Menu
StudentMag
Studium

Kdy píšeme hold a kdy holt? Přinášíme jednoduché vysvětlení

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

20. 10. 2015

Zápis těchto dvou slov činí lidem často problémy. Jak je tedy rozlišit?

Potíž spočívá v tom, že se obě označení stejně čtou. Chceme-li vyslovit „hold“, dochází k tzv. spodobě znělosti, čímž se d mění na svůj protějšek – t. Tím v mluvené formě nelze slova odlišit. Pravopis se liší dle významu.

Hold

„Americký Kongres vzdal hold Václavu Havlovi.“ To je příklad užití výrazu, v němž dochází ke zmíněné spodobě. D píšeme tehdy, vyjadřujeme-li úctu či poklonu. Na rozdíl od následujícího hesla hold lze skloňovat (vzor hrad).

Holt

„Holt nebude dost času.“ Pokud bychom chtěli najít vhodné synonymum, řekneme prostě, zkrátka. „Zkrátka nebude dost času./ Prostě nebude dost času.“ Internetová jazyková příručka, kterou provozuje Ústav pro jazyk český, navíc uvádí ještě jeden používaný tvar – halt. Mějme ovšem na paměti, že se těmito výrazy dostáváme do oblasti emocionální expresivity (Když ona je halt taková kráva!).

Odlišení má tedy jednoduché východisko. Je třeba vnímat význam slova, jelikož ten v tomto případě představuje rozlišovací rys. Ačkoliv často dochází k záměně, ve skutečnosti se jedná o chybu naprosto zbytečnou. Holt nezbývá nic jiného, než rozdíl konečně pochopit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy píšeme hold a kdy holt? Přinášíme jednoduché vysvětlení