Menu
StudentMag
Studium v zahraničí

Levné studium v zahraničí. 11 tipů jak ušetřit

Redakce

Redakce

28. 6. 2018

Studovat v cizině vás nebo vaše rodiče nemusí finančně zničit, stačí využít pár cyhtrých tipů, díky kterým můžete ušetřit za školné, cestování i studentský život v zahraničí. Jak na levné studium v zahraničí?

Studium na zahraniční univerzitě je jednou z nejlepších životních investic. Jak ušetřit za studium v zahraničí?

Studium si nechte proplatit nadací

Studium v zahraničí vám rádi zaplatí i nejbohatší Češi. Díky stipendiím můžete studovat i na školách, jako je Harvard nebo Oxford. Mezi nadace, které vysílají české studenty na prestižní zahraniční univerzity, patří například Nadace Zdeňka Bakaly, Fulbrightovo stipendium anebo The Kellner Family Foundation.

Je poměrně obtížné stipendium získat (hlásí se stovky uchazečů a každá nadace přijme zhruba 20-40 studentů ročně), ale rozhodně stojí za to zkusit šance. Výhodu budete mít, pokud studujete neobvyklý obor, nebo máte zajímavý podnikatelský plán do budoucna, ke kterému vám studium může pomoci.

Kdo nabízí granty pro studium v zahraničí? Vyrazte studovat na prestižní univerzity

Důležité je také napsat dobrou přijímací esej. Nadace zpravidla prověřují vaše rodinné zázemí a dávají přednost finančně znevýhodněným, talentovaným studentům – s dobrým prospěchem se zvyšují vaše šance na stipendium.

Studujte vysoké školy zdarma

V rámci EU můžete vyjet na univerzity, kde za vás školné platí stát. Je to především Dánsko a Švédsko. Naopak například populární studium ve Velké Británii se vám může pěkně prodražit. Skandinávské země jsou přátelské a studium na zdejších univerzitách je prestižní záležitostí, která bude ve vašem CV vypadat hodně dobře.

Vyplácení peněz za studium – freemoving

Skvělou příležitostí pro studium v zahraničí je stát se tzv. freemoverem. Freemover je student české univerzity, který si sám domluví studium na některé zahraniční univerzitě a domácí fakulta výjezd schválí. Nemáte sice podporu meziuniverzitní dohody, jako je tomu v případě programů Erasmus nebo Ceepus, ale zase si můžete vybrat univerzitu, na které chcete studovat a žádat o proplacení nákladů buď zpětně anebo požádat o stipendium.

Pokud budete žádat zpětně, je třeba si pohlídat veškeré doklady o nákladech v zahraničí a poté si je nechat proplatit. Výhodou je, že freemoverů není většinou na univerzitě tolik, a proto můžete o stipendium nebo zpětné proplacení požádat i opakovaně.

Pracujte při studiu

Brigáda v zahraničí je další zkušeností pro vás. Při studiu nebudete mít neomezeně času, ale odpoledne a večer mimo zkouškové nebudete mít kromě party s ostatními studenty nic moc na práci. Proto využijte času a dovedností, které máte. Můžete učit angličtinu nebo jiný cizí jazyk (stačí vylepit letáky na univerzitě a v okolí nebo využít místních online platforem pro vyhledání soukromých učitelů) nebo třeba hlídat děti, venčit psy, ale klidně i uklízet domácnosti nebo firmy – v zahraničí si za tuto práci vyděláte podstatně více, než u nás.

Jak získat stipendium v USA. Víme, kde máte největší šanci

Osobně můžete obejít i bary a kavárny, kde si slušně přivyděláte o víkendech. Studium si tak můžete prací v zahraničí částečně zaplatit. Studujete výživu nebo sportovní fakultu? V zahraničí si můžete přivydělat jako osobní trenér nebo lektor nějaké skupinové lekce (populární je jóga). Stačí umět slušně anglicky na vedení lekce. Jako student můžete nasadit nízkou cenu a získat klienty kvalitně odvedenou prací.

Další možností je práce na dálku pro českou firmu – typicky vás na home office rády zaměstnají IT firmy. Můžete si také nechat zaplatit za drobné práce, jako jsou překlady nebo psaní článků.

Kartičky, průkazky, potvrzení

Pokud jste student, máte otevřenou bránu do světa levné hromadné dopravy, slev na kulturní akce a další výhody. Zařiďte si všechny možné průkazky, ke kterým máte přístup. Usnadní to váš finanční život.

