Menu
StudentMag
Studentský život

Foto: Studentské koleje v Praze. Kde bydlí pražští vysokoškoláci?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

11. 9. 2018

Co se týče vysokoškolského studia, hlavní město nabízí patrně nejširší výběr univerzit, škol a oborů. Když však studenti přijedou do Prahy studovat, musí také někde bydlet. Jaké studentské koleje v Praze najdete?

Vysokoškolských kolejí v Praze je poměrně velké množství, studenti tedy zde rozhodně mají z čeho vybírat. Ovšem je samozřejmě praktické zařídit si ubytování na koleji spřízněné se školou, kterou budete studovat. Jednak bude jednodušší se tam dostat, a jednak se tam seznámíte i s mnoha svými spolužáky.

Studentské koleje v Praze

Vysokoškolské koleje v Praze jsou obvykle spravovány příslušnými institucemi jednotlivých vysokých škol. Obvykle platí, že žádat o ubytování může každý, ovšem přednost mají studenti dané školy. Mnoho kolejí pak nabízí i možnost letního ubytování, kdy je zájem slabší, tudíž lze snadněji využít i koleje jiných škol.

Zde přinášíme přehled studentských kolejí v Praze podle nejvýznamnějších veřejných univerzit a škol, nicméně všechny jmenované nabízí ubytování i pro studenty jiných vysokých škol.

Tak jako není to pravidlo. 6 vžitých mýtů o životě na kolejích

Studentské koleje v Praze – ČVUT

Studenti pražského Českého vysokého učení technického mají k dispozici poměrně široký výběr studentských kolejí v Praze, z nichž se některé nachází pár minut od školy. V okolí areálu ČVUT v Dejvicích najdete koleje Dejvická, Sinkuleho a Masarykovu kolej, v nedalekém Bubenči pak koleje Bubenečská kolej a Orlík.

Pro studenty fakult FEL a FJFI je pak ideální Hlávkova kolej na Karlově náměstí, kde se budovy fakult nachází, případně nedaleké koleje Podolí. Na půli cesty mezi oběma areály ČVUT je pak možné využít koleje Strahov vedle stadionu Strahov.

Co si sbalit na kolej? Vybrali jsme 11 věcí, které nesmíte zapomenout

Studentské koleje v Praze – UK

Nejširší nabídku studentských kolejí v Praze přirozeně nabízí Univerzita Karlova, jejíž budovy jsou rozsety po celém městě. Mezi ně patří koleje:

 • 17. listopadu (Pátkova 3)
 • Areál Hostivař (Weilova 1128)
 • Arnošta z Pardubic (Voršilská 144/1)
 • Budeč (Wenzigova 20)
 • Hvězda (Zvoníčkova 5)
 • Jednota (Opletalova 38)
 • Kajetánka (Radimova 12)
 • Komenského (Parléřova 6)
 • Na Větrníku (Na Větrníku 1932)
 • Otava (Chemická 954)
 • Petrská (Petrská 3)
 • Švehlova (Slavíkova 22)
 • Vltava (Chemická 953)
 • Vokovice (José Martího 31)

Studentské koleje v Praze – VŠE

Studenti Vysoké školy ekonomické si mohou vybrat ze čtyř vysokoškolských kolejí v Praze. Studenti prvních ročníků obvykle bydlí v areálu vysokoškolských kolejí Praha – Jižní město (Praha 4 – Kunratice, v blízkosti stanice metra C – Chodov), a to buď na koleji Vltava (pod správou UK) nebo na koleji Blanice. Výhodné je to zejména z důvodu, že téměř u všech fakult probíhá většina výuky v prvním ročníku v areálu VŠE na Jižním městě.

Pro studenty vyšších ročníků, kteří obvykle navštěvují hlavně hlavní areál VŠE na Žižkově, je výhodnější ubytování na kolejích Jarov (Praha 3, ulice Koněvova, VŠE spravuje budovy I, II a bloky F a G budovy III.), anebo na atraktivní Rooseveltově koleji v Holešovicích na Praze 7 poblíž Výstaviště.

Hlad, plíseň a sliz. Známe 11 nejhorších věcí, které zažijete na koleji

Studentské koleje v Praze – VŠCHT

Studentům Vysoké školy chemicko-technologické je ubytování zajišťováno na koleji Sázava (Chemická 952) nebo na koleji Volha (K Verneráku 950), které se obě nacházejí v již zmiňovaném areálu vysokoškolských kolejí Praha – Jižní město.

Studentské koleje v Praze – ČZU

Pražská Česká zemědělská univerzita nabízí svým studentům ubytování na čtyřech kolejích, respektive spíše ve čtyřech budovách (A, BCD, EFG, JIH), jelikož všechny jsou umístěny v těsné blízkosti areálu školy na Suchdole v ulici Kamýcká.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Foto: Studentské koleje v Praze. Kde bydlí pražští vysokoškoláci?