×
StudentMag

Jak získat titul JUDr. a co zkratka znamená?

Jak získat titul JUDr

Mnoho lidí si myslí, že titul JUDr. je jakýmsi ekvivalentem titulu Ph.D., kterým je udělován po úspěšném zakončení doktorského studia, ovšem není tomu tak. Jaký je tedy význam akademického titulu JUDr. a co pro jeho získání musíte udělat?

Co znamená zkratka JUDr.

JUDr. je akademický titul, který se uvádí před jménem. Dříve se pro něj používala také zkratka Dr. jur. Zkratka JUDr. znamená doktor práv. Původní význam zkratky pochází z latinského utriusque doctor, tedy doktor obojího práva (římského i kanonického).  Jak už tedy jistě tušíte, abyste získali titul JUDr., musíte se vydat na právnickou fakultu.

Jak získat titul JUDr.

Akademický titul JUDr. se uděluje právníkům, kteří úspěšně složili rigorózní zkoušku z vybraného právnického oboru. Součástí rigorózní zkoušky je vedle ústních zkoušek také obhajoba sepsané rigorózní práce. Rigorózní zkoušku pak mohou skládat pouze nositelé právnického vzdělání s titulem Mgr., tedy úspěšní absolventi právnických fakult.

Vysokoškolské tituly. Který je vyšší a jak koho oslovovat

K čemu je potřeba titul JUDr.

Ač proces získání titulu JUDr. připomíná proces získání titulu Ph.D., kterým vrcholí doktorské studium v oborech sociálních věd, titul JUDr. je stále pouze magisterským stupněm vzdělání. Proto je také označován jako malý doktorát (oproti velkému doktorátu Ph.D., kde se obhajuje disertační práce).

Získání titulu JUDr. je však nezbytné pro vykonávání některých právnických profesí – obvykle těch, které mají své profesní komory (advokát, státní zástupce, soudce, exekutor atd.). Právník s titulem Mgr. může požádat, aby mu byla jeho magisterská (diplomová) práce uznána jako rigorózní práce. Bližší podmínky jsou ovšem upraveny vnitřními předpisy dané instituce.

1.1/5 - (162 votes)

1.1/5 - (162 votes)


5 Komentáře Jak získat titul JUDr. a co zkratka znamená?

  1. Článek podává zcela nesmyslnou informaci v kapitole „K čemu je potřeba titul JUDr“. Tento titul je potřeba pouze k tomu, aby si ho dotyčný mohl zapsat před jméno. K tomu, aby se vystudovaný právník mohl stát advokátem, státním zástupcem, soudcem či exekutorem atd. bohatě postačí titul Mgr. Titul JUDr. prostě jenom lépe vypadá.

  2. Souhlasím s Lubošem. Dneska titul JUDr. má pouze kosmetickou funkci pro starší občany, kteří mají stále zafixované spojení advokát = doktor, soudce = doktor, prokurátor (stát. zástupce) = doktor. K výkonu právnických a státem regulovaných povolání dnes „postačuje“ pětileté studium zakončené Mgr. (:

  3. Tak nevím zda titul JUDr. není v současnosti po aférách na právech v Plzni spíše na škodu. Mezi současnou generací to totiž vyvoláva pocit, že absolvent s titulem JUDr. bude spíše nějaká zlenivělá rychlokvaška než odborně zdatná osoba. Tomu nasvedčují i lidová rčení typu hlášení vesnického rozhlasu: “Kdo ještě není JUDr. tak autobus do Plzně odjíždí ráno v osm. Od kravina.” Takže raději beru právníka s titulem Mgr.

  4. Článek psal nějaký neznalec. Statí se podívat na stránky jakéhokoli soudu, státního zastupitelství, kontakty, a bude se autor článku asi divit, kolik soudců mají titul Mgr. Není podmínkou mít titul JUDr.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..