Menu
StudentMag
Cizí jazyk

Jak zlepšit výslovnost v cizím jazyce? Přinášíme 6 užitečných tipů

Bojujete s výslovností cizího jazyka? Ne každý na ni má talent a někteří z nás musí na svém mluveném projevu pracovat holt usilovněji než jiní. Přinášíme vám 6 tipů, jak si osvojování správné výslovnosti usnadnit.

1. Prostudujte teorii

Je to sice otrava, ale nemáte-li možnost vyjet na pár měsíců do zahraničí, výslovnost si doopravdy zlepšíte jedině díky učebnicím. Sežeňte si takovou, jež obsahuje i CD se správnou výslovností, a pusťte se hned do úvodních kapitol, které většina lidí přeskakuje. Právě ty se totiž obvykle výslovnosti věnují.

Pečlivě si nastudujte teorii: naučte se, jak se jednotlivé hlásky a jejich kombinace v daném jazyce mají vyslovit, a trénujte.

2. Sežeňte si konzultanta

Pokuste se najít si někoho, kdo vás na nedostatky ve výslovnosti upozorní a vysvětlí vám, co děláte špatně. Nejlepší je samozřejmě rodilý mluvčí, ale v případě nouze vám postačí i člověk, který v dané zemi alespoň chvíli žil nebo se jazykem opravdu dlouho zabývá.

Portugalština. Brazilská i evropská výslovnost krok za krokem

3. Nahrajte se

Ačkoli spoustě lidí není příjemné poslouchat vlastní hlas z nahrávky, může vám to velmi pomoci ke zlepšení vlastní výslovnosti.

Překonejte nechuť a nahrajte se, jak čtete cizojazyčný text. Díky tomu si snáze uvědomíte, co vlastně děláte špatně: nedaří se vám vyslovovat jednu konkrétní hlásku nebo dáváte přízvuky tam, kde nemají co dělat? Podtrhejte si v textu místa, kde děláte chybu, a zkuste to znovu a lépe.

4. Zkuste jazykolamy

Tip pro pokročilejší. Na internetu najdete spoustu jazykolamů v nejrůznějších cizích řečech. Vyzkoušejte si, jak vám půjdou.

Kolik jazykolamů zvládnete?

  • How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
  • Eine gute gebratene Gans mit einer goldenen Gabel gegessen ist eine gute Gabe Gottes.
  • Poquito a poquito Paquito empaca poquitas copitas en pocos paquetes.
  • Un chasseur sachant chasser chassait sans son chien de chasse.
  • Trentatre trentini, tutti trentatre da Trento, venivano trottando per le valli del Trentino.

5. Trénujte nejobtížnější

Všímejte si, které jevy vám ve výslovnosti dělají největší problémy, a procvičujte si je tak často, jak to jen půjde. Vypište si seznam slovíček, v nichž se tento jev objevuje, a soustavným tréninkem si na ně zvykejte. Za pár týdnů se budete umět vyslovit bez sebemenšího zaškobrtnutí.

Gramatiku už máte v malíčku? 8 tipů, jak se v cizím jazyce rozmluvit

6. Odposlouchejte výslovnost od rodilých mluvčích

Nejsnazší cestou, jak se denně setkávat s cizím jazykem v mluvené formě, jsou filmy nebo seriály, případně kanály zahraničních videoblogerů. Kromě toho si zjistěte, zda se ve vašem okolí nekonají jakékoli akce zaměřené na cizí kulturu a jazyk.

Ve vysokoškolském prostředí na podobném programy, meetingy či akce narazíte běžně. Na Univerzitě Karlově se například lze zapsat do takzvaného Buddy programu, který propojuje mezinárodní studenty s místními, a umožňuje jim tak snadnější start v novém prostředí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak zlepšit výslovnost v cizím jazyce? Přinášíme 6 užitečných tipů