Menu
StudentMag
Studentský život

Máte strach z telefonování? Poradíme vám, jak se ho účinně zbavit

Redakce

Redakce

21. 5. 2018

Každý trpí nějakou fobií. Někdo se bojí pavouků, proto nerad chodí do sklepa, někdo žab, proto nerad chodí po dešti ven, někdo jízdě ve výtahu, proto denně chodí osm pater do kanceláře, pak jsou také fobie z jídla anebo z telefonování.

Strach z telefonování je velmi častý

Strach z telefonování je vůbec velmi rozšířenou formou sociální fobie, možná proto raději píšete emaily či SMS zprávy. Na druhou stranu máte třeba strýčka, u kterého vám připadá, že musí snad celý den sedět u telefonu a lustrovat v seznamu kontaktů, komuže by to dnes asi tak zavolal. Tak ten fobií z telefonování určitě trpět nebude.

Vyzvánějící telefon jako nečasovaná bomba

Příchozí hovor je jako nečasovaná bomba a není tedy divu, že některým lidem může vyzvánějící telefon dělat problém. Prostě ho nečekáte, něco vám naruší činnost, kterou právě teď děláte.

Proboha, co může chtít?

Nelibě můžete nést příchozí hovor od bývalého přítele či přítelkyně, budete se sami sebe ptát co asi tak může chtít? O víkendu od šéfa, proboha, co ten tak asi může chtít o víkendu? Co jsem provedla? Nebo prostě od kamarádky, se kterou si zrovna teď nemáte chuť povídat.

Fobie z jídla. Víte čeho všeho se lidé bojí?

Prostě telefon neberete

A tak prostě příchozí hovory občas, nebo spíše častěji, neberete. Děláte, že tam nejste, jen mobil ztlumíte. Ale vy víte, že se ten mobil za nějakou dobu rozezní znovu a že byste to měli vzít, jenomže možná ani pak to nevezmete.

Anebo hovory odkládáte

Možná telefonické hovory odkládáte, protože se vám z myšlenky na telefonování dělá přímo fyzicky nevolno. A v tom případě patrně trpíte fobií z telefonování.

Proč to ti lidé ale vlastně dělají?

Jsou divní? Měli by se léčit? Možná se tomu budete divit, ale lidí s tímto problémem kráčí po světě opravdu hodně. Podle řady odborných článků a knih právě na toto téma, se jedná o velmi rozšířený fenomén.

Jak strach z telefonování poznat?

Pokud si na většinu těchto otázek odpovíte ano, strach z telefonování se patrně týká i vás.

 • Cítíte před telefonickým hovorem velkou úzkost?
 • Odkládáte telefonické hovory kvůli úzkosti?
 • Máte strach, že svým telefonátem budete někoho obtěžovat?
 • Máte strach z reakce člověka na druhé straně?
 • Máte strach, že se zesměšníte?
 • Vyhýbáte se telefonování nebo dokonce neberete příchozí hovory?
 • Nezdravě se zabýváte tím, co o vás ostatní lidé po telefonickém hovoru řeknou?

A když telefonujete

 • Třesete se?
 • Máte problémy se soustředit?
 • Je vám zle od žaludku?
 • Máte pocit, že vám vyskočí srdce?

Aktuální TOP telefony pro mladé do 4000Kč

Strach z telefonování má 4 podoby

Například podle autora knihy Jak uspět při obchodním telefonování, Miroslava Prince, můžeme pojmenovat čtyři druhy telefonní fobie.

Máte strach z odmítnutí

Ne člověk mnohdy neslyší příliš rád. Vlastně jakékoli odmítnutí víceméně hůře neseme, každý se však s odmítnutím zvládne vypořádat jinak, někdo hůře, někdo naopak lépe. A někdo holt nezvedne telefon anebo někomu nezavolá, aby se mu nedostalo odmítnutí.

Máte strach z nenaplnění očekávání

Možná máte strach, že někoho zklamete. Máte strach z toho, že se vás někdo na něco zeptá a vy mu nebudete umět správně odpovědět. Kdekdo prostě řekne nevím, ale vás to nebývale rozhodí.

Možná máte strach z chyb

Znáte to. Tak dlouho si svou řeč v hlavě připravujete, až ji nakonec celou zkomolíte. A to jste si ji tak sofistikovaně připravovali. To jste chtěli vypadat tak chytře a nakonec máte pocit, že jste byli úplně za blbce. Jednotlivá slova z vás nakonec vypadla v úplně špatném pořadí a jazyk vás vůbec neposlouchal. Právě proto neradi telefonujete. Máte strach, že telefonát pokazíte.

