Menu
StudentMag
Studentský život

Co jíst při učení. 7 superpotravin pro vás mozek

Jana Langová

Jana Langová

4. 1. 2018

Co jíst při učení, abyste studovali efektivněji? Zapomeňte na tučné obědy před studijním odpolednem. Přednost dejte lehkým, ale výživným pokrmům.

Co jíst při učení

Náš mozek je nesmírně komplexní a tajemný orgán, který nás umí pořádně pozlobit. Zrovna když se potřebujeme nejvíc učit, tak začne být unavený, nic si nepamatuje a my jsme z toho mrzutí a ve stresu. Abyste této situaci předešli, stačí změnit jídelníček.

Aby mozek správně fungoval, potřebuje pestrou výživu. Sacharidy, esenciální mastné kyseliny, vitamíny, minerály, aminokyseliny a také dostatek vody.

Naopak mozku škodí rafinovaný cukr, hladovění, nedostatečný pitný režim, málo tuků, fastfood a málo pestrý jídelníček. Provětrejte proto svou ledničku, vyhoďte všechny polotovary a sladkosti a kupte si místo nich dostatek ovoce, zeleniny a zdravých tuků.

Nevynechejte snídani

Ze všech stran slyšíte, že snídaně do jedné hodiny od probuzení je nejdůležitější jídlo dne a ani my se tomu nevyhneme. Zkrátka, pokud chcete svoje tělo nastartovat pro celodenní výkon, snídaně je opravdu základ.

K snídani je nejvhodnější komplexní jídlo, vyhněte se proto chlebům s máslem nebo koblihám. Nejvhodnějším startem dne je obyčejná ovesná kaše, kterou si můžete vylepšit ovocem, skořicí nebo oříšky. Vyzkoušet můžete také míchaná vajíčka, která obsahují omega-3 mastné kyseliny.

Dodejte mozku cukr

Mozek je jednou z mála tkání, které jako zdroj energie používají pouze glukózu. Tu najdeme především v ovoci. Ať už si tedy chcete zaměstnat ruce nebo vás jídlo uklidňuje, obloženou mísou ovoce a zeleniny nic nezkazíte. A pokud vám ovoce nestačí, můžete zhřešit kostičkou hořké čokolády.

„Musíme si však dávat pozor na velký příjem glukózy a jednoduchých sacharidů, které přispívají k nadváze a obezitě, vyšší kazivosti zubů, rozvoji cukrovky a k dalším onemocněním,“ varuje výživová poradkyně Pavla Tomášková.

Co ke svačině

Jako malou svačinu si k ruce vezměte oříšky, především ty vlašské, nebo dýňová semínka. Jsou hlavním zdrojem omega mastných kyselin, které napomáhají k lepší koncentraci. Dále v nich najdete také vitamin E, zinek, hořčík i železo.

Vhodnou svačinkou je také banán, který tělo zásobí draslíkem, sytí a zahání únavu, pomůže i sušené ovoce, jako jsou goji, arónie nebo brusinky. Vyzkoušet můžete i bílý jogurt se skořicí.

Není maso jako maso

Nezanedbejte ani přísun bílkovin. Těch je nejvíce v mase, mléčných výrobcích a luštěninách. Při studiu ale platí, že všeho moc škodí. Bílkoviny jsou náročné na trávení, a tím pádem se kvůli nim odčerpává kyslík z mozku do žaludku. Proto si před učením připravte raději rybu (např. lososa), nebo se zásobte nízkotučnými sýry.

Pokud vám po celodenním studijním maratonu opravdu vyhládlo, vsaďte na lehká, snadno stravitelná jídla. Zařaďte do jídelníčku celozrnné pečivo a těstoviny, které jsou zdrojem komplexních sacharidů.

Tip: Dejte si k obědu například těstovinový salát se zeleninou a jogurtovým dresinkem.

Co jíst při učení: 7 superpotravin pro vás mozek

Správné živiny jsou pro mozek zkrátka důležité. Na sítích se dokonce uchytil výraz „brainfood“, tedy potraviny, které pomáhají mozku s regenerací, ochranou a výživou a nám pomáhají s lepším soustředěním a pamětí.

