Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

5 nejžádanějších profesí na trhu práce. Kam zaměřit kariéru?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

12. 2. 2017

Český trh práce je v současné době v nejlepší kondici za poslední desítky let. Nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni a firmy se doslova přetahují o schopné zaměstnance. Které pozice jsou však nejžádanější? Pokud se právě rozhodujete, jakým směrem zaměřit svou kariéru, náš přehled vám jistě pomůže.

1. Účetní

Pro většinu lidí zlověstná smršť čísel, pro některé však ucelený systém, ve kterém vše dokonale funguje. Práce účetního vyžaduje přesnost, smysl pro detail a hlavně preciznost. A jelikož těmito vlastnostmi a příslušným vzděláním neoplývá mnoho lidí, schopné účetní hledají firmy stále a také je umí náležitě ocenit.

2. Obchodní zástupce

Umět vyrobit věci, které lidé chtějí či potřebují, je jednou podmínkou úspěšného podnikání; tou druhou je přimět lidi, aby za ně zaplatili. Právě proto firmy shánějí obchodní zástupce s osobitým šarmem a uměním komunikace s lidmi, kteří umí prodat takřka cokoliv.

3. IT specialista

Pokud milujete počítače a ony milují vás, pak jste se rozhodně narodili do té správné doby. Nabídek práce v IT je snad úplně nejvíce ze všech oborů. A protože výpočetní technice v celé své kráse se vším tím programováním a podobnými věcmi jen tak někdo nerozumí, patří pozice v IT také k nejlépe placeným. Můžete si vybrat z řady rozličných pozic, jako je například programátor či vývojář IT systémů, IT analytik či administrátor, anebo třeba zvolit místo v zákaznické podpoře některé z technologických firem.

5 důvodů, proč začít podnikat už na VŠ. Neúspěch nebude tolik bolet

4. Personalista

V dnešní době už jsou firmy natolik bohaté, že si mohou dovolit platit zaměstnance, náplní jejichž práce je vybírat zaměstnance, kteří se nejlépe hodí na dané pracovní pozice. Pokud si myslíte, že máte jak se říká „čuch na lidi“, pak směle do toho – do hledání práce personalisty. Zodpovědní a schopní zaměstnanci jsou dnes cenným zbožím jako nikdy předtím, proto se obor personalistiky a HR stává stále důležitějším.

5. Specialista marketingu

Dnešní spotřebitel je patrně nejšťastnějším spotřebitelem všech dob; takřka každý produkt je mu dostupný v tolika variantách a od tolika značek, až mu z toho musí jít hlava kolem. A právě proto je pro úspěch konkrétní značky tolik důležitá promyšlená a dobře cílená reklama. Po kreativním „markeťákovi“, který je schopen přijít s něčím originálním, co tu ještě nebylo, firmy šáhnou všema deseti. A protože dnešní lidé žijí převážně na internetu, najdete nejvíce nabídek práce právě v online marketingu.

Kde hledat práci?

Pro hledání práce můžete využít například portál Monster.cz, kde najdete tisíce nabídek ze všech možných oborů. Pro přehled vám předkládáme momentální počet nabízených míst ve jmenovaných oborech:

  • Účetnictví: 226 nabídek
  • IT: 1000+ nabídek
  • Obchodní zástupce: 126 nabídek
  • Personalistika a HR: 468 nabídek
  • Marketing: 414 nabídek
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejžádanějších profesí na trhu práce. Kam zaměřit kariéru?