepřipadá v úvahu, případně si nedáváte žádný snazší jako „záchranu“, mohly by pro vás přípravné kurzy být zajímavou možností, jak si zvýšit šance. A nebo nejsou k ničemu?

Ideální je, pokud přípravný kurz pořádá přímo fakulta, na kterou se chcete hlásit. O těchto kurzech se dozvíte buď na stránce fakulty, nebo jednotlivých kateder či ústavů, pod které váš vysněný obor spadá.

Podívejte se do reálného vysokoškolského prostředí

Látka probíraná v kurzech, které pořádá škola, bude spíše odpovídat tomu, co se po vás bude chtít na přijímacích zkouškách. Nezřídka se stává, že poznáte lidi, kteří přijímačkové testy připravují, a dostanete od nich tipy na to, jaké úlohy jsou nejdůležitější a na kterých až tolik nezáleží.

Druhou výhodou kurzů pořádaných přímo školou je fakt, že si vyzkoušíte, zda by vás studium daného oboru doopravdy bavilo. Vykládat vám na kurzech totiž budou profesoři, docenti, doktoři, doktoranti (a další, mezi nimiž se naučíte dělat rozdíly až po přijetí), kteří obor skutečně vyučují. Vy tak zjistíte, zda vám jejich výklad vyhovuje a zda jsou vám alespoň trochu sympatičtí. A nebo si možná uvědomíte, že v tomto prostředí další tři roky rozhodně trávit nechcete.

Vedle toho všeho jsou kurzy od škol často levnější než ty od agentur. Což většina studentů jistě ocení.

Kurzy od agentur jsou často zajímavější alternativa

V případě, že škola žádné kurzy nepořádá, se nabízí kurzy různých vzdělávacích agentur (mezi nejznámějšími například Tutor, Scio,..). Nemají sice výše zmíněné výhody školních kurzů, zato jsou však často šířeji zaměřené a neprobírají se v nich jen a pouze otázky, které se mohou objevit v přijímačkovém testu.

Dozvíte se tedy mnoho zajímavostí z praxe přímo od profesionálů, kteří pracují v oboru, a tyto poznatky využijete nejen na přijímačkách.

Spousta literatury a disciplína v přípravě

Kromě toho pravděpodobně na jakémkoli kurzu dostanete spoustu tipů na literaturu, jež by vás jakožto zájemce o obor mohla bavit.

A nakonec: přípravné kurzy vás především donutí se na přijímačky soustavně připravovat, k čemuž by většině možná chyběla potřebná disciplína. Mezi přípravami na maturitu se navíc čas na učení se na přijímačky nehledá snadno. Pokud se zapíšete na kurz, už nemáte na výběr (což je v tomto případě jedině dobře) a připravovat se budete muset.

Z vlastní zkušenosti:
Před přijímačkami jsem chodila na kurzy s názvem Uvedení do jazykovědné a literárněvědné bohemistiky na FF UK. Oceňuji především fakt, že jsem se ještě před nástupem na VŠ seznámila  s literaturou, s níž budu během studia muset běžně pracovat, a setkala se s budoucími profesory.

Toho jsem využila i při sestavování rozvrhu: už jsem například věděla, s kterým vyučujícím chci mít semináře a s kým raději ne.

Na druhou stranu si nemyslím, že by mi samotné kurzy až tolik pomohly co se vědomostí týče. Po nástupu do školy jsem sice potkala několik známých tváří z kurzu, ti mi ale často potvrdili následující myšlenku: na školu jsme se nedostali díky kurzu, ale proto, že jsme se o obor zajímali tolik, že jsme si byli ochotni za kurzy zaplatit.

Z výše uvedených důvodů to ale nepovažuji za vyhozené peníze. Bylo zajímavé si vyzkoušet takovou „vysokou školu nanečisto“ a nejít na nějaký obor úplně naslepo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přípravné kurzy na VŠ. Přečtěte si, zda se vyplatí a co od nich čekat