Menu
StudentMag
Studentský život

Jak vyděsit prváka na VŠ? Zkuste seznam četby nebo kreditový systém

Nastupujete v říjnu na vysokou školu? Pak jste možná zažili ten pocit, kdy přemýšlíte o následujících třech letech a ještě nikdy jste se necítili tak v koncích. Nejste v tom sami, prváky obvykle děsí ty samé problémy. Poznáte se v následujícím seznamu?

Pekelné rozvrhy

„Nestihla jsem si sestavit rozvrh, jak jsem chtěla, studijní systém pořád vypadával, hodiny pro začátečníky už byly obsazené, nakonec jsem v prváku musela chodit na seminář pro pokročilé a jako tělocvik jsem byla nucena zapsat si hodiny sprintu.“ Že už jste tenhle nebo podobný příběh taky slyšeli? Jestli jsou podobné historky pravdivé, můžeme jen hádat, prváky ale dokážou k smrti vyděsit.

Na co vlastně budu chodit?

Sestavili jste si rozvrh a teď vás čekají nejrůznější semináře, přednášky či cvičení? Bude v tom asi takový rozdíl, jako byl na střední mezi obyčejnou hodinou, seminářem a konverzací (= žádný)? Nebo to bude vážně jiné? A v čem?

Kreditové zlo

Pro postup do dalšího ročníku je třeba určitý počet kreditů, který se na každé škole liší. Kreditový systém vyvolává v prvácích moře zděšených otázek. Co když se mi nepovede sestavit rozvrh tak, abych měl dost kreditů? Co když budu mít možnost mít víc kreditů, než je třeba, a nějakou zkoušku neudělám? Pak to nevadí?

Jde škola a práce dohromady?

Rádi byste časem opustili kolej a pronajali si s přáteli byt? Kde ale vezmete peníze? Můžete si dovolit při studiu VŠ pracovat? A když to s prací přeženete a vyhodí vás ze školy? Také vás tyhle otázky trápí?

Slovník pravého vysokoškoláka

Atestace, inaugurace, promoce, rektor a prorektor, kolokvium, akademický senát… Vaše budoucí alma mater není nejsrozumitelnější. Jak se v tom vyznat? Choďte do školy s nastraženýma ušima, možná časem něco pochytíte.

Spolubydlení na koleji

Stačí schytat nepříjemného spolubydlícího a z toho, co všichni definují jako nádherný vysokoškolský život, se může vyklubat nefalšované peklo. Radíme zbytečně nevyhledávat hádky a v nejhorším kolegu z pokoje ignorovat. Do konce života s ním přece bydlet nebudete a proč si zbytečně kazit náladu?

Atlas chirurgie ucha a další

Jak vyděsit prváka na vejšce? Proč ne třeba seznamem doporučené četby? Sociální patologie: analýza příčin a možnosti ovlivňování závažných sociálně patologických jevů, Konstrukce gramatiky ze sémantické báze, Tracheostomie a koniotomie, Atlas chirurgie ucha a mnoho dalších, pro většinu odpudivých titulů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vyděsit prváka na VŠ? Zkuste seznam četby nebo kreditový systém