Menu
StudentMag
Studium

Jak získat titul RNDr. a co zkratka znamená?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

8. 10. 2017

Akademický titul RNDr. je jedním z tzv. malých doktorátů, které udělují v České republice. Co musíte udělat, abyste titul RNDr. získali? A co tato zkratka vlastně znamená?

Co znamená zkratka RNDr.

Zkratka RNDr. pochází z latinského spojení rerum naturalium doctor, což v překladu do češtiny znamená „doktor přírodních věd“. Akademický titul RNDr. je stejně jako titul JUDr., který znamená „doktor práv“ označován jako tzv. malý doktorát.

Toto označení bylo zavedeno kvůli odlišení od tzv. velkého doktorátu, jež označuje titul PhD., kterým vrcholí doktorské studium v některých humanitních, společenských a pedagogických vědách. Rozdíl je v tom, že zatímco velký doktorát je doktorským vzděláním, malý doktorát je stále pouze magisterským vzděláním.

Co je to malý doktorát? Ujasněte si, v čem se liší od velkého doktorátu

Jak získat titul RNDr.

Akademický titul RNDr. je udělován především na přírodovědeckých fakultách vysokých škol v České republice, a dále také na Slovensku. Pro jeho získání je potřeba složit rigorózní zkoušku se zvoleného vědeckého oboru. Vedle znalostní zkoušky je také potřeba sepsat a obhájit rigorózní práci.

Abyste mohli skládat tuto rigorózní zkoušku, je nejprve třeba dosáhnout magisterského stupně vzdělání v přírodovědném oboru. Pokud to řád univerzity umožňuje, jako rigorózní práci je možno předložit diplomovou práci, kterou jste obhájili na magisterském studiu.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Jak získat titul RNDr. a co zkratka znamená?