Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak si správně vybrat povolání. Rady nejen pro studenty

Klára Hyláková

Klára Hyláková

24. 2. 2017

Výběr povolání a vaší budoucí kariéry je jedním z prvních kroků v dospělém životě, které uděláte. Právě proto byste neměli vaši volbu podceňovat.

Profesní budoucnost závisí na celé řadě faktorů. Nejenže se musíte rozhodnout pro práci, která vás baví a naplňuje, musíte také myslet na to, zda v daném oboru najdete uplatnění, zda vás uživí a zda máte pozici do budoucna jistou.

I přesto není nutné se vždy rozhodovat pro práci, která by vás zajistila jen finančně. V dnešní době neustále přibývá profesí, které můžete vykonávat například během cestování, z domova nebo na kratší úvazek. I díky tomu se nemusíte vzdávat koníčků nebo času s rodinou.

Pojďme se podívat na několik tipů, jak si správně do budoucna vybrat vaše povolání.

Najděte svůj talent

Pokud budete dělat práci, která vás baví a navíc vám jde bez větší námahy, nemůžete asi být šťastnějším zaměstnancem. Už během střední školy se záhy projeví váš talent a zaměření, kterým se dáte. Baví vás jazyky? Pak pravděpodobně budete pokračovat na filologii nebo překladatelství. Pokud rádi počítáte, zaměřte se na složitější, matematické obory. A pokud máte rádi manuální práce, objevte volná místa v dnes tolik oceňovaných řemeslech nebo službách.

Jak si správně vybrat povolání? Eliminujte nechtěné obory

Jste si naprosto jisti, že nikdy nechcete pracovat s čísly a grafy? Pak z vašich možností naprosto eliminujte všechny možné pozice, kterých by se právě tyto věci týkaly. Váš výběr tedy trochu zúžíte a rozhodování pro vás bude o něco jednoduší.

Zamyslete se nad současnou situací

Jako jeden z faktorů byste také měli brát v potaz současnou situaci. Kde je momentálně díra na trhu a které pozice jsou dlouhodobě nejvyhledávanější? Samozřejmě byste si měli jít za svým snem a vytouženou pozicí. Někdy ovšem můžete svůj obor lehce modifikovat a přizpůsobit aktuální situaci.

Jak? Pokud vás baví například jazyky, nemusíte nutně být překladateli nebo učiteli angličtiny. Zamyslete se i nad tím, které jazyky jsou stále více v oblibě a které mezinárodní firmy se například rozmáhají. Perfektní ovládání jazyka pak pro vás může být v těchto společnostech velkou výhodou a vy se můžete stát například nákupčím nebo odborným poradcem zahraničních investorů. Právě znalost neobvyklého jazyka a dané kultury vám dá kýžené body navíc.

Poraďte se s blízkými

Sami si nedokážete představit, kde byste se v budoucnu nejraději uchytili? Zeptejte se rodiny nebo dobrých přátel. Blízcí vás určitě velmi dobře znají, tuší, které jsou vaše silné a slabé stránky, ví, jak jste na tom s komunikací a mohou vám tak snadno poradit, kam byste se do budoucna mohli zaměřit.

Už víte, jakou chcete mít práci nebo se stále rozhodujete?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si správně vybrat povolání. Rady nejen pro studenty