Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak uspět u přijímacího pohovoru na VŠ? Známe 7 tipů, které vám pomohou

Čeká vás u přijímaček na VŠ i ústní zkouška? Víme, na co si dát pozor a jak dosáhnout kýženého přijetí. Řiďte se následujícími šesti body, především ale neztrácejte hlavu a nepropadejte sebedestruktivním myšlenkám.

Nezanedbejte přípravu

Myslíte si, že po učení na maturitu už máte dostatek znalostí a vystačíte si s nimi i na přijímačkách? Omyl. I autorka tohoto článku se spálila. Navštivte knihovnu a půjčte si populárně-naučné publikace či učebnice vztahující se k vašemu oboru. Vězte, že znalostí nikdy není dost.

Buďte vstřícní a usměvaví

Snažte se působit co nejlépe – nejen oblečením, ale i držením těla a výrazem obličeje. Přiměřeně se usmívejte, nedrápejte si nehty a stůjte vzpřímeně.

Po tom, co budete vyzváni, abyste se posadili, položte ruce do klína, případně na stůl, abyste s nimi mohli lépe gestikulovat. Nedržte je sevřené v pěst. Uvolněné dlaně značí, že jste připraveni na otázky a nezhroutíte se po první minutě.

Jak se obléct na přijímačky na VŠ? Vybrali jsme 18 vhodných outfitů

V cizím jazyce hned od začátku

Jdete-li na pohovor v cizím jazyce, mluvte jím od samého počátku zkoušky, tedy včetně pozdravu. Pokud by bývala stačila čeština, komise vás upozorní, a možná ji tím dokonce mile překvapíte. Stále to bude vypadat lépe, než kdybyste začali česky, a přitom by byl cizí jazyk vyžadován od začátku.

Nebojte se improvizovat

Že neznáte odpověď na všechno, je naprosto normální. Ukažte však, že vás neznalost nerozhodí a poradíte si za každé situace – i tato vlastnost se cení. Zaimprovizujte, nějaké nápady, i když si jimi nejste jistí, určitě máte. Vyzkoušejte ten nejpravděpodobnější, možná se trefíte.

Proč chcete tento obor studovat?

Tato otázka se vám nevyhne. Předem si promyslete, jak odpovíte; nehodí se říct, že to jdete jen tak zkusit. A pokud se začnete ošívat, klopit zrak a zdržovat odpověď, bude evidentní, že to tak je. Přestože to neřeknete přímo.

Podívejte se na 6 tipů, jak psychicky zvládnout přijímačky na VŠ

Zkontrolujte si, co máte mít s sebou

Některé školy vyžadují u přijímacího pohovoru životopis či seznam četby. K předložení těchto dokumentů budete pravděpodobně vyzváni hned po příchodu. Proto by vás fakt, že s sebou nic z toho nemáte, mohl nepříjemně rozhodit dřív, než samotná zkouška vůbec začne.

Nemlčte

Mluvte, kdykoli můžete. Zkoušející si přejí, aby na jejich škole někdo studoval, a nějaké body vám dát chtějí. Musíte jim ale dát materiál k bodování. Proto v žádném případě nemlčte. Pokud se rozhovor stočí k tématu, ve kterém se neorientujete, pokuste se obrátit ho do vám známějších vod.

Uvidí-li komise, že na jejich otázky jen těžko hledáte odpovědi, možná budete vyzváni, abyste si sami určili, o jakém okruhu témat chcete mluvit. Využijte toho a vyberte si cokoli, o čem víte alespoň minimum. V opačném případě byste dali najevo, že jste nepřipravení a o daném oboru vlastně nevíte vůbec nic.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak uspět u přijímacího pohovoru na VŠ? Známe 7 tipů, které vám pomohou