Jak se správně představovat do telefonu? Víme, jak na to, v češtině i angličtině

Máte strach ze společenského odsouzení

Ale no tak schválně. Kolikrát jste vzali telefon a na druhé straně se vám ozval hlas muže či ženy, který vám nabízel třeba rybí tuk, zdravotní vložky do bot nebo kapesní manikúru? Vyslechnete si tyto lidi, nebo mu skočíte hned do řeči s tím, že nemáte čas, že jste v práci? Na to vám oni odvětí, že vám zavolají tedy odpoledne… no a vy si toto číslo pro jistotu zablokujete. Je jasné, že tady tuto práci musí dělat někdo, komu takové společenské odsouzení či odmítnutí nebude vadit. A schválně, kolikrát jste si po položení telefonu řekli to bych dělat nemohla?

Možná máte problém s lidmi okolo

Možná také máte problém před někým telefonovat. To je tak, když musíte pracovat v otevřené kanceláři, kde máte z jedné i z druhé strany kolegu. A teď zrovna nikdo jiný netelefonuje a vy právě teď telefonovat potřebujete. Kdykoli, kdy to jde, voláte, když nikdo okolo vás není, nebo když si alespoň jeden kolega odskočí na toaletu. Pokud to jde, jdete volat jinam. Už tak vám určitou úzkost způsobuje telefonování samotné a co teprve ještě lidi okolo? Právě proto jste možná nikdy neuspěli na pohovoru, kde jste museli reagovat na telefonát s rozčileným klientem.

Nebo prostě jen netelefonujete často

A to je zřejmě velmi častý důvod, proč neberete telefon, proč odkládáte telefonování někomu na potom. Chce to praxi, chce to cvik. Jakmile nastoupíte do práce, bude se od vás očekávat, že sem tam někomu zatelefonujete a že to zvládnete. Že vám to nebude dělat sebemenší problémy, jinak byste se přeci na tuto pozici nehodili, jinak by vás nevzali.

Pravidla pro psaní telefonních čísel: Hlavní je dodržovat mezery

Skoro každý má strach z prvních telefonátů v nové práci

Každý je jako na trní, když mu poprvé, podruhé nebo i potřetí v nové práci zazvoní telefon. To se pak všechny fobie pomíchají. Co když nebudu vědět co říct? Co když nebudu umět odpovědět? Co když mě pošlou do háje?

Proboha, co když…?! No a tak co?

Vždy něco řeknete, ať už to bude jen počkejte, prosím, já jsem tady nová, zeptám se kolegyně. Volající bude s vámi hned shovívavější. A když něco pokazíte nebo vás pošlou do háje? I váš šéf toho pokazil hodně, když byl mladý tak jako vy. A kazí toho hodně pořád, jen už v tom zkrátka umí chodit a nedělá si z takových věcí už hlavu. Víte, jak se to říká s tím, když nejde o život…?

Strach z telefonování se dá odstranit

Strach z telefonování jde zkrátka zmírnit anebo úplně odstranit tréninkem. Musíte si z telefonování udělat běžnou činnost. Pokud pracujete nebo se teprve chystáte pracovat v kanceláři, stejně se bez telefonování neobejdete. Nebudete moci bez telefonování svou práci správně vykonávat.

Telefon nepotřebuje vás, ale vy potřebujete jeho

Někdy je prostě lepší a efektivnější sebrat všechnu odvahu, vyťukat číslo a vyslechnout si ten strašlivý tón vyzvánění a vyčkat, až se ozve ten hlas jako z hororu. To je sranda, nebojte se, o nic přeci nejde. Nikdo prostě neočekává, že vás podobný problém může trápit, že se bojíte telefonovat. A říkají si, kdyby přeci o něco důležitého šlo, tak zavolá. Jenomže vy čekáte, až vám odpoví na email, možná proto propásnete uzávěrku, možná proto s vámi v práci nebudou spokojeni.

Volala jsi mu?

Když v práci šéfovi řeknete on prostě ještě neodpověděl, očekávejte protiotázku A volala jsi mu? Nepřemýšlejte nad tím, že se vymluvíte na to, že to nebere nebo je ten dotyčný neodstupný. Lež má krátké nohy a vy se holt budete muset to telefonování naučit.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Máte strach z telefonování? Poradíme vám, jak se ho účinně zbavit