Nezapomeňte si ještě v Čechách vyřídit ISIC studentský průkaz, který platí ve většině zemí světa a získáte na něj parádní slevy v restauracích, kinech i turistických atrakcích.

Najděte si spolubydlící

Nenabízí vaše škola koleje zdarma nebo je plná kapacita? Ubytujte se prvních pár nocí v hostelu a obejděte inzeráty ve škole – hledá někdo spolubydlícího? Kromě toho, že ušetříte za ubytování, můžete také snížit náklady na jídlo společným vařením a samozřejmě pořádáním party u vás doma místo drahých barů. Získáte také více přátel jeden od druhého.

Založte si bankovní účet v zahraničí

Pokud budete v zahraničí více než 2 měsíce, zvažte možnost založit si bankovní účet v místě pobytu. Je to výhodnější, než platit v zahraničí českou platební kartou nebo vybírat z bankomatu. Většina bankovních institucí v EU i mimo ní navíc pro studenty nabízí vedení účtu zdarma.

Další možností je zařídit si ještě v Čechách účet u německé banky N26. Ta nabízí účet zdarma s platební kartou, se kterou můžete vybírat hotovost v místní měně všude na světě zcela zdarma. Také s ní můžete platit v obchodech a online jako s kteroukoliv jinou kartou. Podmínkou založení účtu u N26 je bydliště v Německu, Rakousku, Slovensku nebo Španělsku – pokud máte kamaráda v jedné z těchto zemí, máte vyhráno – karta přijde na jeho adresu a on vám ji přepošle.

Vsaďte na sociální sítě a nabídky online

Ještě před odjezdem nebo hned po příjezdu do vaší dočasné studijní lokality se zaregistrujte na facebookových stránkách cizinců nebo výměnných studentů ve městě. Cizinci si často sami říkají Expats – v Istanbulu tak například hledejte stránku či skupinu Expats Instanbul nebo Erasmus Isanbul. Kromě toho, že získáte přátele, budete také informování o akcích zdarma a různých kulturních událostech pro studenty.

V zahraničí fungují také online nabídky typu Slevomat – tak můžete například získat levné vstupy do posiloven nebo různé výlety po okolí – k těm využijte také organizované vyjížďky pro zahraniční studenty přímo od vaší univerzity nebo studentského klubu.

Ušetřete za cestování

Když už budete studovat zahraniční univerzitu, budete chtít ve volném čase nebo o prázdninách poznat co nejvíce zajímavých míst v zemi. K tomu se budou hodit místní kamarádi, kteří vás můžou vzít na výlet autem, sdílení cesty pomocí BlaBla Cars nebo přímo stopování (ověřte si, jak je stopování v konkrétní zemi bezpečné).

Co se týká ubytování, nejlevnější a kulturně obohacující možností bude nejspíš využití služeb jako je Couchsurfing, BeWelcome nebo Hospitality club. Cestujte s více kamarády z univerzity, dostanete množstevní slevy a budete více v bezpečí.

Co je couchsurfing. Tipy jak si to užít a zůstat v bezpečí

Ušetřete za zahraniční převody peněz

Pokud jste si založili v zahraničí bankovní účet, dříve či později se vám stane, že budete potřebovat poslat peníze domů, nebo zaplatit nějaký poplatek v ČR na dálku. Nebo vám naopak rodiče budou chtít poslat peníze. Za převod mezi účty vedenými v různých měnách a zemích zaplatíte nevídané poplatky – i několik stovek za příkaz k úhradě nezávisle na částce.

Skvělým a levným nástrojem pro převod mezi zahraničními účty je Transfer Wise. Díky němu převedete peníze do zahraničí za 3 pracovní dny a poplatek se bude pohybovat velmi nízko (např. 80 Kč, pokud posíláte 4000 Kč).

Převod peněz na zahraniční účet budete řešit také, pokud vám stipendium nebo výplata z brigády v ČR bude chodit měsíčně na český účet – k tomu opět využijete Transfer Wise.

Prodejte svoje věci

I před krátkodobým studijním pobytem v zahraničí si můžete najít čas na sebereflexi: co z toho, co mám doma, už nepoužívám? Co má hodnotu a můžu to prodat, abych měl peníze na super zážitky při cestování?

Vzdát se oblíbených věcí není jednoduché, ale vždycky se doma najde staré oblečení, elektronika, kterou nevyužíváte nebo knihy a učebnice. Zvlášť, pokud jedete do zahraničí na rok, extra peníze za věci, které vám leží doma, se vám rozhodně budou hodit.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Levné studium v zahraničí. 11 tipů jak ušetřit