Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat veterinu? Vydejte se do Brna

Jana Langová

Jana Langová

29. 1. 2017

Každý milovník zvířat už od malička snil, že jim bude pomáhat a starat se o ně. Některým to vydrželo až do dospělosti, a tak teď stojí před důležitým rozhodnutím: Podat si přihlášku na veterinární lékařství anebo ne? Pokud i vy jste momentálně ve fázi rozhodování a bilancování, tak rozhodně nevynechejte tento článek.

Co se týče výběru školy, uchazeč, který chce studovat v České republice, to má jednoduché. U nás se dá veterina studovat pouze na jedné univerzitě, a to Veterinární a farmaceutické univerzitě. Jinou možností je studium u sousedů v Košicích anebo jinde v zahraničí.

Veterinární a farmaceutická univerzita

VFU se nachází v Brně, proslulém to studentském městě. Skládá se ze tří fakult, z nichž jedna vychovává budoucí farmaceuty, druhá je Fakulta veterinární hygieny a ekologie (FVHE), která zahrnuje celkem 4 obory, a třetí Fakulta veterinárního lékařství (FVL). Univerzita se pyšní zařazením do Asociace evropských veterinárních škol, což znamená sice přísná kritéria a studijní plány, ale také větší výhody pro studenty, zvlášť v případě práce jinde v EU. Pokud chcete být veterinář, nabízí se vám celkem dva obory, na jejichž konci čeká vytoužený titul MVDr. A ačkoliv se jejich studijní plán liší pouze o jeden předmět v prvním ročníku, při detailním zkoumání zjistíte, že nejsou úplně totožné.

Veterinární lékařství budete studovat na FVL celkem 6 let. Hlavním zaměřením je prevence, diagnostika a terapie chorob zvířat, ale uplatnit se můžete i ve výzkumu. Během studia vás čekají klasické lékařské předměty jako je anatomie, histologie a embryologie, biochemie, patofyziologie či farmakologie, a také specializované jako je výživa zvířat, zootechnika, chov zájmových zvířat a choroby různých druhů.

Veterinární hygiena a ekologie je stěžejní obor FVHE. Studium trvá taktéž 6 let, ale zaměřuje se primárně na medicínu potravinářských zvířat a nezávadnost potravin, ačkoliv to není nijak zavazující – po vystudování se klidně můžete věnovat i ošetřování mazlíčků. Legendy praví, že se jedná o jednodušší obor, to ale nemůžeme nijak potvrdit. Pravdou ovšem je, že jsou sem jednodušší přijímací zkoušky. Jednak na nich není takový nátřesk a zároveň nejsou tak přísné podmínky. Určitě doporučujeme podat si přihlášku i sem, je to větší jistota a případně můžete později přestoupit na FVL.

Přijímací zkoušky na veterinu

Máte dvě možnosti, jak se dostat na veterinu. První je pomocí výborného prospěchu na střední škole, kdy vám budou odpuštěny přijímací zkoušky. Tuhle úlevu VFU nabízí jen nejlepším studentům – podmínkou je průměrný prospěch za 1. – 4. ročník a maturitu v hodnotě 1,00 na FVL a v hodnotě 1,25 na FVHE. FVHE pak ještě nabízí odpuštění přijímaček při zvládnutí testu OSP na percentil 75 a vyšší. Druhá cesta vede přes přijímací zkoušky, jejichž úspěšnost na FVL v loňském roce byla 17%, na FVHE pak přes 50%. Přijímací zkoušky na obě fakulty se mírně liší.

Body na přijímačkách na FVL můžete získat ve dvou kategoriích, kdy se nejprve hodnotí váš prospěch za poslední dva ročníky střední školy (body pouze do průměru 1,25) a prospěch u maturity. Další částí pak je test z biologie a chemie v rozsahu učebních osnov gymnázií. V biologii vás čeká výběr správných odpovědí a malé množství otevřených otázek. Chemie se pak skládá pouze z otevřených otázek, kde vpisujete vzorce, výpočty i rovnice reakcí. K testům jsou na internetu vzorové otázky, které doporučujeme projít.

Kde studovat medicínu. Kompletní přehled českých škol a zahraniční tipy

Na FVHE se body za prospěch započítávají ze všech 4 ročníků a nebere se v potaz maturitní vysvědčení. Dále body můžete získat i za různé mimoškolní aktivity a samozřejmě za testy, které jsou obsahově shodné s těmi na FVL.

Ptáte se, jestli je možné se na veterinu dostat i se špatným školním prospěchem, za který nedostanete body? Ano, je! Ale klade to na vás vysoké požadavky, protože musíte excelovat u přijímačkových testů a doufat, že vás ročník nebude silný v bodech.

Pro a proti

Stát se veterinářem není jednoduchá věc. Zabere podstatnou část vašeho života a mozkové kapacity, protože se po vás bude vyžadovat mnoho a mnoho znalostí. Jak říká jedna z absolventek: „Každý zájemce se musí smířit s tím, že o zkouškové bude sedět doma několik týdnů nad učením a přes rok nebude mít tolik času jako na jiných fakultách. Opravdu je to náročné studium.“ Další negativní věcí je uplatnění po studiu, které je těžké sehnat, a velkou roli hrají vaše konexe. Na druhou stranu, pokud milujete zvířata a chcete jim pomáhat, je to pro vás jasná volba a poslání. Zase tolik lidí se nemůže pochlubit s tím, že je jejich práce baví a dělají to, co chtěli celý život. A na rozdíl od medicíny vás po studiu nečekají další zdlouhavé atestace.

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, určitě využijte možnost dne otevřených dveří, kde si můžete udělat vlastní úsudek.

Chystáte se na veterinární lékařství? Co vás k tomu vede? Anebo už studujete? Chválíte si svou volbu?

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Kde studovat veterinu? Vydejte se do Brna