Do brainfood spadá mnoho potravin a my jsme pro vás vybrali těch sedm nejzákladnějších.

1) Borůvky

Borůvky jsou opravdovou mozkovou bombou. Obsahují antioxidanty, velké množství vitaminu C, karoten, třísloviny a také železo. Působí tak proti volným radikálům i stresu.

2) Oříšky

Už na začátku jsme si řekli, že mozek potřebuje esenciální mastné kyseliny. A právě ty najdete v oříšcích, především v těch vlašských! Tělo zásobí také vitamíny skupiny B, bílkovinami, řadou minerálů a vlákninou.

3) Avokádo

O dokonalosti avokáda už se toho napsalo hodně. Mozku dodává esenciální mastné kyseliny, spoustu minerálů a vitamínů. Zároveň má nízký obsah sacharidů.

4) Hořká čokoláda, kakaové boby a kakao

Základem všeho jsou kakaové boby, které jsou zdrojem proteinů, tuků, minerálů a antioxidantů. Látky v nich také stimulují produkci endorfinů, hormonů dobré nálady.

V případě kakaového prášku a čokolády už musí být člověk obezřetnější. Vybírejte kakao zpracované holandským stylem, které si udržuje dostatek zdravých složek. Čokoláda by měla mít minimálně 70 % kakaa. Čím čistší a tmavší čokoláda, tím lépe pro váš mozek.

5) Vejce

Vejce podporují paměť obsahem omega-3 mastných kyselin a cholinu, který pomáhá udržet zdravý mozek. Nicméně pozor! Pokud se zbavujete žloutku, děláte chybu. Právě ten je důležitý.

6) Listová zelenina (hlavně špenát)

Špenát obsahuje množství polyfenolů, které bojují s volnými radikály a zabraňují oxidačnímu poškozování mozku. Mozek chrání také kyselina listová, lutein a betakaroten.

7) Fazole

Tento zástupce luštěnin je bohatý na bílkoviny a vitamíny skupiny B, například B6, B1 či kyseliny listové. Nezapomeňte je před přípravou dát přes noc do vody.

Nezapomeňte na hydrataci

Důsledně dodržujte i pitný režim. „K únavě může přispět nesprávně sestavený jídelníček, ale také špatný stravovací režim a nevhodný či nízký příjem tekutin,“ radí Tomášková.

Při učení rozhodně vynechejte energetické nápoje, kávu a alkohol. Způsobují totiž velké výkyvy v soustředění a v závěru způsobují větší únavu než na začátku. Nahradit je můžete kvalitním zeleným čajem, který je zdrojem antioxidantů, Maté nebo obyčejnou sklenicí vody s citrónem.

Spánek je důležitý

Máte-li o svaťáku nebo při zkouškovém večer problém s usínáním, opatřete si čaje s uklidňujícími bylinkami. Mezi takové patří mimo jiné máta, meduňka, třezalka nebo chmel. Pomoci vám může i fyzická zátěž, která vás unaví, anebo relaxace, která odplaví stres a vy tak budete mít lehčí hlavu.

Pevný režim a dostatek pohybu

Na závěr odbočíme od jídelníčku k obecně známým radám, které se ale musí opakovat, protože jsou jednak neocenitelné a jednak na ně všichni stále zapomínají.

Abyste si mozek udrželi v kondici, vsaďte na pohyb na čerstvém vzduchu a endorfiny. Rozproudíte si tím krevní oběh, okysličíte mozek, odbouráte stres a přivodíte si dobrou náladu, která je při učení k nezaplacení.

Do pohody vás také přivede stálý denní režim, kdy ve stejnou dobu vstáváte a jdete spát. Žádné ponocování, litry kafe nebo dokonce celonoční maraton před zkouškou nejsou tak efektivní, jako prostý pevný režim.

Čím se při učení krmíte vy?

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Co jíst při učení. 7 superpotravin pro vás mozek