Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak často měnit práci. Poznejte, kdy je čas na změnu

Redakce

Redakce

11. 4. 2017

Jak poznáte, že jste na jednom pracovním místě příliš dlouho? A jak dlouho je vlastně dlouho – 3 roky, 5 let…? Odpověď není jednoznačná. Záleží na pozici, vašich zkušenostech i oboru. Jak často měnit práci?

Je čas na změnu? Poznejte signály, které napoví, že je čas se rozloučit se stávající prací.

Proč měnit práci

Důvodem pro odchod ze současného místa nemusí být vždy nespokojenost v práci. Motivací pro změnu práce může být mnoho, každý to máme jinak. Třeba chcete více home office dní a současnému šéfovi se to nezamlouvá, nebo cítíte, že nemáte mnoho prostoru pro kreativitu.

Lepší práce – 5 signálů, že je čas na změnu

Pokud přemýšlíte o změně, hodnocení spokojenosti je krokem, který vás vyvede z pochyb. Podle magazínu Forbes existují jasná znamení, která nám mohou pomoci se rozhodnout, zda zůstat na současné pozici, nebo se posunout dál.

Nemůžete vystát kolegy nebo šéfa

Pracovní prostředí, ve kterém se necítíte dobře, pro vás z dlouhodobého hlediska není dobré, i kdyby to byl job snů, co se peněz a kariéry týká.

Společnost pomalu upadá

Pokud se firma, ve které pracujete, pomalu ale jistě propadá a projevuje se to na požadavcích vedení, změnách, krácení platu nebo dokonce vyhazování vašich kolegů, nemáte důvod zůstávat a potápět se společně s firmou.

Nevěříte ve filozofii společnosti

Máte dobrý plat, hezké pracovní prostředí a všechno je tak nějak fajn…až na malý detail – necítíte se tu dobře, nesdílíte hodnoty firmy. Tady není co řešit, vydejte se hledat novou příležitost, která vám svojí kulturou sedne.

Už to není výzva

Jakmile se v práci začnete nudit, je čas na změnu. Zapomeňte na svoji pohodlnost a zkuste štěstí jinde.

Dostali jste víc povinností, ale ne víc peněz

Vaše odpovědnost na pracovišti vzrostla, máte víc práce, ale žádné zvýšení platu. Je čas promluvit si se šéfem a zjistit, jestli vaše dovednosti ohodnotí. Pokud ne, je čas udělat pá, pá.

Jak často měnit práci – podle pozice

Při myšlenkách na změnu práce je dobré vzít v úvahu vaši zkušenost.

Junior

Pokud jste čerstvě po škole, je normální, že teprve hledáte tu pravou (práci) pro vás, a není na škodu vystřídat odlišné pozice, ať už v rámci svého zaměření nebo i napříč obory.

Na začátku kariéry si můžete dovolit více experimentovat, a v životopise to stále bude vypadat dobře – poznáváte sami sebe i pracovní trh.

Senior

Jakmile ale pracujete na pozici typu Senior nebo jste na manažerské pozici, je dobré zůstat na stejném místě alespoň pár let (pokud jste samozřejmě v práci spokojení).

Společně s pracovním růstem v rámci jedné firmy taky získáváte nové dovednosti, máte více zodpovědnosti a možná i rozhodujete o důležitých věcech ve firmě. Pokud je vaše práce zajímavá, nemá dobu trvanlivosti. V profesním životopisu taky na úrovni vašich zkušeností dobře vypadá, že jste na jedné pozici třeba 5 let.

Jak odpovědět na 21 nejčastějších otázek při pracovním pohovoru

Naopak Senior, který střídá práce jako brigády nepůsobí příliš důvěryhodně. Náborový specialista může mít pocit, že jste problémoví nebo že ani na nové pozici nebudete chtít zůstat déle.

Jak často měnit práci – vítězí pozice, ne firma

Dříve v práci platilo, že čím déle, tím lépe a vaši rodiče a prarodiče možná pracovali celý život v jedné společnosti. To ale dnes neplatí. Na otázku, co děláme, totiž dnes reagujeme jinak. Před deseti, dvaceti lety jsme řekli: ´´Pracuji v pojišťovně XY.´´ Dnes odpovíme spíš: ´´Jsem produktový specialista.´´

Pro shrnutí: stávající práci opusťte, pokud cítíte, že už vás nenaplňuje jako dřív, že vám nepřináší nové výzvy a neuplatňujete v ní svoje dovednosti a znalosti.

Rozšíření kvalifikace v managementu za 1 rok? Vsaďte na MBA

Nemusíte cítit lítost, že opouštíte svoji milovanou firmu, protože možná právě na vás čekají jinde. A s bývalými kolegy můžete na pivo zajít vždycky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak často měnit práci. Poznejte, kdy je čas na změnu