Menu
StudentMag
Ruština

Jak se naučit rusky online. 7 tipů, s kterými vám to půjde samo

Jana Langová

Jana Langová

10. 1. 2018

Dali jste si do nového roku předsevzetí, že se naučíte nový jazyk? A co třeba ruštinu? Se zhruba 278 miliony mluvčími na celém světě už je o čem přemýšlet. Možná máte obavy z azbuky, možná z ruské výslovnosti, ale s našimi 7 tipy jak se naučit rusky online to zvládnete!

Jak se naučit rusky online v češtině – weby

České zdroje učení jsou skrovné, ale přesto si přijdete na své. Rozsáhlá je stránka Ruština na portálu Jazyky-online.info. Ta nabízí všechno od gramatiky a slovíček přes kulturu po videa a poslech.

Platforma Podpora méně frekventovaných jazyků má zpracovanou ruskou gramatiku a základní fráze. Zábavné učení vás čeká na české verzi Loecsen, kde si můžete lekce stáhnout v pdf i mp3. A nakonec Ruština na Lingvisto nabízí zajímavé textové i audio materiály.

Jak se naučit rusky online v angličtině – weby

Pokud umíte anglicky, jsou vaše možnosti učení nového jazyka téměř neomezené.

Začátečníkům se hodí promakaná stránka Russian Lessons, která je kompletně zdarma a kromě gramatických lekcí a slovíček tam najdete třeba Zločin a Trest v anglicko-ruské formě, rady pro cestování po Rusku nebo různé kvízy.

Jenom jazykově zaměřená je stránka Russian for everyone, která klasicky nabízí lekce a slovíčka, včetně výslovnosti. Jazykový koutek Russia Today je dalším skvělým zdrojem se 100 lekcemi, kdy u každé je navíc všudypřítomná hledací lišta pro slovíčka, s kterými si nevíte rady, včetně ruské klávesnice.

Na Russia Today najdete i šikovné a přehledné Gramatické tabulky, které si můžete stáhnout a vytisknout.

 

Podcasty

Biflování gramatiky na naučení jazyka nestačí, to víme všichni. Důležité je mít jazyk naposlouchaný. K tomu se hodí ruské filmy, hudba nebo třeba podcasty.

Výborným zdrojem podcastů všeho druhu je britské BBC. To nabízí každodenní ruský pořad Páté patro, který je i ke stažení. Pokud jsou na vás ruské zprávy moc rychlé, zkuste Pomalé zprávy, projekt, který nabízí nejenom podcasty, ale také doplňující cvičení a přepisy.

Youtube

Kanál BeFluent nabízí různá jazyková i kulturní videa od rodilého ruského mluvčího. Learn Russian se skládá z krátkých videí plných slovíček, učení výslovnosti, ale také kulturních souvislostí. Na Amazing Russian najdete nejenom lekce, ale také sérii o ruské historii nebo ruské animáky s titulky.

Pokročilí uvítají kanál Conversational Russian, který je kompletně v ruštině a v krátkých videích vás provede konverzačními tématy i ruskou gramatikou. Když už jsme u gramatiky, tak Russian grammar vám vysvětlí nebo připomene různé gramatické jevy.

Jak se naučit chorvatsky snadno a on-line. Zvládněte to raz dva

Aplikace

Stálicí v učení jazyků jsou aplikace Duolingo a Memrise, obě pro ruštinu dostupné v angličtině. Zatímco s Duolingem si opakováním vryjete slovíčka do paměti během pěti minut denně, Memrise nabízí i funkci Learn with Locals nebo Listening skills.

Na procvičení ruského skloňování se hodí aplikace Russian Cases.

Tématická slovní zásoba

Máte už za sebou základy ruštiny, ale rádi byste si rozšířili slovní zásobu, a to nejlépe ve vašem oboru? Vyzkoušejte tématické seznamy slovíček. Najdete zde neuvěřitelně komplexní a rozsáhlé sbírky na různá témata, ať už hledáte něco o umění či o medicíně.

Na své si přijde i ten, kdo se nezajímá o konkrétní obor. Stránka nabízí i seznamy slovíček pro jídlo, zvířata nebo zvěrokruh.

5 rad jak se naučit cizí jazyk od lidí, co mluví více jak 4 jazyky

Mosfilm

Na youtube najdete i oficiální kanál ruské filmové společnosti Mosfilm, která zažívala zlatou éru především v sovětské době a má na kontě mnoho uznávaných filmů. Společnost část svojí tvorby zpřístupnila pro veřejnost a vy si tak můžete zlepšit ruštinu pomocí filmů s anglickými nebo ruskými titulky.

Výhodou je, že budete obklopeni nejenom ruštinou, ale také ruskou kulturou.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Jak se naučit rusky online. 7 tipů, s kterými vám to půjde samo