Menu
StudentMag
Studium v zahraničí

Kde studovat ve Francii, jaké máte možnosti a podmínky

Klára Hyláková

Klára Hyláková

8. 1. 2019

Studium v zahraničí je ideální způsob, jak se naučit jazyk, osamostatnit se a získat cenné zkušenosti. Jako občané Evropské Unie máme naštěstí spoustu možností, jak odjet do ciziny, a to ať už na krátkodobý studijní program nebo na celé studium. Pojďme se podívat, kde studovat ve Francii.

Nejprve si budete muset ujasnit, jaký cíl za studiem ve Francii vidíte. Chcete si odjet zlepšit jazyk nebo se naučit obor, který v České republice nemáme? Popřípadě se chcete jen dostat do ciziny a zkusit něco nového? Na základě toho si pak můžete vybrat z několika možností.

Studium ve Francii – Jazykový kurz

Jednou z možností studia ve Francii je jazykový kurz. Cílem zde je především zlepšení jazyka a často se jedná o krátkodobější programy, které můžete absolvovat jednak hned po střední škole nebo v období letních prázdnin. Meze se zde ovšem ale určitě nekladou, takže si budete moci vybrat z kurzů, které nejvíce vyhovují vám. Pozitivem také je, že tyto kurzy se odehrávají po celé Francii. Můžete tak studovat v různých městech, ať už je to metropole Paříž, slunné Nice nebo vínem známé Bordeaux.

Z kurzů určitě získáte nejen cenné jazykové znalosti, ale také zblízka poznáte jedinečnou francouzskou kulturu, a to například francouzské víno, kuchyni nebo jednoduše způsob života. Pro svůj jazykový kurz také můžete vybrat hned z několika škol – můžete zvolit jednak čistě francouzský institut, nebo také mezinárodní, kde se zajisté setkáte i s jinými jazyky.

Jazykové kurzy nejsou levnou záležitostí a je to studium, které si budete muset uhradit celé sami, takže na stipendium či jinou finanční podporu z českých institucí nespoléhejte. Vybrat můžete z českých agentur, které se na zahraniční kurzy specializují nebo se podívejte rovnou na možnosti na zahraničních webových stránkách.

  • www.intact.cz
  • www.studyline.cz
  • www.ihworld.com
  • http://www.lsi.edu/en/

Jak se rychle naučit francouzsky: Pomůže i aplikace pro iPhone

Kde studovat ve Francii – Erasmus

Pokud jste již studenty vysoké školy, jednou z nejsnazších možností, jak vycestovat, pro vás bude Erasmus. Ten se, jak již název napovídá, soustředí na studijní pobyty v celé řadě evropských zemí. Obrovskou výhodou je, že se jedná o pobyt po dobu vašeho českého studia. Pokud si tedy správně spočítáte kredity a všechny povinné předměty, měly by se vám semestry v zahraničí počítat do řádného studia. Program je navíc také dotovaný Evropskou Unií a studenti Erasmu dostávají měsíční stipendium, které by jim mělo pokrýt měsíční náklady na život. Školné se samozřejmě na žádné vysoké škole neplatí.

Francie má v tomto programu zapojenou celou řadu univerzit, které v rámci Erasmu každoročně vysílají stovky studentů do celé Evropy. Logicky tak musí také stovky studentů přijmout na své univerzity. Konkrétní přijímací řízení pro program Erasmus se odvíjí jinak na každé univerzitě a možnosti přihlášek si tedy budete muset zjistit na svém studijním oddělení. Povětšinou se ovšem přihlíží na počet splněných kreditů, studijní průměr, eventuálně může dojít i na přijímací pohovor. Erasmus je skvělým způsobem, jak ve Francii studovat zadarmo a dostat se až k nitru francouzské kultury – určitě se setkáte se spoustou francouzských studentů, se kterými si svůj semestr (či dva) v zahraničí velmi užijete.

Francouzština online. Nejlepší kurzy a aplikace zdarma

Vysoké školy a univerzity ve Francii

Pokud chcete strávit celé studium v zahraničí, nic vám nebrání v tom, abyste si ihned po střední škole podali přihlášku na vámi vybrané vysoké školy. Jako občané Evropské unie vás nečekají žádná zvláštní opatření, a to jak při přijímacím řízení, tak ani při získání povolení pobytu. Ani víza totiž nepotřebujete.

Výhodou je, že se vlastně nebudete nijak odlišovat od svých francouzských kolegů. Budete mít stejný úřední statut studenta, budete platit stejné školné, máte stejné šance na získání stipendia a získáte i stejný diplom. Jaký je tedy proces a jak se do Francie dostat?

Blýskněte se ve Francii: přinášíme 12 hovorových slovních spojení

Ověření české maturity a znalost francouzštiny

Pokud se budete hlásit ihned po střední škole, bude nutné u vás ověřit vaši českou maturitu. Pokud nemluvíte plynně francouzsky, na některých mezinárodních programech to nebude problémem. Je ovšem pravdou, že znalost francouzského jazyka vám může výrazně pomoct a ulehčit celý průběh studia, a to především v menších městech. Na některé obory je potom nutná znalost francouzštiny, a to na úrovni B2 nebo i C1. Připravte se tedy i na to, že v některých případech byste se dopředu měli snažit o certifikát, který můžete získat i na českém území.

Vybírat můžete z dvou typů škol, které ve Francii mají – klasická univerzita (Université) nebo odborná škola (Grand École). Na odborné školy se v zásadě dostává méně přihlášených uchazečů a často se jedná o prestižní studium. Školné ve Francii také nebude levnou záležitostí, stejně tak náklady na život. Dle zákona si ovšem můžete přivydělávat různými studentskými pracemi – ty by časově neměly přesáhnout 60% z plného úvazku. Popřípadě můžete požádat i o finanční pomoc či stipendium u některé z českých organizací nebo vládních studijních programů.

Pro více informací o studiu v zahraničí se podívejte například na stránku Francouzské národní agentury pro propagaci francouzského vysokoškolského vzdělávání v zahraničí nebo na stránku Velvyslanectví České republiky. 

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kde studovat ve Francii, jaké máte možnosti a podmínky