Menu
StudentMag
Pravopis

Pravidla pro psaní telefonních čísel: Hlavní je dodržovat mezery

Redakce

Redakce

9. 1. 2013

Telefonní čísla spadají v polygrafii do hladké sazby, jež má určitá pravidla. Patří mezi ně nejen psaní dat, mezer mezi čísly a slovy, ale i telefonních čísel, na která se společně podíváme dnes.

FOTO: Mobilní telefon

Pro psaní telefonních čísel existuje pár jednoduchých pravidel, Zdroj: sxc.hu

Pevná linka v dnešní době velké zastoupení nemá. Stále však ještě úplně nevymizela, proto je dobré vědět následující: existují různé předvolby, které závisejí na kraji, ve kterém jsme. Například pro Prahu je to 2, pro Brno 5. Tyto předvolby můžeme psát stejným způsobem jako mobilní čísla, o kterých se zmiňujeme níže.

Z čísla není možné vyčíst oblast, kde se nacházíme

Z telefonních čísel mobilních telefonů sice bohužel či bohudík nelze vyčíst město a jeho část, existují však čísla, díky nimž jsme schopni alespoň trochu rozeznat, kdo volá. Když se objeví číslo, které začíná například 222, je téměř jasné, že se jedná o operátora z určité firmy.

Takových firem může být mnoho, proto je dobré si zjistit na internetu, kdo volal, pakliže jste mobil nezvedli. Je mnoho stránek, kde lidé zveřejňují své zkušenosti s těmito čísly.

Čísla se dělí podle množství číslic

Čísla rozdělujeme podle toho, kolik číslic obsahují:

Třímístná čísla nerozdělujeme – 120

Čtyřmístná na dvě a dvě – 10 50

Pětimístná pro přehlednost na tři a dvě – 537 23

Šestimístná stejně jako  čtyřmístná – 25 37 23

Sedmimístná dělíme podle pětimístných – 855 45 67

Osmimístná jsou opět podle čtyřmístných – 22 71 45 80

U osmimístných rozhodně nerozdělujeme po čtyřech, ač by se taková možnost mohla nabízet. Tedy ne 2271 4580. Vše totiž souvisí s obtížností zapamatování si čísla. Čím delší blok z něj budeme dělat, tím hůř se nám bude pamatovat.

Nyní nejdůležitější a nejčastější forma telefonního čísla, a to devítimístná. Možnosti jejího psaní jsou buď 735 333 007, nebo 735 33 30 07.

V případě použití předvolby označující Českou republiku (+420) opět děláme mezeru mezi čísly, tedy +420 735 333 007.

Sázení telefonních čísel je jednoduché, naučíme-li se pár pravidel o tom, kde dělat mezery, kde dělit nebo naopak nedělit. Pak stačí dobré číslo, paměť či pomůcka a telefonní čísla jsou i díky těmto pravidlům snadněji zapamatovatelná.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Pravidla pro psaní telefonních čísel: Hlavní je dodržovat mezery